168NORA
14.6.2021
Kategorie: Ekonomika

168 hodin: Odměny? ČT káže vodu a pije víno

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPořad 168 hodin byl na ČT inzerován způsobem, který si opět zaslouží pozornost. Zatímco odměny zdravotníkům byly vypláceny s „velkým zpožděním“, odměny úředníků byly mnohonásobně vyšší.

Investigativci – jak sebe velmi rádi pracovníci ČT z pořadu 168 hodin nazývají – využívají covidovou pandemii velmi „tvůrčím způsobem“. Tentokrát se v pořadu odvysílaném v neděli 13. 6. 2021 zaměřili na odměny za rok 2020, první rok pandemie. Největším „zlosynem“ je, jak jinak, kancléř Vratislav Mynář, Ten si podle ČT přišel na 800000 Kč. K tomu se jistý publicista vyjadřoval tak, že Mynář má své „vlastní starosti“ (vyšetřování dotačních „podvodů“) a tak velké odměny jsou „podezřelé“. Poté se ještě zmiňovaly odměny krajských ředitelů Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, které také dosahovaly mnohaset tisíc. V pořadu vystoupil též bývalý politik Oldřich Kužílek, který prohlásil, že v některých případech činí odměny až 30% ročního příjmu, což je „podivné“.

Aby bylo zdůrazněno, jak „nemorální“ jsou odměny úředníků, využila ČT odměny pro zdravotníky za covidovou pandemii. Zdravotníci obdrželi „jenom“ 75000 Kč a odměny dostali „ s mnohaměsíčním zpožděním“. To je samozřejmě faul jako hrom. Zatímco odměny úředníků, jakkoliv si o nich můžeme myslet, že jsou nemorální a v řadě případů bychom i uspěli, jsou v plánu výdajů příslušných státních organizací a vyplácejí se přímo z rozpočtu jednotlivých ministerstev či státních institucí, odměny pro zdravotníky byly vypláceny z prostředků zdravotních pojišťoven a několik měsíců trvá jen převod mimořádných finančních prostředků na nemocnice a další zdravotní zařízení. Letos to trvalo dva měsíce a někteří zdravotníci obdrželi odměny již ve výplatě za měsíc květen, další pak získají odměny za měsíc červen. Takto tedy ČT rozeštvává veřejnost.

Podívejme se ale na odměny v ČT. Našel jsem velmi podnětný článek věnovaný odměnám v ČT včetně generálního ředitele na HlídacíPes. Mimochodem, to je velmi častý zdroj těch „správných informací“, pokud ČT připravuje většinou protivládní publicistiku. Co nám tedy píše onen HlídacíPes? ANALÝZA Patnáct vrcholných manažerů České televize si v roce 2019 na mzdách a odměnách přišlo celkem na 46 542 678 korun. V průměru tak na jednoho manažera veřejnoprávní televize vychází částka přesahující 3,10 milionu korun. Kdo přesně kolik vydělal, však z odpovědi ČT zjistit nelze. Kromě Víta Koláře, ředitele korporátních vztahů a komunikace, a Denisy Kollárové, ředitelky marketingu a nových médií, žádný z ostatních členů managementu ČT nesouhlasil se zveřejněním své mzdy a odměn, jež získávají od České televize z veřejných prostředků. Za oba jmenovitě zmíněné manažery ale ČT rozhodla, že před zveřejněním údajů má přednost jejich právo na soukromí.

Mzdy manažerů České televize se skládají ze dvou složek – pevné, která tvoří 70 procent základní mzdy, a pohyblivé složky – dosahující 30 procent. Aby na pohyblivou složku mzdy dotčený zaměstnanec v daném měsíci dosáhl, musí splnit hodnotící ukazatele stanovené v rozhodnutí generálního ředitele č. 6/2012. Mezi tato kritéria patří mimo jiné plnění rozpočtu ČT ve vazbě na finanční plán, sledovanost, spokojenost, kvalita řídící činnosti, spolehlivost nebo operativnost.

Ještě výrazněji je ohodnocen generální ředitel České televize Petr Dvořák. Jeho standardní měsíční hrubá mzda dosahuje 242 tisíc korun. O jeho odměně za rok 2019 bude Rada ČT rozhodovat v červnu 2020. Za rok 2018 mu ji přiznala v maximální možné výši 2,42 milionu korun. Nekrácenou odměnu v maximální možné míře Rada ČT Dvořákovi přiznávala i v předchozích letech.

ČT tak káže vodu a sama pije víno. Je to „standardní přístup“ ČT. Stát je potřeba pošpinit za každou cenu. Odměny manažerů ČT jsou z našich poplatků a ty platíme (ne)dobrovolně, tj. podle zákona. Mohu tak opět pouze konstatovat, že metody práce „investigativců“ ČT jsou ukázkou toho, jak by se taková práce dělat vůbec neměla.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč

Celkem za měsíc: 13 432,- Kč
Vybráno 38.37%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 834 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)