14.8.2014
Kategorie: Historie

10 nejvražednějších vládců historie

Sdílejte článek:

OD: MARTIN BULÁK 14|08|2014

Kdoví, zda mají někteří lidé predispozici k tomu, aby byli zlí, ale zdá se, že velké množství právě takových lidí se stalo silnými vládci. Možná právě schopnost dosáhnout takovou pozici lze přičíst jejich bezohlednosti a brutalitě. Během historie byli mnozí notoričtí lídři vyznavači nenávisti a násilí. Častokrát za kořeny jejich nenávisti stálo něco cizí či neznámé, ale vždy to omlouvali jednáním domnělé spravedlnosti či společenského dobra.

 

 

Ať už je důvod jakýkoli, v historii bylo pravděpodobně mnohem víc špatných a nesnášenlivých vládců, než těch, kteří se snažili být dobří a ušlechtilí. Je těžké hodnotit a kategorizovat úrovně zla – je vůbec jedno zlo lepší než jiné? Přesto zde uvádím seznam 10 nejvražednejších a nejbrutálnějších vládců historie.

 

10. Pol Pot

 

rules-01

 

Pol Pot byl kambodžský komunista a lídr Rudých Khmerů od roku 1963 do 1997. Rovněž byl i vládcem Kambodže na 4 roky, kde zastával pozici totalitního vládce. Během jeho krutovlády zemřelo kvůli jeho politice odhadem 1 až 3 miliony lidí (z celkové populace 8 milionů).

Pokoušel se “očistit” zemi velmi spornou politikou, nazývanou agrární společnost, kde násilně přesídlil lidí žijících ve městech na venkov, kde museli vykonávat nucené práce na farmách. Spojením poprav, nedostatku jídla, slabé zdravotní péče a nucených prací, způsobil Pol Pot smrt přibližně 25% kambodžské populace.

 

9. Atila

 

rules-02

 

Atila byl jako vládce považován za ztělesnění krutosti a zla. Byl vládcem Humského impéria od 434 do 453 r. a byl známý tím, že byl barbarský a bažil po krvi. Byl známý také útoky na Řím, ale pustošil provincie v celé Evropě, přičemž vytvořil impérium sahající od střední Evropy až po Černé moře.

Spekuluje se, že zabil svého bratra a jeho syna jen proto, aby si udržel trůn v své moci. Válečným přechodem přes Francii a Itálii zabíjel stovky a stovky tisíc lidí, přičemž Balkán napadl dvakrát. Říká se, že lidem trhal úd po údu a pil lidskou krev.

 

8. Tamerlán

 

rules-03

 

Tamerlán Byl středoasijský dobyvatel z kmene Barlas, který vládl centrální Asii od roku 1411 do 1449. Srovnal svou vizi s Čingischánem (přičemž věřil tomu, že je jeho potomek) a chtěl mongolské říši navrátit její zašlou slávu. Byl patronem umění, ale více byl v muslimském světě znám svou obávanou mocí po poražení Mamluka, Otomanské říše a Dillískeho sultanátu.

Obrovské části Asie, Afriky a Evropy byly během jeho vojenských invazí zničeny. Zabíjel kapitulované vojáky a civilistz, tisícům sekal hlavy, dokonce nutil všechny lidi ve městech k tomu, aby masově skákali do hlubin. Odhaduje se, že zabil přibližně 17 milionů lidí, což v té době představovalo 5% světové populace.

 

7. Vlad III.

 

rules-04

 

Byl knížetem Valašského knížectví v letech 1448, 1456 – 1462 a 1476. Turci ho nazývali i Kaziglu Bey (česky: Princ Napichovač) – proč asi. Během své vlády byl velmi obávaný. Inspirovali se jím dokonce i při vytvoření upíra Drákuly. Jeho opravdu kruté způsoby mučení obsahovaly např. vybírání vnitřností, rektálně a obličejové impalementy, stahování z kůže, pohřbívání zaživa, nebo odřezávání pohlavních orgánů lidem, které neměl rád.

Jedna známá historka vypráví o tom, když Vlad odmítl zaplatit daně sultánovi otomanské říše Mehmedu II. legenda říká, že napadl Bulharsko a napíchl na kůl 23 000 Turků. Mehmed na to vytvořil armádu a napadl Valašsko, ale během nočních útoků Vlad pozabíjel mnoho Otomanů, což vytočilo Mehmeda. Sultán na to přišel do Valašska, do hlavního města Târgovişte, kde v lese našel 20 000 napíchnutých turků. Zděšen utekl i s jeho jednotkami. Odhaduje se, že Vlad během jeho vlády zmrzačil a zabil 40 až 100 tisíc lidí.

 

6. Ivan IV

 

rules-05

 

Ivan IV. Vasilyevich, známý pod přezdívkou Ivan Hrozný byl velkovévoda Moskvy od roku 1533 do 1547 a carem všech rusů od roku 1547 až do smrti. Byl považován za velmi inteligentního, ale zároveň i duševně postiženého z důvodu jeho záchvatů zuřivosti. Byl známý tím že vařil lidi za živa, napichoval je na kůl a zároveň postavil opevnění kolem města, aby nemohli utéct.

Zatáhl Rusko do dlouhé 24-leté války proti Švédsku, Lotyšsku a Polsku. Po období sucha, hladomoru a morové epidemii byl mentálně nestabilní a násilnický. Pronásledoval šlechtu a rolníky. Říká se, že každý den sesbíral 500 až 1000 civilistů a pak je dal mučit a zabíjet, přičemž se na to se synem dívali. Později dal zabít i svého syna.

 

5. Leopold II

 

rules-06

 

Leopold II byl králem Belgie od r. 1865 až do své smrti a byl známý tím, že vytvořil “svobodný stát Kongo”, což byl v podstatě soukromý projekt pro extrakci slonovinových kostí a gumy z regionu Konga ve střední Africe. V Kongu si nárokoval na území 14-násobně větší než bylo území Belgie, kde následně vládl železnou rukou. Svobodný stát Kongo byl založen na nucených pracích, otroctví a mrzačení, což vedlo ke smrti přibližně 3 až 15 milionů obyvatel.

 

4. Čingischán

 

rules-07

 

Čingischán, vlastním jménem Tumudžin, byl zakladatel mongolské říše, která se po jeho smrti stala největší říší v historii. Přestože je znám jako skvělý vojenský vůdce, revoluční obchodník, a tím že prosazoval toleranci mezi náboženstvími a stal se tak hrdinou Mongolska, pro jeho dobyvačné tažení ho odsuzovali většinu historie.

Chán zabil svého bratra když měl 10 let za to, že mu ukradl rybu kterou chytil. Je známý i mnohými masovými vraždami civilního obyvatelstva, přičemž při jedné akci zemřelo až milion civilistů za jeden den. “Vyhazování z Urgench” je považováno za jednu z nejkrvavějších masakrů v lidské historii: Zabil tři čtvrtiny íránské populace (10 až 15 milionů lidí), zničil většinu blízkého východu a podmanil si většinu velkých měst ve východní Evropě. Je hrozné i jen pomyslet na to, čeho by byl schopen, kdyby měl k dispozici zbraně hromadného ničení v dnešní době.

 

3. Mao Ce-tung

 

rules-08

 

Mao byl komunistickým lídrem a zakladatelem Čínské lidové republiky. Po vytvoření rudé armády si upevnil pozici zřizováním radikálních půdních nařízení proti kontrarevolucionářům, statkářům a nepřátelům státu. V roce 1957 začal program Velkého skoku vpřed, čímž chtěl rapidně industrializovat krajinu a transformovat tak čínskou ekonomiku. Tento program vedl k největšímu hladomoru v historii, čehož důsledkem přišlo o život 20 až 30 milionů lidí.

Mao později spustil Velkou proletářskou kulturní revoluci, kde čistil veškerou elitářskou a kapitalistickou kulturu, zabíjel miliony lidí v třídních bojích a ničil velké množství čínských kulturních artefaktů. Zatímco v Číně ho velmi vyzdvihují – díky tomu, že ze země vybudoval supervelmoc, vyzdvihl postavení žen, zlepšil vzdělávání, zdravotnictví a bydlení – no co do počtu obětí je Mao Ce-tung jeden z nejbrutálnějších vládců všech dob. Způsobil smrt 40 až 70 milionům lidí přes vyhladovění, nucené práce, masové vraždy a popravy.

 

2. Josif Stalin

 

 

Poslední tři místa je velmi těžké seřadit, protože každý z uvedených by mohl zaujmout klidně první místo. Stalin byl diktátorem Sovětského svazu od roku 1941 do 1953. Začal jako bolševický revolucionář v roce 1917 a díky tomu následně získal velkou politickou moc. V roce 1928 spustil pětiletý plán, což byl agresivní průmyslový a zemědělský program, kvůli kterému přišlo o život stovky tisíc lidí.

Zbavil se všech svých politických oponentů ve velké čistce, která byla zaměřena proti jeho rivalům, většinou tajnými popravami. Ukrajina má ve své historii temné období nazývané hladomor, kde v důsledku jeho politiky přišlo o život 2,5 až 10 milionů lidí – civilistů, které nechal jednoduše vyhladovět k smrti jen proto, aby snížil populaci země. Stalin zabil více svých obyvatel než kterýkoli vládce v historii (možná kromě Mao Ce-tunga) přes hladomor, masakrování, gulagy, popravy nebo války. Odhaduje se, že Stalin zapříčinil svou politikou smrt přibližně 15 až 30 milionům lidí.

 

 

1. Adolf Hitler

 

rules-10

 

Zatímco Stalin “jen” nechal lidi umírat, Hitler aktivně prosazoval genocidu velkého množství populace. Tento muž byl hnacím motorem největší genocidy v lidské historii – holokaustu. Nacistické jednotky v Třetí říši během jeho působení v pozici kancléře systematicky zabili odhadem až 17 milionů lidí – z čehož 6 milionů byli židé.

Na konci druhé světové války způsobila Hitlerova politika, teritoriální drancování, rasová segregace a koncentrační tábory ztráty na životech a destrukci velké části světa. Proto můžeme s velkou jistotou považovat Adolfa Hitlera za nejbrutálnějšího a nejvražednějšího vládce historie.

 

ZDROJ: menejstatu.sk

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 738,00 Kč
Vybráno 19.25%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 419 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 2,67 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
3 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.