28.7.2013
Kategorie: Ekonomika

10 nejbizarnějších projektů, na něž přispěla Evropská unie

Sdílejte článek:

REDAKCE PP 29|07|2013

Miliony z dotací Evropské unie se utápějí v projektech, které patrně nemohl schválit soudný člověk. Mnoho případů přitom vyjde najevo jen díky anonymním tipům. Zarazit zneužívání unijních prostředků není snadné už jen kvůli tomu, že mnohdy jsou zdánlivě nereálné projekty zcela legální. Dotační mor pod soudružským vedením neobolševiků, který likviduje svobodný trh mapuje server ekonom.ihned.cz:

 

 

10. 2,7 milionu eur za virtuální prohlídku středomořských ostrovů

Evropská unie podpořila 2,7 milionů eur projekt MEDISOLAE 3D zaměřený na vytvoření “sítě virtuálních ostrovů”, které by umožnily lidem přes internet “virtuálně” navštívit přes 100 středomořských ostrovů. V popisu projektu je formulace, že “turisté už nikdy nebudou muset opustit pohodlí svého křesla, aby si užili nádheru středomořských ostrovů.” Zástupci turistického ruchu ho za to musí milovat.

9. Farmáři, znáte brambory?

V roce 2008 obdrželi řečtí farmáři blíže neupřesněnou finanční podporu z evropských fondů na reklamní kampaň zaměřenou na bramborovou osvětu ve Švédsku – jinými slovy měli seznámit Švédy s bramborami, samozřejmě těmi vypěstovanými v Řecku. Za velkého mediálního ohlasu dali Švédové najevo, že takovou kampaň nepotřebují – brambory jsou totiž součástí jejich národní kuchyně po celá dvě staletí.

8. 108 tisíc liber na výzkum stárnoucích hereček

Zajímalo vás někdy, proč staré ženy dostávají ve filmech tak “stereotypní” role? Zástupce EU otázka zaujala nejen na čistě abstraktní úrovni, ale vyčlenili 108 tisíc liber na výzkum této problematiky v evropských zemích.

 

7. Peníze pro ruské děti… teda pro vojáky

Celkem pět milliard eur z kapsy daňových poplatníků dala Evropská unie bývalým zemím Sovětského svazu jako pomoc během postsovětské transformace. V Rusku, které získalo největší příspěvky, ale z 29 projektů splnilo kritéria EU jen 9. Posilovací stroje nakoupené pro děti například skončily u ruských vojáků, pořízené technické vybavení bylo v některých případech přeprodané dál, protože “obdarovaní” Rusové nevěděli, jak ho používat. A v jednom případě byl dokonce vymyšlen celý region, aby byla splněna kritéria pro zisk podpory.

 

6. 80 tisíc eur za švédské “virtuální město” v aplikaci Second Life

Před pěti lety byl Second Life “živý” virtuální svět, v němž zakládaly své pobočky i mnohé organizace, veřejné instituce a nadnárodní koncerny. A právě v té době napadlo švédské město Malmö, že v Second Life vytvoří virtuální repliku svých ulic a představí se tak mladým Evropanům. Součástí měl být i virtuální úřad, přes nějž by mohlo těch několik skutečných obyvatel města, kteří měli v Second Life účet, komunikovat se svou radnicí. Od EU na to město dostalo 800 tisíc švédských korun (zhruba 80 tisíc eur). A v roce 2009 bylo virtuální Malmö skutečně otevřeno, jen s osekaným rozpočtem a přes silný odpor veřejnosti – zhruba tehdy totiž přestala mít o virtuální svět zájem většina (skutečného) světa a nastal masový exodus – kam jinam než na Facebook.

 

 

5. 400 tisíc eur pro taneční skupinu Létající gorily

Kulturní program EU dal v letech 2007 a 2009 dva příspěvky ve výši 200 tisíc eur taneční skupině Létající gorily, která na pódiu předvádí Tanec smradlavých nohou a pohyby doprovázené akustickou hudbou doplněnou o “působivé” říhání.

4. Rumunské čarodějnice, odbornice na evropské fondy

Když se Rumunsko stalo v roce 2007 členskou zemí EU, začaly do země putovat i finanční příspěvky. Řada místních lidí, kteří chtěli získat pro svůj projekt evropské peníze, se obracela pro radu na rumunské čarodějnice (čarodějnictví EU uznává jako běžné povolání). Rumunské čarodějnice údajně uzpůsobily vstupu do EU své služby a začaly vytvářet kouzla a nápoje pro příliv peněz z evropských fondů. A přestože přímo rumunským čarodějnicím nedala EU ani euro, jen těžko můžeme říct, jak velký podíl evropských peněz dostaly od svých spokojených zákazníků poté, co se splnila jejich věštba.

 

3. 224 tísíc eur pro fotbalový dialog

Mezinárodní federace profesionálních fotbalistů dostala v roce 2007 příspěvek 224 tisíc eur pro rozhýbání společenského dialogu v evropském fotbalovém odvětví. Že by ze stadionů za tu dobu zmizely plivance, agresivní výpady a vztyčené prostředníčky, jsme si ale nevšimli.

 

2. 100 tisíc eur na sjezdovku na “slunečním ostrově”

Dánský ostrov Bornholm nemá žádné vysoké kopce a vzhledem k nejteplejším klimatickým podmínkám v celém Dánsku se mu přezdívá “sluneční ostrov”. Když proto dánský podnikatel Ole Harlid zažádal o podporu pro svůj projekt, v jehož rámci chtěl na slunečním ostrově vybudovat sjezdovku, dával si jen mizivé šance. Uspěl. Za peníze z EU pořídil pro Bornholm sněžné dělo a lyže do půjčovny.

 

1. 7,5 milionu eur na PR kampaň, která vysvětluje, kam míří peníze z evropských fondů

Kampaň místních úřadů v Andalusii dokončuje uzavřený kruh evropské podpory bizarních projektů. V letech 2007 až 2013 totiž dostaly z Evropského fondu regionálního rozvoje a Evropského sociálního fondu 7,5 milionů eur na to, aby svým občanům vysvětlily, na co utrácejí evropské peníze z obou zmíněných fondů. V jedné z takto financovaných televizních reklam účinkovalo 55 herců.

 

 

ZDROJ: Ekonom 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2019: *****

Luděk Kurka 100,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Petr Chovanec 1000,- Kč, René David 900,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Miloslav Pecka 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 0.000421 BTC (99.84 CZK), Květa Sekyrová 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Lucijan Škorjanc 150,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Roman Doubravský 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 9 504,44 Kč
Vybráno 27.15%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 55 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
1 komentář
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.