volby20172
12.2.2018
Kategorie: Společnost

1 volič = 1 hlas, aneb největší populismus, pokrytectví a politická pseudokorektnost současné společnosti

Sdílejte článek:

MICHAL HÁJEK

Zeptám se Vás takto: kdybyste přišli k lékaři s 40 stupni horečky a on místo paralenu nebo hospitalizace nařídil pustit Vám žilou nebo přiložit pijavici, asi byste si mysleli, že se zbláznil a zavolali byste na něj doktora Chocholouška. A oprávněně. Jak je tedy ale možné, že my – lidé současnosti – chodíme k volbám v systému 1 volič = 1 hlas, což byla metodika pokroková možná v dobách francouzské revoluce (pokud vůbec kdy byla pokroková a znamenala nějakou svobodu či rovnost lidí v přirozeně vždy nerovném světě)?

Ano, správně – všichni jsme regulérně zralí na Chocholouška, jestliže uznáváme a respektujeme volby, které používají naprosto úchylnou a zcestnou metriku k měření svého výsledku. Kam by dopluli mořeplavci, kdyby horečku měřili kompasem a zemskou délku a šířku teploměrem? Jestli jde v našem státě o filozofii u piva, o ženské, nebo o to komu fandíme ve fotbale, tak prosím, ať má každý 1 hlas, o tom si můžeme “pokecat” jako rovný s rovným. Jestliže ale ve státě jde o masové přerozdělování veřejných prostředků bez jakékoli reálné a vymahatelné kontroly námi, daňovými poplatníky, pak jediná správná metrika posuzování volebních výsledků je stanovit sílu hlasu každého voliče podle jeho přínosu celé společnosti (měřeno například odvedenými daněmi a poplatky). Ve sněmovních volbách tedy například vůbec neřešit počet voličů, ale součet jejich přínosu veřejným rozpočtům. Šokující úvaha, že?

Až budou politici volení proto, aby diskutovali o filozofii namísto aby bez jakékoli odpovědnosti rozhodovali o miliardových “přerozdělovačkách”, může mít každý volič klidně 1 hlas a nemusíme na tom nic měnit. Jestliže je ale – pohříchu jediným – smyslem státu rozdělovat peníze z daní nás všech do předem připravených kapes, pak musí hlas každého voliče odpovídat jeho přínosu celé společnosti a výsledky voleb nepočítat na počty hlasů, ale součet přínosu voličské skupiny celku, třeba v procentech, jako se počítají výsledky dnes (a vůbec nejlépe to celé rovnou decentralizovat). Mimochodem – už vidím ty reakce nemyslících spoluobčanů, vyzkoušené z předchozích článků na podobné téma, které u mě vždy vzbuzují salvy smíchu: “Ale to nám přece budou vládnout různí Babišové a oligarchové!” Aha – a oni nám dnes nevládnou, navíc v systému, kdy je za jakékoli svinstvo, rozkrádačku, lež nebo podvod ani nemůžeme potrestat! Výborně – pojďme možná opravdu zkusit zavolat toho Chocholouška.

Teď vážně: toto uvažování, toto vymytí mozků, tento výsledek politického marketingu a všech lží politiků, kterým lidé uvěřili a přestali používat vlastní odpovědnost a selský rozum, je přesně důvodem, proč se musíme před každými volbami či referendem nejdříve zeptat na to, jak budeme spravedlivě hodnotit volební hlas každého jednoho člověka, který k těm volbám přijde (nebo nepřijde). Síla volebního hlasu je základní otázkou současné společnosti a proto se, jakoby náhodou, neřeší. Řešíme jak má jezdit naše auto, ale nedíváme se, zda má motor, kola nebo stěrače, to je vlastně virtuální realita, protože nemáme srovnání. Bojíme se, aby se například tou změnou nezhoršila zdravotnická péče a dostupnost, ale neptáme se, kam a proč se ztrácí desítky miliard ročně, které – kdyby se neztratily – by znamenaly ještě mnohem lepší, kvalitnější a dostupnější péči. Václav Bělohradský to pojmenoval správně: „strach o málo.“ Já dodávám: „je jediným důvodem, proč ještě existují centralizované státy, přerozdělující stamiliardy.“

Upřímně – dnes má koblihovolič stejnou sílu hlasu jako poctivý podnikatel, životnostník, zaměstnanec – vždyť je to nesmysl, čistá doktrína Matrixu, podvod za bílého dne. Podnikatelé bez charakteru, kteří chtějí stát rozkrádat, si hrají na demokracii, pak si koupí politiky (pokud si do politiky nevlezou sami, protože s prací neschopných politiků ve svůj prospěch už nejsou spokojeni a vidí, jak v současném systému:  1 jakkoli hloupý, naivní či cizích peněz ve formě sociálních dávek lačný volič = 1 hlas je vlastně jednoduché získat obrovskou moc) a ti za něj udělají špinavou práci – a nikdo není potrestán, protože neexistuje zákon, podle kterého to lze udělat. Logicky, když ty zákony definují politici, to je Hlava 22. Tak co ten rybník vypustit: nepřerozdělovat, nedotovat, decentralizovat a místo politiků rozhodovat sami, tak jako to děláte v rodině. Možná přísně, ale adresně. Možná tvrdě, ale odpovědně. Možná bez iluzí, pseudojistot a virtuální reality, ale spravedlivě.

Máte-li jakékoli návrhy, jak lépe a správněji hodnotit sílu voličského hlasu ve volbách, pošlete je. Tohle je nesmírně důležité a závažné téma a každá konstruktivní myšlenka, idea či vize stojí za zvážení. Jde tu o budoucnost příštích generací, Vašich dětí a vnuků, o nic míň.

Autor: Michal Hájek, Česko 2050

michal-hajek

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 53 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 3,57 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.