SEI_64238092
16.7.2019
Kategorie: Společnost

007 – černoška?

Sdílejte článek:

JAN BLAŽEK

Upřímně, netroufám si ani odhadnout, jakou reakci dnes při přehledu denního tisku v Buckinghamském paláci vyvolala v Jejím Veličenstvu zpráva o tom, že její nový agent 007 bude žena a ještě k tomu černoška. Ale, jak známo, konzervativci, navíc aristokrati, revoluční novinky nemilují.

Symbol Británie – Alžběta II. je důstojná dáma, která vlastní všechny labutě na Temži, nemusí mít řidičák a na audienci k ní člověk stráví týden přípravou šatníku a tři dny přípravou etikety, jen aby si neuřízl ostudu. Královna nemusí a zřídka kdy se vyjadřuje ke společenským tématům a podle mého soudu neudělá výjimku ani po té, co dnes filmová společnost Marvel Studios oznámila světu, „radostnou“ novinu, že napříště bude agenta 007 představovat Lashana Lynchová. (James Bond prý údajně dál zůstává Bondem, ale už nedisponuje označením 007. Asi aby se  genderový vlk nažral a koza zůstala celá.)  Britská panovnice to prostě taktně spolkne a v soukromí si povzdechne, že toto je definitivní konec staré dobré Anglie.

Už jako kluk jsem obdivoval Seana Conneryho, akceptoval jsem v roli Timothy Daltona, vychvaloval Rogera Moorea a překousal George Lasenbyho jako jednotlivé představitele Jamese Bonda. S příchodem Daniela Craiga jsem zajásal nejen kvůli jeho hereckému umění, ale i kvůli realistickému scénáři, který v některých předchozích dílech s jinak skvělým Piercem Brosnanem sklouzával do sci-fi. Ale proboha, co teď s tím???  Jak se mám smířit s tím, že 007 bude černoška? Smířil by se s tím jeho autor ?

Když dal autor Ian Fleming po druhé světové válce vzniknout postavě legendárního agenta 007 se sklonem k sukničkářství, alkoholu a s povolením zabíjet, určitě netušil, kam až zvrácenost genderově vyrovnané doby a snaha zaujmout za každou cenu zajde. Postupem doby ukovaný symbol mužství, který způsoboval slabost v kinosále přítomných žen a chorobnou závist mužů, symbol, kvůli němuž licitovaly v desítkách milionů dolarů světoznámé automobilky od BMW přes Aston Martin, jen aby se 007 svezl jejich modelem, symbol kvůli kterému se předháněli v originalitě výrobci hodinek, dnes padl. Dílo zkázy bylo dokonáno a Fleming se třikrát otočil ve svém hrobě v Canterbury, kam jej mimochodem zavedl Infarkt. Jak znám Bena Kurase, známého kritika současných britských poměrů a autora bestselleru Jak zabít civilizaci, ani u něj nezpůsobí tato převratně zvrácená novinka dobré rozpoložení. Kéž jej nepostihne stejný osud jako Fleminga!

Autor: Jan Blažek

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Hana Rohlíčková 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslava Kováříková 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč

Celkem za měsíc: 2 936,00 Kč
Vybráno 8.38%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 429 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (41 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
loading...
89 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.