30.5.2014
Kategorie: Ekonomika

Zrušme firmy se zastaralými dokumenty!

Sdílejte článek:

OD: TOMÁŠ HOUŠKA 30|05|2014

Naši zákonodárci přišli na to, jak významně oživit českou ekonomiku a konečně zavést pořádek do evidence právnických osob: Všechny právnické osoby musí do konce června předělat své zakládací dokumenty počínaje společenskými smlouvami. Jinak je stát prostě zruší.

 

 

Firmy se zastaralými společenskými smlouvami stát přece nepotřebuje, leda by zatěžovaly státní administrativu zbytečnými upomínkami, výstrahami a správními řízeními. Nová legislativa zavádí několik nových termínů a těmi je třeba ty staré pojmy, které jsme používali v temných časech až doteď. Postaru se prostě žít nedá.

 

Napadlo by vás, že tu povinnost budou mít jen firmy nově vznikající. Ba ne. Všechny. Přece tu nechceme nějaký neřízený bordel.

 

Takže tu máme asi tak 370.000 firem, které budou nuceny absolvovat kolečko od právníka k notáři a pak alou na rejstříkový soud. Jak nové společenské smlouvy napsat většinou s jistotou neví ani ti právníci. Ale dobře, budeme mít šikovného právníka a on to za 5.000,- správně sepíše. A pak to u notáře za 3.700,- dostane správnou formu notářského zápisu a za 2.000,- poplatek v podobě kolku to rejstříkový soud zapíše. Takže každá taková firma vyplázne nejméně 10.700,- jen tak, prostě proto, že si nějaký zákonodárce vzpoměl.

 

 

Když se to pronásobí, vyjde nám číslo blížící se 4 miliardám. To už je slušné. 740 milionů stát vybere na poplatcích za kolek, 1,85 miliardy dostanou vydělat komerční právníci a 1,369 miliardy u notářů. Uznejte, 740 milionů je pro stát hezký příjem, za to už se dá zaplatit nějaká pěkná odkloněná veřejná zakázka, skoro by stálo za úvahu, zda to firmám nenařídit každaročně. Koneckonců exkomunista Vladimír Dlouhý prý usiluje o povinné členství (rozuměj placení příspěvků) všech podnikatelů v Hospodářské komoře. A ve statistice to všechno naskočí jako zvýšení HDP, takže taky dobře, ne? Čím víc poplatků, tím lepší HDP.

 

Kdo to vymyslel, není tak těžké dohledat, stejně jako se na webu poslanecké sněmovny dá dohledat, kdo pro tuhle geniální myšlenku hlasoval. Abychom tam tyhle byznys-bustery mohli zvolit znovu. To by bylo, aby se ty firmy nepřeregistrovaly někam jinam.

 

Přiznám se, že by mi vlastně přišlo na místě, kdyby se našel nějaký právník, který by místo sepisování nové společenské smlouvy ČR zažaloval pro šikanu podnikatelů. Jakože ono to nic jiného v poslední době není. Nežádám, aby stát firmám jakkoli pomáhal, nestojím o dotace a investiční pobídky. Hlavně by ale stát neměl škodit.

 

A blb, který vymyslel a schválil tohle, je ryzí škůdce a měl by být stíhaný za sabotáž.

 

ZDROJ: Tomáš Houška

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2018: *****

Vladislav Jakš 100,-, Jan Procházka 500,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Robert Schlesinger 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč

***** Celkem za měsíc: 2 630,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
3 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.