DRAHOSZEMAN
20.11.2017
Kategorie: Společnost

Zemana by měl nahradit silný politik, ne akademické želé

Sdílejte článek:

LUKÁŠ JADRNÝ

Člověk, který má zkušenosti. Člověk, který má jasné názory a reflektuje současné domácí i mezinárodní problémy. Člověk s energií a charismatem. Existuje takový kandidát na prezidenta České republiky?

Kdyby měl náš současný prezident soudnost a úctu k vlastnímu zdraví, nekandidoval by podruhé na funkci hlavy státu. Mají li soudnost jeho příznivci, nebudou ho volit, vyberou si zdravého a energického kandidáta a svému favoritovi dopřejí zasloužený odpočinek. Česká republika si zaslouží silnou hlavu státu, prezidenta energického, aktivního a bystrého.

Média se usnesla, že prezidentem by měl být bývalý předseda Akademie věd, takový hodný dědeček, který nikoho neurazí a který neřekne nic kontroverzního, protože nemá vlastní názory. Myslím si, že takový prezident je to poslední, co teď potřebujeme. V době, kdy je společnost mimořádně rozdělená a kdy zřejmě moc sevře v rukou jeden člověk a jedno hnutí, potřebujeme protiváhu nebezpečným trendům současnosti, tvrdého a nekompromisního obránce demokracie a ústavnosti, člověka respektovaného v zahraničí, se zkušenostmi z aktivní politiky, protože ať si myslíme cokoliv, hlava státu je prvním politikem země, který jmenuje předsedu vlády, členy bankovní rady (v tomto ohledu je velmi důležitý postoj prezidenta k přijetí či nepřijetí jednotné evropské měny a budoucnosti naší měny národní), jedná s ostatními politiky a reprezentuje naší zemi důstojně a na základě znalostí politických, společenských a historických reálií.

Možná jsme národ nepolitický a apatický, ale nevěřím, že nás může sjednocovat a zastupovat někdo, kdo nemá názory a není pevný v hodnotách. Tomáš Garrigue Masaryk říkal, že demokracie je diskuze, a při výběru hlavy státu by pro nás neměla být měřítkem stoprocentní shoda v dílčích otázkách domácí a zahraniční politiky, ale vědomí, že člověk, který bude funkci vykonávat, je otevřený diskuzi a dokáže do ní vnést svůj cenný názor, obohacovat a rozhýbávat jím veřejný prostor. Mělo by nám záležet na tom, zda náš prezident vnímá hrozby v současném světě , obecný trend, kterým se ubírá Česká republika, Evropa, západní civilizace, zda dokáže situaci racionálně zhodnotit a pojmenovat věci pravými jmény. Chtěl bych, aby příští prezident České republiky viděl naší současnost zhruba takto:

„Ztrácíme svobodu, poplivali jsme trh a destruujeme aspekty liberální demokracie. To je příčinou úpadku a neschopnosti Západu čelit novým ekonomickým, civilizačním a globálním výzvám a rizikům. Popírání funkčnosti trhu, bobtnání a socializace veřejného sektoru, hypertrofie státu a jeho agendy, státu blahobytu rozdávajícího všechno všem, likvidace individuálních svobod ve jménu větší bezpečnosti, politická korektnost, poválečný zločin multikulturalismu a bezbřehá migrační benevolence, americká politika détente a evropský appeasement, neochota k obraně a postupující relativizace západních hodnot, těchto staletých křesťansko-židovských základů postavených na etice, pracovitosti, vzdělání, inovacích, odpovědnosti a ochraně majetku, toto vše vedlo v dnešním postmoderním světě k takovému ohrožení naší civilizace, které nemá od pádu římské říše obdoby. Je pět minut po dvanácté. Východisko z toho se nachází v nápravě výše uvedeného. Druhou cestou je eskalace nacionalismu, xenofobie, populismu, další nárůst státní mašinerie a útok na individuální svobody. Ve jménu hrozby se nejlépe uplatňují totalitní praktiky. Tím neříkám, že se nemáme bránit. Naopak tvrdě, nekompromisně a rychle. Jsme totiž ve válce. Čím rychleji si to uvědomíme, tím větší budeme mít šanci.“ (Zdroj: TOPOLÁNEK, Mirek. Hlavně se neposrat, aneb, Jak myslel, tak řekl; jak řekl, tak udělal. Praha: Euromedia, 2016.)

lukas-jadrny19139542_0
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2017: *****

Vít Fortelka 2018,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 100,- Kč

***** Celkem za měsíc: 4 048,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 3,65 out of 5)
Loading...
loading...
134 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.