zeamndrahos2kolo

Zeman versus Drahoš aneb z bláta do louže

Sdílejte článek:

PŘEMYSL KOSEJK

Voliči rozhodli a v druhém kole prezidentské volby nás čeká souboj Miloše Zemana a Jiřího Drahoše. Oproti volbě z před pěti let se tak předvolební průzkumy nemýlily.

Já osobně ze složení druhého kola nadšený nejsem. Mám-li se pustit do odhadů toho, jak volba dopadne, nezbývá mi než konstatovat, že větší šanci na výhru má akademický profesor. Miloš Zeman sice nasbíral o zhruba 600 tisíc hlasů víc, jenže má minimální potenciál je rozmnožit. Oproti tomu Jiří Drahoš má reálnou možnost posbírat voliče od dalších silných protikandidátů z kola prvního.

Zajímavější je rozebrat si to, co oba kandidáti představují. Miloš Zeman je zkušený politik, výrazná osobnost samostatné České republiky, člověk, který vzbuzuje všelijaké, jen ne neutrální emoce a ideologicky vzato liberálně-konzervativní socialista. Opírá se o podporu komunistů a vůbec autoritářsky smýšlejících socialistů. Odhaduji, že podporu pro druhé kolo dostane také od autoritářů-konzervativců, kterým záleží na takzvaných tradičních hodnotách a suverenitě České republiky. Nakolik je třiasedmdesátiletý Miloš Zeman příslibem toho, že tyto hodnoty dovede hájit, nechť si posoudí každý sám.

Akademický profesor Jiří Drahoš je velice inteligentní a vzdělaný člověk, ve své profesní kariéře úspěšný a uznávaný vědec. Politicky vzato se dá těžko kamkoliv zařadit, protože svoje názory záměrně prezentuje tak, aby si pokud možno neznepřátelil nikoho. Je ale pravdou, že je zastáncem EU (referendum o vystoupení může proběhnout jedině po důkladné propagandě, která nám řekne, jak je EU skvělá) a kromě těch lidí, kteří od prezidenta očekávají především slušné a nekonfliktní vystupování, ho tak podporují ty skupiny, které se označují za „liberály“, ovšem reálně propagují nový, progresivní socialismus.

Na Jiřího Drahoše se na internetu objevují jakési kompromitující, podle všeho lživé materiály. Takové věci se mohou přihodit komukoliv, nicméně dá se jim bránit kritickým myšlením, ověřováním daných informací a jejich zdrojů a používáním racionálního uvažování. Za daleko horší však považuji tendence regulovat a zakazovat projevování jakýchkoliv názorů v médiích, jakožto i na sociálních sítích (čemuž čelní představitelé EU nadšeně tleskají). Zaznamenal jsem od některých voličů Jiřího Drahoše názor, že sociální sítě by po dobu voleb měly být zablokovány, aby se náhodou nešířily dezinformace vůči panu profesorovi. Znovu opakuji, že ke svobodě slova patří i to, že ostatní mají právo o vás i lhát. Nikdo vám ale nebrání se vůči takovým útokům bránit. Cenzurovat je ovšem vždycky cesta k totalitě a mně se zdá, že tyto volby nemají dobré řešení.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč

***** Celkem za měsíc: 3 746,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 3,84 out of 5)
Loading...
193 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.