zemanputinmoskva
20.11.2017
Kategorie: Politika

Zeman na návštěvě v Rusku: Bude se „dělat byznys“?

Sdílejte článek:

COM

Návštěva českého prezidenta v Rusku je první po deseti letech. Miloš Zeman přiletěl do Moskvy na čele obrovské suity podnikatelů a kromě boje proti terorismu se chce věnovat rozvoji oboustranných vztahů.

Miloš Zeman chce navzdory trvajícím protiruské sankcím rozšířit spolupráci s ruskými firmami. Proto spolu s ním se návštěvy Ruska zúčastní mimořádně velká podnikatelská delegace. Jak je zřejmé, těžištěm Zemanových rozhovorů budou bilaterální česko-ruské vztahy a z mezinárodních problémů chce v Rusku debatovat hlavně o boji s mezinárodním terorismem. Prezident navštíví Soči, Moskvu a Jekatěrinburg.

Program je nabitý. Zeman povede politická jednání na nejvyšší úrovni a bude plnit některé protokolární povinnosti. Samozřejmě, bude se věnovat hlavně hospodářským akcím, ale i akcím kulturním, společenským a vzpomínkovým.

Diplomatickým vrcholem návštěvy bude setkání s Vladimirem Putinem. Ruský prezident tráví toto období ve své letní rezidenci v černomořském letovisku Soči, český prezident za ním přiletí v úterý.

Podnikatelé, kteří cestují se Zemanem, obsadili dvě další celé letadla. V delegaci našlo zastoupení kolem 150 českých firem. V rámci přípravy návštěvy se přejednaly hospodářské smlouvy a dohody s výrobci automobilů, traktorů či komponentů pro vlaky a metro řádově v miliardách korun. Podnikatelská diplomacie se soustředí do dvou česko-ruských seminářů v Moskvě a Jekatěrinburgu, na kterých bude Zeman přítomen.

Češi chtějí využít skutečnosti, že bez ohledu na pokračující protiruské sankce, do kterých je Česká republika jako členská země Evropské unie zapojena, se ruská ekonomika postupně zotavuje z krize . Zemanův odmítavý postoj vůči sankcím vyvolává nepochybně v Moskvě sympatie, proti sankcím se staví i česká Hospodářská komora. V nedávném rozhovoru s televizí Barrandov prezident řekl, že je jako proti sankcím Evropské unie, tak i proti odvetným sankcím Ruska. S Putinem o těchto otázkách chce v Soči mluvit.

V pondělí však začíná ustavující schůze Poslanecké sněmovny českého parlamentu, proto je součástí delegace z vlády přítomen pouze ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

Je všeobecně známo, že Miloš Zeman nemá k Rusku negativní vztah a běžně se s ruskými oficiálními představiteli setkává. S Putinem se setkal letos v květnu v Pekingu, kde byla nynější návštěva Ruska sjednána. Předloni prezident debatoval s šéfem Kremlu v Moskvě během květnových oslav 70. výročí ukončení druhé světové války a mluvil s ním v témže roce i během návštěvy Číny.

Český prezident jde na jednu ze svých posledních zahraničních cest před volbami nové hlavy státu, které se budou konat příští rok v lednu. Dva měsíce pak čekají prezidentské volby i Rusko. Dosavadní ruský prezident a vysoký favorit voleb Putin, na rozdíl od Zemana, s oznámením své kandidatury zatím otálí.

Návštěva je naplánována na 5 dní a akce se budou konat celkově na třech místech, mezi nimiž budou muset letadla delegace dlouho přelétávat. Miloš Zeman má 73 let, trpí cukrovkou a porušením nervů v nohou od kotníků dolů. Proto se objevily pochybnosti, zda tento nabitý a velmi náročný program zvládne. Hradní lékaři ale pochybnosti rezolutně odmítají. “ Pan prezident je v kondici, neviděl jsem nemocného muže,“  řekl začátkem týdne novinářům ministr vnitra Milan Chovanec po setkání se Zemanem v Lánech.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 3,58 out of 5)
Loading...
70 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.