28.6.2013
Kategorie: Politika

Ze řetězu utržený Zeman, Babišovo peklo?

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN BINKO 28/06/2013

Mohl bych říct, že jsem „ho“ nevolil a že jsem „to“ říkal. Jenže to neznamená, že ztratím poslední zbytky soudnosti a „zaslepen“ prohrou svého favorita v prvním kole budu teď vše, co prezident Zeman udělá, okamžitě a lacině kritizovat. Minimálně zamyslet se by bylo slušné.

 

 

Zkusím v této době, kdy mám pocit, že správné je mít zase jen ten jediný názor, nabídnout pohled na prezidentovy kroky z trochu jiného úhlu. Proč? Nikoli proto, že bych snad nové „nepolitické“ vládě našeho prezidenta tleskal, na to mě trochu víc děsí její zvažovaná sestava, ale proto, že prostě a jednoduše nevím, co je vlastně horší. Ze řetězu utržený prezident, který se snaží postavit na nohy svoji vlastní stranu a znásilňuje u toho Ústavu nebo trvale impotentní Sněmovna?

 

Jasně, Zemanův krok se vymyká ústavním mantinelům, které tuto zemi definují jako parlamentní zastupitelskou demokracii, ve které se moc vlády opírá o moc ve Sněmovně a nemá smysl prezidentovy kroky rozebírat z tohoto úhlu. Ústavní právníci se alespoň mají o čem přít a dohadovat. Ale jaké řešení zvolit v situaci, kdy Sněmovna vypadá a koná, jak vypadá a koná ta naše současná?

 

Neleží totiž hlavní odpovědnost za vše, co se aktuálně děje, právě na Sněmovně? Jakou akceschopnost prokázala? Jakou vlastní „přidanou hodnotu“ vytvořila a čím a jak k současné situaci přispěla? Jaká řešení přinesla? Není to náhodou tak, že tam roky a roky pozorujeme několik partiček neschopných vzájemně spolupracovat, které vždy, když jim aktuálně rozdané karty přestanou vyhovovat, začnou přemýšlet, jak si situaci ulehčit a jak vinu svalit na druhého? Nebo jak si zkrátit volební období nebo jak podepsat „volné hráče“ působící dosud v týmu soupeře? O nejčerstvějším zdokonalení těchto metod v podání ODS ani nemluvě?

 

Podle mě máme nejhorší Sněmovnu, jakou jsme v novodobé historii České republiky měli. Nevím jak Vy, ale já volím do Sněmovny své zástupce na celé čtyři roky. Skutečnost, že se třeba Mirek s Bohoušem nedohodnou, mě nezajímá. Fakt, že jeden nechce spolupracovat s druhým, je irelevantní. Nejsou to poslanci a naši politici, kteří mají rozhodovat, s kým a co ano a s kým a co ne. Za ně rozhodli voliči. My. A není důvod rozhodovat dokolečka dokola do té doby, než se to někomu z nich bude líbit. Jestli je vůle voličů o tom, že se prostě jeden musí dohodnout s druhým, tak se prostě musí dohodnout. Jen ať se naučí vládnout ve složitých a nepohodlných konstelacích, dělat kompromisy a odvádět práci pro ty, kteří je volili. A kteří je platí. To je politika.

 

Jenže to je těžké a nepohodlné a proto máme roky Sněmovnu, jakou máme. A občas nemáme, znovu volíme a doufáme, že to bude lepší. Přitom to jde jen a jen k horšímu. Jenže teď máme, pro někoho bohužel, i přímo voleného prezidenta, který do toho pánům a dámám v podhradí hodil docela slušné vidle. A moc se s tím nemazal. Jasně, krok je to zjevně více než kontroverzní. Jenže celá naše Sněmovna je kontroverzní. Celá naše politická scéna je kontroverzní už roky!

 

Když Miroslava Němcová v řádu desítek minut před nějakým rozhodnutím prezidenta oznamuje cosi o 101 hlasech, máte pocit, že se tomu dá věřit? Po tom všem, co jsme s naší Sněmovnou zažili? Věřili jste tomu, že číslo 101 platilo v minutě, kdy ho paní Němcová vyřkla? A co o minutu nebo hodinu později? Co s faktorem „Karolína“ za zády? Vsadili byste se, že to platilo druhý den? Neblázněte.

 

Má-li Sněmovna sama sebe za akceschopnou, proč už dávno nevidíme u jednoho stolu Bohouše, Mirka, Karla, Martina, Miroslavu, Vítka, Vojtěcha a i tu praštěnou Karolínu, jak staví „demokratickou hráz“ proti podle nich nedemokratickým a protiústavním krokům prezidenta? Stačila by deklarovaná jednota, i s tou by prezident měl problém. Ale oni jednotní nejsou! Vždyť jakou připravili skutečnou alternativu vládnutí proti tomu, co představil prezident? Samozřejmě žádnou. Něčeho takového současná Sněmovna schopná není. Není a nebude. Tahle ne. Ve skutečnosti je to totiž tak, že dokud si Sněmovna neuvědomí prostý fakt, že v jednotě, dialogu a kompromisu je síla, bude si jí tak silný protihráč, jakým bezesporu veřejností přímo zvolený prezident Miloš Zeman je, natírat na chleba kdy se mu zachce.

 

Ale třeba právě tohle všechno je největším přínosem přímé prezidentské volby. Třeba právě tyto situace proberou politické strany z letargie a pocitu, že všechno mají jisté. Třeba právě takto vypjaté situace proberou nás, voliče, a ukáží nám, jakou opravdovou cenu má hlas každého z nás a co s ním zmůžeme. Jestli daní za to bude několikaměsíční vláda pochybných politických existencí a zombíků, dobře nám tak. Měli jsme se probrat dřív. I tohle všechno je totiž politika a ta se nás týká.

 

© Bratan | Dreamstime.com

© Bratan | Dreamstime.com

 

A jak s tím souvisí Babiš? Jednoduše. V případě jeho koupě vydavatelství MAFRA také „všichni“ dopředu vědí, že je to špatně. Klidně může být, nevím. Klidně se z toho za pár měsíců může stát plátek hájící jeho stranické barvy, podnikatelské záměry a klidně z toho může být i BaboVize. Klidně může být, že je pan Babiš největším gaunerem a kmotrem v Česku. Vy ho někdo osobně znáte? Já ne. Vím ale jedno. Když se chci v dnešní době dostat k alespoň trochu objektivním informacím, jdu na Českou pozici. Na server, který platí a sponzoruje ON – pekelník Babiš. Klidně mě za to teď kamenujte, ale o něm já netvrdím nic. Já prostě víc než na spekulace o tom, co bude a co může být, věřím heslu, že „ukázaná platí“. A co ukazuje zejména iDNES.CZ, to už vím dávno…..

 

 

Publikováno s laskavým svolením autora. Zdroj: Blog Štěpán Binko

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2017: *****

Zdeněk Rychlý 200,- Kč, Jakub Malinovský 50,14 Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Katarina Peková 500,- Kč, Anonymní dárce 30 000,-, Josef Lasek 500,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Zdeňka Jindrová 100,- Kč, David Bezdek 150,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč

***** Celkem za měsíc: 32 300,14 Kč *****

Děkujeme!


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
1 komentář
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.