hospital10a
3.5.2016
Kategorie: Společnost

Zdravotnictví? Lépe již bylo

Sdílejte článek:

VÍT ŠLECHTA 03|05|2016

Pamatujete si na oranžové tsunami? Před krajskými volbami v roce 2008 kvůli regulačním  poplatkům Paroubek vyhrál krajské volby a většina krajů se z modré přemalovala na oranžovou. Pamatujete si na akci lékařských odborů „Děkujeme, odcházíme“  z roku 2011? Lékaři pod vedením Dr. Engela z LOK hrozili podáním hromadné výpovědi, pokud jim nebudou zvýšeny platy. 

Jaká je situace dnes? Před dvěma lety ČSSD splnila svůj slib a regulační poplatky zrušila. Neplatí se ani poplatek za hospitalizaci. Pacienti by tedy zdánlivě mohli být spokojeni. Mezi tím se však začaly z druhé strany projevovat trendy, které se zdají být nevratné:

 1.) Mladí lékaři nastupuji raději a snadněji do německých nemocnic, kde mají 4-5x větší nástupní plat. Platí to především pro lékaře z krajů, které sousedí s Německem.

2.) Systém předatestační přípravy mladých lékařů se v ČR  z „důvodů kvality“ stal složitějším a obtížněji dosažitelným.

3.) Pro lékařské fakulty je výhodnější, když přijímají  na studium zahraniční studenty, kteří platí hotově vyšší částky, než kolik fakulty dostanou  za české studenty, studující  zadarmo.

Výsledek? V Libereckém kraji, kde působím, v průběhu minulého roku pro nedostatek lékařů zanikla dvě interní oddělení –  ve Frýdlantě a v Semilech. Zbylá interní oddělení se rovněž potýkají s personálními problémy. Tím, že interny musejí ošetřovat i pacienty ze zaniklých spádových nemocnic, se nemůže udržet dosavadní kvalita a dostupnost. Zanikají i některé ambulance, aniž by za ně přišla náhrada. Nejsou výjimkou 4-6 měsíční objednací doby u standardních oborů (oční, neurologie, revmatologie).  V Praze, kde chybí nejvíce zdravotnických sester, musela některá oddělení omezit provoz.

Dnes již lékaři neděkují, ale přímo odcházejí. Nových přichází pomálu. Zbylí lékaři jsou přetíženi, stárnou. Mladí lékaři se učí a není jisté, zda zůstanou.  Objednat pacienta na některá vyšetření či hospitalizaci se komplikuje.

Jsem rád, že jsem zažil zlatou dobu rozvoje našeho zdravotnictví, kdy nebyl problém pacienta bez odkladů umístit do většiny nemocnic a pacienti si dokonce mohli vybírat, kam chtějí. Dnes jsme rádi, když se jim někdo vůbec věnuje a nevybíráme si.

Došlo k nevratným změnám v našem zdravotnictví a bude trvat desítku let, než se podaří zvrátit  nepříznivé trendy. Tyto trendy nastartoval populismus ČSSD zpochybněním regulačních poplatků. Jakákoliv krajská vláda kvůli tomu dnes není schopna zajistit zlepšení kvality zdravotní péče. Všichni budou rádi, když současný trend zhoršování zdravotní péče nebude tak rychlý a pro pacienta tak bolestný. Každý populismus se totiž v konečném důsledku obrací proti občanům, kteří jej ve své naivitě podporovali. 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč

***** Celkem za měsíc: 3 746,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...
43 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.