19
6.3.2016
Kategorie: Ekonomika

Zaplaťte na dani z příjmu ještě méně! Seznamte se s odčitatelnými položkami

Sdílejte článek:

(PR) 06|03|2016

S blížícím se termínem odevzdání daňového přiznání hledají živnostníci způsob, jak nejvíce ušetřit na daních. Pakliže jste doposud každoročně platili celých 15 % z vašich příjmů, měli byste se seznámit s odčitatelnými položkami a slevami na dani. V daňovém přiznání za rok 2015 můžete ušetřit nemalé částky. V následujících řádcích vám prozradíme, jaké položky vám ukrojí z velkého koláče daňového základu.

Jak už samotný název napovídá, odčitatelné položky se odečítají od základu daně. Teprve po snížení základu daně se počítá 15% daň z příjmu, kterou musíte státu zaplatit.

Odpočet za hypoteční úroky

První šetřící variantou je odpočet úroků z hypotečního úvěru či z úvěru ze stavebního spoření. Odečíst si můžete maximálně 300 000 Kč, čímž si snížíte daň z příjmu až o 45 000 Kč. Za určitých podmínek může úroky odečítat i více daňových poplatníků. K daňovému přiznání však musíte přiložit potvrzení za rok 2015, které vám vystaví banka či stavební spořitelna.

Odpočet na penzijní připojištění

Penzijní připojištění se státním příspěvkem vám může základ daně snížit o 12 000 Kč. Odečítat z daně můžete částku kterou jste v roce 2015 zaplatili do penzijního fondu nad 12 000 Kč. Pro využití maximálního odpočtu je třeba odvést 24 000 Kč za rok. Nicméně odečítá se částka, která se rovná úhrnu vámi zaplacených příspěvků snížených o státní příspěvek ve výši 12 000 Kč. V praxi to znamená, že odpočet na penzijní připojištění můžete uplatnit v okamžiku, kdy ročně přispějete na své penzijní připojištění více než 12 000 Kč.

Odpočet na životní pojištění

Další možností, která vám sníží základ daně až o 12 000 Kč, je životní pojištění. Dokonce tento odečet uplatníte v okamžiku, kdy máte uzavřeno více smluv s pojišťovnami. Pozor!! Odpočítává se pouze částka placená na životní pojištění, ne na spoření, takže pokud platíte vysoké pojistné neznamená to, že máte životní pojištění správně nastavené a můžete si ho celé odečítat z daní. Pokud si nejste jisti kontaktujte Hypodílna.cz.

Slevy na dani

Základ daně vám sníží také slevy na dani, přičemž na poplatníka je roční sleva na dani 24 840 Kč. Dále na druhého z manželů bez příjmů je sleva 24 840 Kč, na druhého z manželů bez příjmů a současně držitele ZTP/P je sleva ve výši 49 680 Kč. Pokud pobíráte invalidní důchod prvního a druhého stupně, sleva činí 2 520 Kč, a u třetího stupně se částka zvyšuje na 5 040 Kč. Držitelé průkazu ZTP/P si snižují základ daně o 16 140 Kč a studenti o 4 020 Kč.

Více informací o možnostech, jak ušetřit své peníze na daňovém přiznání, můžete najít na portálu Hypodílna.cz. Neplaťte na daních více, než musíte.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
1 komentář

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.