25.6.2014
Kategorie: Ekonomika

Zákony zvyšování chudoby

Sdílejte článek:

PETR ZÁVLADSKÝ 26|06|2014

(Nejen) naši odborářští bossové se bijí v prso, že zajistili kolektivním jednáním tripartity zvýšení minimálních mezd a cítí se jako vítězové, kteří zajistili nekončící blahobyt svým ovečkám. Pravda je samozřejmě zcela jinde. Minimální mzda je ve skutečnosti nástrojem, který zvyšuje obecnou, průměrnou chudobu společnosti.

 

 

Všechny socialistické politické okruhy, nebo zájmové organizace načichlé tím směrem, rády vystaví v prvém plánu tu líbivou část svého učení: „zlepšíme sociální situaci dělníků, nebo chudých“, což je tvrzení velmi hezké, i mravné, ale už jaksi zatají, jak to chtějí udělat, a jaké to bude mít důsledky celkově.

 

Pokud se tedy nějakým zájmovým skupinám podaří prosadit státní intervenci do pracovních, či ekonomických vztahů, třeba centrálním řízením cen (dnes třeba soft variantou manipulací s výší DPH, nebo tzv. spotřebních daní), nebo řízením mezd (minimální mzdou, odvody z mezd na straně subjektů podnikání [trest za vytvoření pracovního místa]), vždy bude výsledkem, že ekonomické subjekty se nebudou chovat přirozeně, ale budou sledovat výsledný vektor tržních signálů a těch směrnic regulací státu.

 

„Zvýšení minimální mzdy“ je přesně ta líbivá fráze, která se jeví v prvním plánu jako sociální – měla by jakoby odebrat podnikatelům „nezasloužené“ zisky a dát je těm zasloužilým pracantům. Jenže faktický dopad takové akce, je ten, že si sice nějaké části pracujících pracovníků přilepší, ale zároveň to způsobí daleko vyšší nezaměstnanost mezi těmi nejméně kvalifikovanými členy společnosti, jejichž ekonomický přínos leží pod touto hranicí. Tedy místo aby se zvýšila sociální pozice slabých, naopak je vytrhne z ekonomického procesu a udělá z nich nezaměstnané.

 

Ti budou vyžadovat státní sociální podporu, tedy věc vyvolá potřebu státu po vyšších příjmech státního rozpočtu, tedy vyšší zdanění podnikatelské sféry, zvýšení daní, nebo přes DPH vyšší zdanění všech.

 

Minimální mzda tedy způsobí vyšší nezaměstnanost mezi nejméně kvalifikovanými členy jakékoliv společnosti. Čím vyšší (minimální) mzdy budou, tím bude vyšší cena produkce. Čím bude vyšší cena produkce, tím vyšší budou ceny. Čím budou ceny vyšší, tím menší bude množství a rozličnost zboží a služeb a menší bude kupní síla poptávky. Též bude nižší objem počtu pracovníků, kteří ji vyprodukují.

 

To jsou základní poznatky ne-keynesiánské, liberální ekonomie. Ta funguje jako lékárnické váhy. Závaží vlevo vychýlí misku vpravo a naopak.

 

Je pravda, že mzdy pracovníků, kteří si po zvýšení minimální mzdy udrží svoje zaměstnání, se v tom okamžiku vynucení zvýší. Budou si užívat vládou a odbory vytvořený monopol, který vyloučí ze hry konkurenci ze strany buď nezaměstnaných pracovníků, kteří by byli ochotní a svolní pracovat i za méně, než kolik v tom okamžiku ti (už dnes privilegovaní) povinně dostávají a navíc vytvoří komunitu těch, kteří o práci přišli a vinou tohoto monopolu už ji nezískají.

 

Platby za povinně vyšší mzdy půjdou na úkor snížených výdajů za práci a snížení disponibilního kapitálu kdekoliv jinde v ekonomickém systému, což povede k vyšší nezaměstnanosti v celém systému. Následně zafungují principy trhu, váhy se vyváží tak, že celkový objem vyplácených mezd se vrátí do původních hodnot, ale ekonomický systém zaměstná méně pracovníků (za vynucené mzdy) a státu zůstane na krku více nezaměstnaných, odkázaných na přerozdělovací systém.

 

 

Nyní do situace vstoupí migrace. Na pracovní trh vstoupí zahraniční ekonomičtí uprchlíci a migranti s lepší kvalifikací a postupně vytlačí z práce i ty domorodce se střední a malou kvalifikací (maturita není tím měřítkem) a zkušenostmi. Opět dojde k eliminaci tuzemských pracovníků s malou kvalifikací a jejich vytlačení z trhu práce.

 

Sociální stát je nenechá zemřít pod mostem hladem a znovu zvýší svůj nárok na ekonomiku a znovu zvýší daně všech typů. Pracovníci, dosud účastní v pracovním procesu, opět zchudnou, sníží se jim kupní síla, a zavolají skrze odbory po zvýšení minimální mzdy a cyklus se zopakuje.

 

V posledním cyklu se ekonomika zastaví. Pracovníci budou dostávat nezasloužené mzdy, bude jich velmi málo a většina obyvatelstva bude žít ze sociálních podpor, na něž bude vydělávat jen to malé množství těch, kteří ještě mají kde pracovat.

 

Posledním krokem bude nález, že tržní mechanismy selhaly v plné šíři a pokud se národní hospodářství nemá zhroutit, bude nutné vyvlastnit a zestátnit veškeré podnikatelské subjekty, vytvořit systém pouze státem vlastněné ekonomiky a plný systém přerozdělování, tedy systém socialistické ekonomiky.

 

Protože v tom okamžiku se ztratí základní informační systém o reálných rovnovážných cenách zboží, stát přistoupí na centrální řízení cen a poměrně dlouhým obloukem se vrátíme k ekonomice reálného socialismu, nedostatku dámských vložek, toaletního papíru a tvrdých Spart.

 

Protože to bude společensky kritizováno, bude nutné tu kritiku omezit tak, že se omezí svoboda slova. Nový New Deal bude možno jen chválit, ale rozhodně ne kritizovat. Bude také nutné omezit ten nesnesitelný Internet.

 

A protože lidé jsou neukáznění a necítí se dobře v novém systému, postupně se uzavřou hranice, začnou se rušit štvavé vysílačky z ciziny a systém je začne informovat o tom, že zde panuje ten nejpokrokovější a nejhumánnější systém na světě.

 

A pak si na obranu té doktríny vybuduje nejsilnější armádu světa a začne ten nový úděl světa distribuovat, vojensky vnucovat, těm tmářům, kteří mu nechtějí rozumět.

 

Čím je minimální mzda vyšší, tím horší je dopad na chudé lidi, tím vyšší je cenová hladina a tím vyšší je nezaměstnanost.

 

Pokud se podíváme na současnou ekonomickou situaci našeho státu, na zásahy vlády do ekonomiky, na propad nikoliv HDP, ale HND, pokud sledujeme vývoj nezaměstnanosti, vidíme, že náš stát (ve vleku EUmeriky) sleduje všechny výše načrtnuté směry a trendy.

 

Hlavním principem je, že musíme sledovat větší ekonomickou svobodu, ne vyšší vládní intervencionismus, jako cestu z ekonomické mizérie pro každého, hlavně pro chudé. Ta svoboda nasytí více lidí a dá jim více chleba, než ta odborářská vymyšlenost. Odbory totiž (v tom druhém plánu) škodí nejvíce chudým lidem.

 

Minimální mzda je hrubě asociální, ačkoliv ji nejvíce prosazují socialisté.

 

ZDROJ: Petr Závladský

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč

***** Celkem za měsíc: 3 746,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
1 komentář
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.