vlada-cr
20.9.2016
Kategorie: Politika

Žádejme na politicích jejich 100% kontrolu tak, jako je zavedli pro nás

Sdílejte článek:

JIŘÍ CÍSAŘ

V posledním čase jsme svědky a bohužel hlavně účastníky zcela nových typů státních kontrol. Jedná se o stoprocentní kontrolu občanů, daňových poplatníků, řidičů. Proč bychom my tedy nemohli stejně kontrolovat politiky?

Kontrolní hlášení = 100% kontrola plátců DPH. EET = 100% kontrola všech příjemců plateb v hotovosti. Finanční správa si nadiktovala, že musí ze zákona ihned vědět o každé koruně, která změní svého majitele. Daňový poplatník musí na svoje náklady předat stanoveným způsobem státu úplné a správné informace o každém vystaveném i přijatém dokladu. V případě přijaté platby v hotovosti to dokonce musí udělat okamžitě on-line a pro ten účel si musí platit internetové připojení a pořídit si a hradit provoz speciálních technických prostředků.

V posledních měsících jsem zaznamenal nový typ 100% kontroly, a to v několika obcích v blízkém okolí mého bydliště. Jedná se o zařízení snímající úsekově rychlost všech vozidel a je on-line napojeno na firmu, která poskytuje informace policii pro řešení přestupků a vybírání pokut. Podle mých informací je množství přestupků natolik nezvládnutelné, že hranice pro řešení přestupku byla již zvýšena na 63 km/hod.

Nic proti kontrolám na všech možných úrovních, jejich existence – pokud je nestranná a neúplatná – je nutná pro udržování určité míry strachu, který nutí občany a daňové poplatníky – opět do určité míry – dodržovat předpisy a zákony. 100% kontrola je ale zcela něco jiného. Odhlédnu-li od diskutovaných a kritizovaných aspektů souvisejících s cenou informací a moci, kterou tyto informace zcela jistě poskytují svému státnímu“ majiteli, má tento typ kontrol i další neblahý důsledek pro kontrolované. Dělají z nich totiž ovce. Ovce, nad nimiž ve dne v noci bdí vševědoucí a vševidoucí bača, který každou chybu ovcí vidí a také ji potrestá.

Nejsem si jist, jestli chci být takovou ovcí. Vlastně jsem si zcela jist, že nechci. Vadí mi totiž, že na druhé straně (u politiků) se v oblasti jejich kontroly jejich voliči nezměnilo vůbec nic. Naopak, v aktuálních novelách Zákona č. 424/1991 Sb. o sdružování v politických stranách a v politických hnutích a novele zákonů volebních se opět zvyšují příspěvky stranám z našich daní a např. nepřímo se omezuje možnost vstupu jiných subjektů do sněmovny finančními a organizačními opatřeními. Politické strany a jejich vrcholní představitelé se všemožně snaží zakopat se ve svých pozicích a zničit jakýkoliv kontrolní mechanizmus, který by je mohl zbavit jejich moci. Usilovně přemýšlí, jak zrušit poslední hrozbu – volby, nebo alespoň jak zákonem nepřímo stanovit, které strany se jich můžou zúčastnit.

Požadujme tedy na politicích také 100% kontrolu jejich práce. Politici by se neměli dále schovávat pod protimluv „politická odpovědnost“. Požadují-li na nás 100% zodpovědnost za naše činy, 100% kontrolované státem, proč bychom my, kteří je platíme a zaměstnáváme, neměli spravedlivě požadovat 100% kontrolu jejich práce ? Myslíte, že to není možné ? Já si to nemyslím. Ostatně – když se začalo uvažovat o EET, také jsem to pokládal za hloupost (a pokládám ostatně dodnes – ovšem ne proto, že by to nebylo technicky zvládnutelné).

Jak můžeme kontrolovat naše politiky dnes ? Dost těžko. Můžeme pouze zjistit, jak kdo hlasoval ( a co říkal ) v parlamentu. Tedy – pokud jsou záznamy na webu v souladu se skutečností. A to je asi tak všechno. Je ovšem obecně známo, že hlavní „politická“ práce se děje mimo parlamentní prostor. Politické „obchody“, zákulisní vyjednávání, kompromisy, lobbistické tlaky, veřejné zakázky, atd.., to jsou informace voličům nepřístupné, což spolu s poslaneckou imunitou mnozí politici zhusta zneužívají ve svůj osobní či úzce stranický prospěch (hlavně majetkový nebo mocenský). Pokud by jejich práce byla pod 100% veřejnou kontrolou, troufnu si tvrdit, že zcela jistě by jednali a rozhodovali jinak.

Jak ale umožnit obdobnou 100% kontrolu politiků a vrcholných úředníků ? Jednoduše. Elektronickou kotrolou politiků (EKP). Každý bude muset nosit na krku 24 hod. denně webovou kameru napojenou on-line na internet. Na novém webu EKP tak bude možné on-line ( i zpětně ) sledovat politickou práci kteréhokoliv vrcholného politika. Náklady na technické zařízení si bude moct každý politik do výše 5.000,- Kč odečíst z daní. Provozní náklady si každý bude hradit sám. V případě výpadku internetového připojení bude mít za povinnost nahrávat svou veškerou činnost na záložní videokameru a nejdéle do 48 hodin chybějící nahrávky umístit na web WKP. V případě vypnutí kamery nebo nedodání chybějící nahrávky do centra EKP včas bude automaticky vyměřena pokuta ve výši fixního podílu měsíční mzdy politika za každou minutu chybějící nahrávky, realizovaná srážkou z jeho platu. Investiční a provozní náklady EKP budou hradit politici srážkou ze mzdy a politické strany podle svého zastoupení v parlamentu. Kterýkoliv volič by pak v aplikaci EKP mohl elektronicky upozornit na závadné nebo korupční jednání politika v určitém čase. Tyto podněty by vyhodnocovala, vyšetřovala a posléze veřejně „politicky trestala“ Politická policie, nový internetový policejní útvar, složený z voličů – dobrovolníků.

Troufám si tvrdit, že náklady zavedení a provozu EKP by netvořily ani 5% z nákladů na zavedení a provoz kontrolního hlášení a EET, přičemž efekt EKP by mohl být podle „mých zaručených odhadů“ až dvojnásobný !

Že je to nesmysl? Možná. Ovšem jsem si jist, že absencí něčeho jako EKP nám voličům už byly ukradeny daleko větší částky, než neodvedená DPH za natočené pivo v hospodě.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
80 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.