24.11.2013
Kategorie: Multikulturní soužití

Za práci méně peněz než za nepráci? Velmi moderní výchova Rómů!

Sdílejte článek:

PETR FOJTÍK 24|11|2013

Různými způsoby lze vytvářet opovržení nad nepřizpůsobivými. Například vyjadřováním zklamání nad jejich neochotou začleňování se do většinové společnosti. Stále více a více mě napadá myšlenka, že se jedná vyloženě o účelové jednání. Postrádá totiž jakoukoliv logiku. Logiku záměru, pro který jsou vynakládány nemalé prostředky.

 

 

Stát a jeho aparát podle mne dělá vše pro to, aby si udržel svoji „nepostradatelnost“. Co kdyby někdo přišel na to, že činnost úředníků, potažmo různých neziskových organizací, je přínosem hlavně pro ty, kdo si ji vymýšlejí.

 

Systém sociálních dávek není výnosný pro ty, kteří ho využívají a z velké míry i zneužívají, on je především výnosný pro ty, kteří ho provozují. A přiživují se na něm.

 

A to jsou státní sociální úředníci a neziskové organizace, které se tímto problémem „zabývají“.

 

Také bych nechtěl přijít o stamiliony, které jsou ročně vynakládány na provoz tohoto systému.

 

Zářným příkladem je program Sociální inkluze v Ostravě. Z šesti tisíc ostravských nepřizpůsobivých bylo vybráno třináct rodin. Těm byly nabídnuty nebo i předány byty. A nabídnuta práce v těžkém strojírenství, ve stavebnictví a v sociálních službách. Za třináct až šestnáct tisíc hrubého.

 

Zdá se vše v pořádku. Za ty peníze pracuje v republice, nejen v Ostravě, valná většina obyvatelstva. A žijí ve svých bytech a rodinných domcích.

 

Jenže i takováto bohulibá začleňovací činnost má své úskalí. Ti nepřizpůsobiví byli totiž během svého života někde na ubytovně zvyklí na mnohem větší sociální dávky, z nichž jim byl zaplacen nájem a spotřeba energií, byli zvyklí na zdarma dopravu po městě a hlavně, měli spoustu volného času na své radovánky a na „černou práci“.

 

To už jim nikdo nevysvětlil, že budou muset platit nájem, energie, tramvajenky, že nebudou dostávat poukázky na potraviny, že budou muset platit všemožné poplatky ze psů, z nemovitostí, z odpadů a další a další? Co jim tedy ti sociální pracovníci a nadační specialisté proboha tvrdili?

 

 

Neřekli jim, že ještě budou vstávat pět dní v týdnu v pět ráno a osm hodin tvrdě hákovat…?

 

Ne, na toto je neziskovky při tom začleňování určitě neupozornily. Ani nikdo jiný. A také proč? Přišli by hlavně oni všichni o své sociální jistoty….

 

Přitom by stačil jeden normální psycholog. Který by všem těm začleňovačům vysvětlil, že každý člověk se snaží jen tehdy, když má před sebou vizi, že se bude mít lépe.

 

Což ti Vyvolení, co byli tak slavnostně vybráni do Sociální inkluze, zjistili, až když jim oznámili výši mzdy, se kterou budou muset každý měsíc vyjít.

 

A tak je po inkluzi, vybraní jedinci se raději stěhují zpět na ubytovnu. A nejlépe na druhý konec republiky.

 

Organizátoři si nyní stěžují na nevděk. A lidé jsou spravedlivě rozhořčeni. Nad nevděčným chováním těch pár šťastných nepřizpůsobivých. Nadávají a podivují se.

 

Ale kdo z nás by nebyl stejný?

 

Opustili byste lépe placené zaměstnání a šli do horšího? Když by Vám nehrozilo, že o to současné přijdete? Nebo byste nezůstali evidováni na pracáku, když by podpora v nezaměstnanosti byla vyšší než možná práce?

 

V systému „spravedlivé“ podpory v nouzi bude muset dojít k radikálnímu řezu. Aby nedocházelo k situacím, kdy „odborníci“ typu pana Drábka donutí mladou dívku, která dva roky pobírala sirotčí a invalidní důchod souběžně, aby je státu vracela pod hrozbou exekuce. Aby se na ni lidé s dobrým srdcem skládali, když ještě před narozením jí zemřel otec a v dětství jí kvůli rakovině amputovali nohu… A zároveň nebylo normální, aby bylo pobíráno jednou osobou několik sociálních dávek najednou a ještě nějaký ten důchod k tomu…

 

Systém je špatný. Lidé se mu přizpůsobují. A my tomu říkáme nepřizpůsobivost….

 

Ozdravit tento systém bude nutné od příčiny. Ne od důsledku. Sociální pracovníci a začleňovací neziskovky budou muset být placeny od výkonu. V závislosti na dosažených výsledcích jejich snažení.

 

A ti, kteří tu nabídku práce dostanou, budou muset moc dobře vědět, že v případě odmítnutí přijdou o ty dávky, na které jsou zvyklí.

 

To mějmě hlavně na paměti, až se budeme pohoršovat nad „nevděčným“ chováním. Těch, kteří tak rádi demonstrují „chtivost po práci“, ale přitom už ze svých zkušeností moc dobře vědí, že dnes jim je bez práce lépe. 

 

Nesmí jim být bez práce lépe. Vysvětlit jim to, hlavně prakticky, je jediná cesta. 

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
3 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.