halloweenpamatka
1.11.2017
Kategorie: Historie

Všech Svatých, památka našich blízkých zesnulých, nebo Hallowen?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,06 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

CATHOLIC OBSERVER

Nedávno se na stránkách PP objevilo téma Hallowen. S blížícími Dušičkami se proto sluší vysvětlit si tento pojem a rozhodnout se, co vlastně budeme slavit.  Definitoricky velmi přesné vysvětlení rozdílu mezi  pojmy  „Všech Svatých“ a „Památka Zesnulých“ jsem našel nakonec ve vyjádření mluvčího Konference Episkopátu Polska, které si dovolím čtenářům proto v překladu tlumočit:

Halloween je pohansk zvyk, neshodný s naší kulturou a tradicí. Tyto oslavy jsou v rozporu s atmosférou modlitby a zamyšlení, jaké nás ve svátek Všech Svatých a v den Dušiček provázejí –   řekl  mluvčí Konference Episkopátu Polska kněz Paweł Rytel-Andrianik.

Mluvčí episkopátu připomněl slova Papeže  Benedikta XVI,, jenž vytkl, že Halloween „propaguje kulturu smrti“  a také „novou generaci táhne směrem k mentalitě esoterické magie, a atakuje svaté a duchovní hodnoty „. Dodal, že  v Polsku jsou první dny  listopadu dobou památky zemřelých, modlitby a zamyšlení nad smyslem života, a Halloween “ se s duchem těchto dní vůbec neshoduje“, a dokonce je „popřením základních křesťanských hodnot“.  

Současně  Církev nevyzývá ke smutku  smutku a tísni, jestliže oslava Všech Svatých je událostí  v podstatě věci radostnou,  nesoucí naději na zmrtvýchvstání. Je dobře,  že místo převlékání se v upíří úbory, se rodiče stále častěji pro své děli volí průvody svatých nebo bály, aby radostně oslavovaly

– hodnotil kněz  Rytel-Andrianik.

Vysvětlil,  že  Halloween je „zvyk pohanský, křesťanstvu cizí“.

V Polsku se tento zvyk neujal  a na jeho umělou adaptaci není šance. Z naší tradice vyplývá vzpomínka na zemřelé blízké a modlitba za ně, a nikoliv ohromování strašidelným převlekem –

– řekl mluvcí episkopátu.

Jak ukázal,  „Halloween je odvozen z pohanského, keltského svátku, který nejednou děti a mládež zavádí  do magické skutečnosti„.

Kromě toho psychogické výzkumy vykazují, že malí účastníci této zábavy mohou poději pociťovat úzkost nebo mít noční můry spojené s duchy, zjevy a upíry, za něž jsou převlékány. Tak potom  není  Halloween  jen nevinnou zábavou, ale nese s sebou vážné důsledky, třebaže mnoho osob to bagatelizuje, a dokonce se tomu posmívá.

– zdůraznil kněz Rytel-Andrianik.

Anglosaský Halloween, slavený 31. října, je nejvíce populární v USA.  Slovo Halloween je svým způsobem zkomolenina anglického  All Hallow’s Eve (Předvečer  Všech Svatých) a keltského Samhain. V podstatě kořeny svátku tkví  v kultuře starověkých Keltů,  kteří věřili, že 31. října – v den, jenž u nich byl oficiálním koncem léta – vycházejí duše zemřelých z hrobů a bloudí po zemi při hledání živých těl, do kterých by mohly vniknout.  Proto se živí začali toho dne převlékat v odpudivé masky a odpuzující strašitelné kostýmy, aby duše zemřelých odstrašili. Odtud současný zvyk převlékáné se v úbory upírů, démonů a čarodějnic.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2018: *****

Ludmila Karská 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Meder 250,- Kč, Věra Vladyková 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Anonymní dárce 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Čermák 100,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč

Celkem za měsíc: 5 533,00 Kč
Vybráno 15.80%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
38 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.