24.10.2013
Kategorie: Společnost

Volím, volíš, volíme

Sdílejte článek:

OD: JAN JÍLEK 24|10|2013

Půjčil jsem si včera knihu od Charlese Murraye pod názvem „Příliš mnoho dobra.” Zabývá se americkou sociální politikou od roku 1950 do roku 1984. Dočetl jsem se, že: V roce 1990 byla míra chudoby 13,5 % — o něco vyšší než v posledním roce vlády presidenta Lyndona Johnsona. Rozdíl je v tom, že v roce 1968 , tedy po zvýšených nákladů na Velkou společnost, činily celkové výdaje na sociální podpory pouhých 226 miliard dolarů, na rozdíl od 614 miliard z roku 1990.

 

 

Během osmdesátých let nedošlo k viditelným změnám míry chudoby ani pro černé, ani pro bílé obyvatelstvo. Tenhle odstavec mě zaujal. Četl jsem dál a pochopil jsem proč mnozí „zachránci lidstva” nemají rádi tuhle knihu a proč mnozí na ni přísahají. Nemám ji ještě dočtenou, takže mě zřejmě ještě nějaká překvapení čekají, ale už teď vím, že je to něco, co jsem potřeboval znát, protože věta: jak je možné, že za tolik peněz jsme získali tak málo…., by se měla tesat i u nás do mramoru. Aspoň co se týče oblasti terapie závislosti, sociálních dávek nepřizpůsobivým menšinám, případně podpora svobodných matek, kdy se úměrně přímo touto podporou těch matek vytváří stav, který napomáhá rozbíjení rodin. Chce-li být žena, ženou hrdinkou, co tátu k dětem nepotřebuje, pak se vším všudy. Ať si své hrdinství užije.

 

Přemýšlím, která organizace, nebo instituce placená z veřejných prostředků si může dovolit říci svým klientům. „Končíte, neplníte podmínky.” Pokud by tak učinila, měla by na krku žaloby pro nedodržení podmínek pro neposkytování zákonné péče. Platba z veřejných prostředků pouze učí „schopné a učenlivé” jedince spoléhat se na systém, co se o ně vždy a za jakýchkoliv okolností postará. V případě instituce, která není placena z veřejných peněz, je daleko více efektivnější, vyžadovat plnění kontraktu, který mezi sebou klient a instituce, případně jednotlivý pracovník uzavírají. Mám právě tu zkušenost, že pokud nejsou ve hře veřejné peníze, pak jsou instituce daleko efektivnější. Vím to z vlastní zkušenosti. Neplní-li klienti, kteří platí malý poplatek za služby jim poskytované, pak u mne končí. Bez diskuse.

 

Tak trochu ještě k volbám. Mnoho lidí vyjadřuje zklamání z tunelování státu. Nedivím se tomu. Čím víc peněz ve veřejné správě, tím víc zlodějů. Pokušení je příliš velké, než aby mnozí odolali. Volíme lidi, nikoliv anděly. Až budeme volit anděly, pak se nebudeme muset o veřejné peníze bát. Plyne z toho pro mne poučení. Čím méně sociálních programů z veřejných peněz, tím méně příživníků na veřejných penězích. Nechat se přesvědčit, že jsou mezi námi lidé, kteří budou umět spravovat naše peníze lépe než my sami, znamená podlehnout manipulaci zlodějů, kteří se touží zmocnit moci nad námi skrze naše peníze. Věřit, že někteří lidé vědí lépe než já, co opravdu potřebuji a umím, znamená být hluboce naivní, nebo neochotu se samostatně rozhodnout.

 

 

Čím méně peněz do rukou státu na sociální stát, tím více solidarity mezi lidmi. Zdravé solidarity. Proto volím ty, kteří aspoň trochu jsou těmi, co omezí všechny ty zbytečné výdaje, nevybírají daně na hranici únosnosti a nechají mi mou svobodu naložit se svými penězi, tak jak uznám za vhodné. Třeba ve prospěch toho, koho si vyberu.

 

Chce-li někdo mít děti, v pořádku, mít děti není ani nemoc ani a neschopnost se o sebe postarat. Lidské dějiny nás v tomto směru učí zcela spolehlivě. Ale není nutné podporovat lidi, kteří mají děti, jen proto, že mají děti. Pokud nejsem schopný se postarat o děti, nejsem schopný se omezit natolik, že jsem schopný je udržet naživu, zajistit jim potravu, teplo a přístřeší, pak je mít jednoduše nemám. Za mého mládí byli v opovržení ti, co se neuměli postarat o děti, aspoň v těch základních potřebách. Zdá se, že dnes jsou v opovržení ti, co se postarat umí sami a neumí využít penězovod vedený ze strany státu. Penězovod založený na okrádání pracujících občanů tohoto státu.

 

 

ZDROJ: Blog Jan Jílek

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
3 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.