4a7629db9f_97703082_o2
24.1.2017
Kategorie: Ekonomika

Vize budoucnosti

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

MICHAL HÁJEK

Jmenuji se Michal Hájek. Jsem “husákovo dítě” a živím se podnikáním v malé firmě bez jakékoli podpory státu jako statisíce dalších lidí, živnostníků a malých podnikatelů. A tak to i zůstane: nesouhlasím totiž se sytémem státu, jak funguje dnes. Už před mnoha lety jsem se rozhodl, že se pokusím starat sám o sebe, abych se mohl příštím generacím podívat zpříma do očí. Jsem totiž spoluzodpovědný za ekonomická a morální zvěrstva, které na nás všech dnes vykonává současná verze státu. Všichni jsme za to zodpovědní. Přišel proto čas říct NE a předložit alternativu.

Jestli (skutečně) kdysi mistr Jan Hus řekl, že “nařizuje-li vrchnost co neprávem či žije-li v hříchu, nemusí poddaní naslouchat jejím příkazům”, pak není výstižnějšího popisu současného stavu fungování státu. Sociální stát je ideologický blaf a zastupitelská demokracie je přežitek. Stal se z ní pouhý obchodní model s jednoduchým vzorcem: rizika daňovým poplatníkům a dotace, granty, příspěvky, úlevy a dávky firmám nebo voličům, kteří jsou ochotni pro pár špinavých zlaťáků prožrat budoucnost vlastním dětem a vnukům.

Mnoho lidí to ještě nevidí a vidět nechce, ale proces změny současných států už nastal. Vztek a časté volební vzpoury lidí proti establishmentu a standardním politickým stranám jsou jen začátek. Bitva o naši svobodu se tentokrát nebude odehrávat na náměstích, rozsáhlých válečných pláních a v zákopech, odehraje se v našich obývacích pokojích, v našich hlavách. Je to bitva zdravého rozumu, lidské svobody a odpovědnosti proti obrovskému přívalu dezinformací, lží, ideologií, reklamy a institucionalizované výchovy k pseudosocialistickému uvažování. A vůbec to nesouvisí s moderním fenoménem „fake news“, je to mnohem hlubší bitva. Je to bitva proti státu jako obchodnímu modelu, který má pomoci velkým nadnárodním i lokálním firmám vytvořit si efektivní on-line trh bez hranic a zbytečných nákladů pomocí nejmasívnějšího organizovaného přerozdělování v dějinách.

Je jen otázka času, kdy celá ta bublina lži jménem státy a demokracie praskne. Důchodový systém bez důkladné reformy nebo brutálního daňového zatížení produktivních lidí zkolabuje už někdy kolem roku 2030. Za čím dál vyšších nákladů krytých z kapes daňových poplatníků nám klesá efektivita všech státem organizovaných služeb. Vymahatelnost práva je mizivá, dostupnost zdravotní péče klesá a často i její kvalita. O práci policie, výkonnosti armády jako celku a obecné kvalitě školství a dálnic ani nemusíme mluvit. Pravda je jednoduchá: stát jede na dluh, a to ve všech ohledech. To, že svítí semafory, zasedá parlament a určuje kdy mají mít obchody zavřeno, v které restauraci se smí kouřit a že Vám jde elektřina neznamená, že stát funguje. Stát totiž znamená “dostat takovou službu, jakou jsem si zaplatil formou daní a dalších povinných plateb.” Platíme největší daně a pojistky v moderních dějinách a platíme je povinně bez práva z toho systému vystoupit. Logika by napovídala, že o to víc by ten systém měl být férový, efektivní a spravedlivý. Je takový? Ani omylem. Přerozdělování, granty, dotace, umělá zaměstnanost a sociální dávky voličům ochotným prodat svůj hlas za koblihu naopak systémově a masově způsobují, že v ceně slibovaného mercedesu dostáváte trabant a ještě se zadlužujeme. To vše má jediného společného jmenovatele: existující monopol politických stran na vládu, tvorbu zákonů a rozpočtové rozdělování daní. To není demokracie, to je podvod.

Evoluce se naštěstí nedá zastavit a už přichází. Přijde v celém tzv. demokratickém světě. Stát budoucnosti je aplikace. Ano, aplikace. Uber je největší poskytovatel taxi služeb, ale nevlastní žádné taxíky. Facebook je nejnavštěvovanější masmédium, ale nevytváří žádný obsah. Airbnb je největší ubytovatel, ale nevlastní žádné nemovitosti. Do čeho se podle této rovnice vyvine stát? Do aplikace. Aplikace s minimem úředníků, kteří se starají o funkčnost, ale nikoli o obsah. Přímá demokracie bez nesmyslných hranic, prostředníků a korupce – to je naše budoucnost.

Tuto ideu jsem pojmenoval Sdílený, nebo také Konfigurovatelný stát (http://cesko2050.cz/sdileny-stat/). Tento stát, přesněji aplikace, bude fungovat stejně jako když si konfigurujete auto: základní povinná výbava (armáda, policie, hasiči, základní zdravotní péče, příspěvek na základní infrastrukturu typu letiště a dálnice), a k tomu volitelné služby (napřímo od poskytovatelů, nikoli státu – například zdravotní pojištění, důchody, školství). Konfigurovatelný stát bude mít minimum základních pravomocí a bude se starat výhradně o funkčnost aplikace a nikoli o její obsah – ten budou tvořit sami lidé. Lidé sdružení do přirozených komunit, které – díky technologiím – ani nemusí být lokální či geograficky definované (typu rodina, město, vesnice, stát), ale mohou být například oborové či zájmové (hasiči, lékaři, zemědělci, živnostníci, sportovci, odboráři, včelaři, rybáři).

A jakkoli se to může zdát neuvěřitelné, jednou se – ti mladší z nás – možná dožijí stavu, kdy se děti budou rodit do svobody, nikoli do předurčení podle „místa narození.“ Pravidla života v takovém „státě“ bude moci člověk sám – jako jednotlivec – ovlivnit a definovat si cenu a hodnotu, jakou pro něj služby takového státu budou mít, a podle toho platit a přispívat celku. Vše bude veřejné, on-line a s minimem přerozdělování. Dnešní geografické dělení na státy a národy přestane fungovat a nahradí ho nová, moderní verze „států“, postavená na sdílení hodnot napříč Evropou a možná jednou napříč kontinenty. Stane se protikladem a východiskem proti dnešní ideologické globální demokracii, která se nejvíce ze všeho – drze se odvolávajíc na „historické hodnoty, morálku a mravnost“ – touží stát se socialismem 2.0.

Ano, vzniknou dobrovolné verze států, nové komunity, nové „národy“. Komunity vycházející z poznání že hasič, lékař, rybář, zemědělec, sportovec, mají se svými kolegy a přáteli mnoho společného a možná mnohem víc, než lidé v dnešních státech, do kterých se narodíte a pak už jen povinně „tvoříte veřejné rozpočty svými daněmi a odvody“, aby je mohl někdo jiný přerozdělit.

V dalších článcích Vám nabídneme i řadu konkrétních kroků, jak se aktivně zasadit o změnu. Pokud sdílíte naši vizi a názor, buďte připraveni na obviňování a ostrakizování různými “trolly”, slepci a všemi těmi, kteří mají přechodem na novou verzi státu co ztratit. Vše nové zpočátku provází strach, stačí se podívat do historie. Proto čím silnější protipohyb proti této evoluci uvidíte a ucítíte, tím víc se bude paradoxně potvrzovat její nevyhnutelnost. A tím více a rychleji se budou připojovat další, kdo pochopí a prohlédnou tu hru, která se s nimi dnes hraje, a “odpojí se od Matrixu.”

Pojďme spolu začít tu aplikaci budovat, abychom třeba v roce 2050 měli už “něco v ruce.” Pojďme – odborníci ze všech oborů lidské činnosti – se spojit. Spojit a začít pomalu a postupně budovat základy spravedlivé a férové aplikace, jejímž cílem nebude lidi okrádat ani přerozdělovat jejich peníze, ale dát jim přímou demokracii, svobodu a také odpovědnost.

Je to totiž jen a jen na nás, co uděláme.

ZDROJ: Michal Hájek, Česko 2050

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2018: *****

Věra Vladyková 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, ing. Věroslav Olič 603,- Kč, Vít Fortelka 500,- Kč, Leoš Richter 1000,- Kč, Robert Schlesinger 300,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Pavel Klement 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Martin Pavlíček 850,- Kč, Jan Vojtěch 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Zdeněk Svoboda 200,- Kč, Jiří Dobruský 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč

Celkem za měsíc: 8 503,00 Kč
Vybráno 24.29%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.