stesti
26.12.2015
Kategorie: Společnost

Vánoční úvaha o člověku a štěstí

Sdílejte článek:

ROMAN BEDNÁR 26|12|2015

Pojem o tom, co je štěstí, se v průběhu různých epoch měnil. Antický pojem štěstí byl docela jiný než si představuje zažívání štěstí moderní člověk. Lze však říci s jistotou, že ani teď, ani tehdy neexistovala žádná obecně platná definice štěstí. Štěstí – podobně jako i svět barev – zažívá každý individuálně.

Už Aristoteles analyzoval aspekty štěstí. Jak ho lze dosáhnout? Pochází z majetku a bohatství? Ze slávy a vysokého postavení? Nebo z kreativní práce? Podle něj ani jeden z těchto aspektů nepostačoval k tomu, aby nabízel někomu úplné štěstí. Aristoteles vycházel z toho, že každý člověk může zlepšit své vyhlídky na pocity štěstí, pokud se vyhýbá extrémním a excesivním stavům ve svém životě a pokud ho vede eticky a rozumně. Podobně jako Aristoteles učili i řečtí stoikové a epikurejci, že klíčem k bráně štěstí je vnitřní disciplína a kontrola zbytečných afektů. Aristoteles byl přesvědčen, že všichni lidé usilují o dosažení štěstí. Podle něj, kdo dosáhl štěstí opravdu, ten dosáhl i absolutního dobra.

Na dnešní lidi, kteří jsou extrémně ovlivněni vymoženostmi našeho přetechnizovaného světa – působí takový pojem štěstí příliš abstraktně a filozoficky. Dnešní lidé spojují pojem štěstí především s úspěchem, kariérou, penězi, bohatstvím. Ale už filozof na římském trůnu, císař Marc Aurelius, hovořil o štěstí něco zcela jiného: Šťastný je ten, kdo má pozitivní myšlenky. Také řekl: Nezapomeňte nikdy – kdo je šťastný, ten nepotřebuje mnoho.

Na druhé straně stojí výpověď jednoho z největších křesťanských teologů, svatého Augustina: Šťastný je ten, kdo má vše co si přeje. Velký psycholog Erich Fromm o štěstí řekl: Kdo v životě upřednostňuje hodnoty materiálního charakteru před hodnotami bytí, ten nenajde štěstí nikdy. Je velmi pozoruhodné, že můj přítel, Erich Fromm, jehož moudrost a poznání si nesmírně cením, se svou výpovědí o štěstí velmi přibližuje k tomu, co řekl Marc Aurelius a zároveň je v naprostém protikladu vůči tomu, co o štěstí vyslovil Augustin.

Existují psychologické studie, které dokazují, že bohatství, nebo velké peníze, které nečekaně získáme nebo si nabudeme, vyvolávají jen krátkodobé pocity štěstí a nikdy ne štěstí trvalé. Tyto studie ukázaly, že výherci milionů v loterii, po několika dnech, případně týdnech povznášejících pocitů štěstí spadnou opět na normální emocionální úroveň, která se nevyznačuje pocity štěstí.

Přátelé, přeji vám všem, abyste v životě našli štěstí a sice trvalé štěstí a ne jen krátké okamžiky štěstí přechodného a rychle se ztrácejícího. Najděte štěstí trvalé nebo se pokuste naučit štěstí takové, které ve vás zůstane a bude neustále přetrvávat ve vaší duši. A to je jen takové štěstí, jako o něm hovoří Eric Fromm a Marc Aurelius a ne jak tvrdí Augustin.

Šťastný je ten, kdo nechce víc, než nezbytně potřebuje, kdo umí dát tomu, kdo má méně než on a cítí přitom radost. Šťastný je ten, kdo myslí více na jiné než na sebe a ten, kdo nepotřebuje uznání ani pochvalu. Šťastný je ten, kdo nosí v srdci soucit pro bolest jiných a potěchu v duši z dobrých skutků. A nejšťastnější je ten, kdo kromě toho umí opravdu milovat a nezná ani závist ani nenávist.

To vše vám přeji ze srdce a z mých vlastních pocitů trvalého štěstí.

Prožijte Vánoce v lásce a radosti, ale také v pohroužení se do sebe, do svého nitra a ať vám Nový Rok přinese hodně štěstí.

PS: A ještě něco dodám, co je pro štěstí velmi důležité. Kdo se vydá do rukou iracionálních autorit a podlehne jejich manipulacím, ten nikdy neobjeví SÁM SEBE a proto nenajde opravdové štěstí a nakonec ukončí svůj život dřív, než by ho byl vůbec někdy začal. A proto nedovolme, abychom celý život prožili nesvobodně a jen v otroctví ducha, jehož svobodu jsme dobrovolně předali nebo prodali jiným!

ZDROJ: Roman Bednár

bednar

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2017: *****

Vít Fortelka 2018,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 100,- Kč, Zdeněk Čech 200,- Kč, Anonymní dárce 200,- Kč, Tomáš Foldyna 874,30 Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Belinda Woldrichová 100,- Kč, Alena Potůčková 500,- Kč

***** Celkem za měsíc: 6 122,30 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,43 out of 5)
Loading...
loading...
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.