stesti
26.12.2015
Kategorie: Společnost

Vánoční úvaha o člověku a štěstí

ROMAN BEDNÁR 26|12|2015

Pojem o tom, co je štěstí, se v průběhu různých epoch měnil. Antický pojem štěstí byl docela jiný než si představuje zažívání štěstí moderní člověk. Lze však říci s jistotou, že ani teď, ani tehdy neexistovala žádná obecně platná definice štěstí. Štěstí – podobně jako i svět barev – zažívá každý individuálně.

Už Aristoteles analyzoval aspekty štěstí. Jak ho lze dosáhnout? Pochází z majetku a bohatství? Ze slávy a vysokého postavení? Nebo z kreativní práce? Podle něj ani jeden z těchto aspektů nepostačoval k tomu, aby nabízel někomu úplné štěstí. Aristoteles vycházel z toho, že každý člověk může zlepšit své vyhlídky na pocity štěstí, pokud se vyhýbá extrémním a excesivním stavům ve svém životě a pokud ho vede eticky a rozumně. Podobně jako Aristoteles učili i řečtí stoikové a epikurejci, že klíčem k bráně štěstí je vnitřní disciplína a kontrola zbytečných afektů. Aristoteles byl přesvědčen, že všichni lidé usilují o dosažení štěstí. Podle něj, kdo dosáhl štěstí opravdu, ten dosáhl i absolutního dobra.

Na dnešní lidi, kteří jsou extrémně ovlivněni vymoženostmi našeho přetechnizovaného světa – působí takový pojem štěstí příliš abstraktně a filozoficky. Dnešní lidé spojují pojem štěstí především s úspěchem, kariérou, penězi, bohatstvím. Ale už filozof na římském trůnu, císař Marc Aurelius, hovořil o štěstí něco zcela jiného: Šťastný je ten, kdo má pozitivní myšlenky. Také řekl: Nezapomeňte nikdy – kdo je šťastný, ten nepotřebuje mnoho.

Na druhé straně stojí výpověď jednoho z největších křesťanských teologů, svatého Augustina: Šťastný je ten, kdo má vše co si přeje. Velký psycholog Erich Fromm o štěstí řekl: Kdo v životě upřednostňuje hodnoty materiálního charakteru před hodnotami bytí, ten nenajde štěstí nikdy. Je velmi pozoruhodné, že můj přítel, Erich Fromm, jehož moudrost a poznání si nesmírně cením, se svou výpovědí o štěstí velmi přibližuje k tomu, co řekl Marc Aurelius a zároveň je v naprostém protikladu vůči tomu, co o štěstí vyslovil Augustin.

Existují psychologické studie, které dokazují, že bohatství, nebo velké peníze, které nečekaně získáme nebo si nabudeme, vyvolávají jen krátkodobé pocity štěstí a nikdy ne štěstí trvalé. Tyto studie ukázaly, že výherci milionů v loterii, po několika dnech, případně týdnech povznášejících pocitů štěstí spadnou opět na normální emocionální úroveň, která se nevyznačuje pocity štěstí.

Přátelé, přeji vám všem, abyste v životě našli štěstí a sice trvalé štěstí a ne jen krátké okamžiky štěstí přechodného a rychle se ztrácejícího. Najděte štěstí trvalé nebo se pokuste naučit štěstí takové, které ve vás zůstane a bude neustále přetrvávat ve vaší duši. A to je jen takové štěstí, jako o něm hovoří Eric Fromm a Marc Aurelius a ne jak tvrdí Augustin.

Šťastný je ten, kdo nechce víc, než nezbytně potřebuje, kdo umí dát tomu, kdo má méně než on a cítí přitom radost. Šťastný je ten, kdo myslí více na jiné než na sebe a ten, kdo nepotřebuje uznání ani pochvalu. Šťastný je ten, kdo nosí v srdci soucit pro bolest jiných a potěchu v duši z dobrých skutků. A nejšťastnější je ten, kdo kromě toho umí opravdu milovat a nezná ani závist ani nenávist.

To vše vám přeji ze srdce a z mých vlastních pocitů trvalého štěstí.

Prožijte Vánoce v lásce a radosti, ale také v pohroužení se do sebe, do svého nitra a ať vám Nový Rok přinese hodně štěstí.

PS: A ještě něco dodám, co je pro štěstí velmi důležité. Kdo se vydá do rukou iracionálních autorit a podlehne jejich manipulacím, ten nikdy neobjeví SÁM SEBE a proto nenajde opravdové štěstí a nakonec ukončí svůj život dřív, než by ho byl vůbec někdy začal. A proto nedovolme, abychom celý život prožili nesvobodně a jen v otroctví ducha, jehož svobodu jsme dobrovolně předali nebo prodali jiným!

ZDROJ: Roman Bednár

bednar

Sdílejte článek!
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2016: *****

ing. Jaroslav Brožík 1000,- Kč, Tomáš Gratias 500,- Kč, Josef Tuček 500,- Kč, Jarmila Hloušková 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, ing. Jan Hink 1000,- Kč, Adam Sip 500,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Ivana Kaclová 200,- Kč, Neznámý dárce 400,- Kč, František Václavík 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Ivana Petrová 100,- Kč, Eduard Sojka 500,- Kč, Neznámý dárce 1000,- Kč, Miloš Zbránek 1000,- Kč, Petr Blaha 500,- Kč, Hana Vítková 1000,- Kč, Roman Foff 1000,- Kč, Václav Jezovic 300,- Kč, Jiří Václavík 8X,- Kč, Miloslav Pecka 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Martin Adámek 10,- Kč, Miroslav Krajčovič 100,- Kč, Hana Kněžová 100,- Kč, Monika Landkašová 300,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Karel Lorenz 200,- Kč

***** Celkem za měsíc: 13 498,- Kč *****


Děkujeme!
Redakce
Sledujte PP
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,43 out of 5)
Loading...
loading...
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.