stesti
26.12.2015
Kategorie: Společnost

Vánoční úvaha o člověku a štěstí

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,43 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

ROMAN BEDNÁR 26|12|2015

Pojem o tom, co je štěstí, se v průběhu různých epoch měnil. Antický pojem štěstí byl docela jiný než si představuje zažívání štěstí moderní člověk. Lze však říci s jistotou, že ani teď, ani tehdy neexistovala žádná obecně platná definice štěstí. Štěstí – podobně jako i svět barev – zažívá každý individuálně.

Už Aristoteles analyzoval aspekty štěstí. Jak ho lze dosáhnout? Pochází z majetku a bohatství? Ze slávy a vysokého postavení? Nebo z kreativní práce? Podle něj ani jeden z těchto aspektů nepostačoval k tomu, aby nabízel někomu úplné štěstí. Aristoteles vycházel z toho, že každý člověk může zlepšit své vyhlídky na pocity štěstí, pokud se vyhýbá extrémním a excesivním stavům ve svém životě a pokud ho vede eticky a rozumně. Podobně jako Aristoteles učili i řečtí stoikové a epikurejci, že klíčem k bráně štěstí je vnitřní disciplína a kontrola zbytečných afektů. Aristoteles byl přesvědčen, že všichni lidé usilují o dosažení štěstí. Podle něj, kdo dosáhl štěstí opravdu, ten dosáhl i absolutního dobra.

Na dnešní lidi, kteří jsou extrémně ovlivněni vymoženostmi našeho přetechnizovaného světa – působí takový pojem štěstí příliš abstraktně a filozoficky. Dnešní lidé spojují pojem štěstí především s úspěchem, kariérou, penězi, bohatstvím. Ale už filozof na římském trůnu, císař Marc Aurelius, hovořil o štěstí něco zcela jiného: Šťastný je ten, kdo má pozitivní myšlenky. Také řekl: Nezapomeňte nikdy – kdo je šťastný, ten nepotřebuje mnoho.

Na druhé straně stojí výpověď jednoho z největších křesťanských teologů, svatého Augustina: Šťastný je ten, kdo má vše co si přeje. Velký psycholog Erich Fromm o štěstí řekl: Kdo v životě upřednostňuje hodnoty materiálního charakteru před hodnotami bytí, ten nenajde štěstí nikdy. Je velmi pozoruhodné, že můj přítel, Erich Fromm, jehož moudrost a poznání si nesmírně cením, se svou výpovědí o štěstí velmi přibližuje k tomu, co řekl Marc Aurelius a zároveň je v naprostém protikladu vůči tomu, co o štěstí vyslovil Augustin.

Existují psychologické studie, které dokazují, že bohatství, nebo velké peníze, které nečekaně získáme nebo si nabudeme, vyvolávají jen krátkodobé pocity štěstí a nikdy ne štěstí trvalé. Tyto studie ukázaly, že výherci milionů v loterii, po několika dnech, případně týdnech povznášejících pocitů štěstí spadnou opět na normální emocionální úroveň, která se nevyznačuje pocity štěstí.

Přátelé, přeji vám všem, abyste v životě našli štěstí a sice trvalé štěstí a ne jen krátké okamžiky štěstí přechodného a rychle se ztrácejícího. Najděte štěstí trvalé nebo se pokuste naučit štěstí takové, které ve vás zůstane a bude neustále přetrvávat ve vaší duši. A to je jen takové štěstí, jako o něm hovoří Eric Fromm a Marc Aurelius a ne jak tvrdí Augustin.

Šťastný je ten, kdo nechce víc, než nezbytně potřebuje, kdo umí dát tomu, kdo má méně než on a cítí přitom radost. Šťastný je ten, kdo myslí více na jiné než na sebe a ten, kdo nepotřebuje uznání ani pochvalu. Šťastný je ten, kdo nosí v srdci soucit pro bolest jiných a potěchu v duši z dobrých skutků. A nejšťastnější je ten, kdo kromě toho umí opravdu milovat a nezná ani závist ani nenávist.

To vše vám přeji ze srdce a z mých vlastních pocitů trvalého štěstí.

Prožijte Vánoce v lásce a radosti, ale také v pohroužení se do sebe, do svého nitra a ať vám Nový Rok přinese hodně štěstí.

PS: A ještě něco dodám, co je pro štěstí velmi důležité. Kdo se vydá do rukou iracionálních autorit a podlehne jejich manipulacím, ten nikdy neobjeví SÁM SEBE a proto nenajde opravdové štěstí a nakonec ukončí svůj život dřív, než by ho byl vůbec někdy začal. A proto nedovolme, abychom celý život prožili nesvobodně a jen v otroctví ducha, jehož svobodu jsme dobrovolně předali nebo prodali jiným!

ZDROJ: Roman Bednár

bednar

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2018: *****

Věra Vladyková 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, ing. Věroslav Olič 603,- Kč, Vít Fortelka 500,- Kč, Leoš Richter 1000,- Kč, Robert Schlesinger 300,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Pavel Klement 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Martin Pavlíček 850,- Kč, Jan Vojtěch 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Zdeněk Svoboda 200,- Kč, Jiří Dobruský 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč

Celkem za měsíc: 8 503,00 Kč
Vybráno 24.29%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
4 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.