29.7.2013
Kategorie: Historie

V Babicích bude odhalena busta popraveného kněze Drboly

Sdílejte článek:

REDAKCE PP 29|07|2013

V Babicích na Třebíčsku bude v sobotu odhalena busta kněze Václava Drboly, který byl před dvaašedesáti lety popraven komunistickým režimem. Patří mezi odsouzené k nejvyššímu trestu ve zinscenovaném procesu v souvislosti s takzvaným babickým případem z roku 1951. Slavnostní Den smíření, při kterém bude busta kněze požehnána, připravuje římskokatolická farnost Babice. ČTK to dnes řekl kněz Petr Piler.

 

 

„Den smíření je to z toho důvodu, že v kraji je pořád duch takového neodpuštění,“ řekl Piler. Bronzová busta od sochaře Stanislava Müllera bude umístěna před farou. „Je to vlastně replika té, která už je ve Starovičkách, kde je rodiště Václava Drboly,“ doplnil Piler.

 

Brněnské biskupství nyní provádí beatifikační proces, který by měl vést k prohlášení Václava Drboly za blahoslaveného. Stejný proces se týká i kněze Jana Buly, jenž byl kvůli případu Babice popraven na dvoře jihlavské věznice 20. května 1952. Řízení zatím probíhá na diecézní úrovni. „Teprve poté se předává do Říma,“ řekla ČTK mluvčí biskupství Martina Jandlová.

 

Václav Drbola se narodil 16. října 1912 ve Starovičkách nedaleko Hustopečí u Brna. Na kněze byl vysvěcen v roce 1938. Do Babic přešel z Bučovic, protože babický kněz byl v roce 1950 uvězněn. Drbola byl zatčen byl 17. června 1951. Odsouzen byl v procesu, který se v červenci konal v Jihlavě. Trest smrti byl vykonán na dvoře jihlavské věznice 3. srpna téhož roku. 

 

 

Co byl „Případ Babice“?

 

Dne 2. července 1951 byli v babické škole zastřeleni tři funkcionáři národního výboru a KSČ T. Kuchtík, B. Netolička a J. Roupec. Lehce zraněn byl František Bláha. Podle komunistického tisku byli zastřeleni teroristy vedenými agentem CIC kpt. Malým. Pravdou však je, že v babické škole střílel pouze (agent StB?) Ladislav Malý v přítomnosti A. Mitysky a bratři Plichtové byli před školou. Sám Malý se v následujících hodinách chlubil, že „zastřelil čtyři komunisty“.

 

Vrazi byli v neuvěřitelně krátké době, za pouhých sedmnáct hodin, vypátráni a dopadeni. Při akci několika jednotek SNB, armády a komunistické milice byl zastřelen Plichtův syn Antonín a těžce zraněn druhý syn Stanislav. Role agenta Malého je stále obestřena tajemstvím, snad byl agent provokatér, kterých StB poměrně v mnoha skupinách užívala.

 

Při soudním procesu předseda senátu dr. Vojtěch Rudý prohlásil Malého za zastřeleného v žitném poli a druhý den oznámil, že agent Malý právě zemřel v nemocnici na následky zranění. Soudu nad „14člennou velezrádnou gangsterskou tlupou“ (ČTK 12. 7. 1951) předsedal dr. Vojtěch Rudý, žalobu zastupovali náměstek státního prokurátora, dělnický prokurátor Emil Eichler a prokurátor Josef Handl.

 

Teror tajné policie 50. let

 

Podobně jako v dalších procesech padesátých let byla i tentokrát vybičovány masová psychóza, do které se povinně a „s nadšením“ musely zapojit školy, zemědělská družstva, fabriky, vědecké ústavy i tzv. vlastenečtí kněží. Všichni ve svých přípisech straně i Rudému právu žádali nejvyšší tresty. Celá kampaň byla tak rozvětvená, že nebylo ani tak velkým překvapením, že byli zlikvidováni i přímí svědci – dva agenti StB (Malý a druhý, který nikdy nebyl uveden jménem), nýbrž i funkcionáři MNV, kteří byli podezřelí z titoismu. Režie z nich pak udělala mučedníky.

 

Celý tragický případ v Babicích byl jeden z nejotřesnějších politických procesů v Československu. Důstojníci StB vytvořili podle přesných instrukcí o likvidaci třídních nepřátel na vesnici ilegální skupinu, která byla vmanévrována tak, aby mohla StB působit jako zastrašující element.

 

Atmosféra 50. let byla nejlepším důkazem, jaký strach mělo obyvatelstvo před terorem tajné politické policie. Na začátku 50. let byl tento teror zaměřen především na venkov v rámci kolektivizace a na oblast náboženskou. Jen málo víme o celkovém pozadí Babic v rámci kolektivizace a boje proti náboženství.

 

Odsouzení „teroristů“

 

V sobotu 14. července byl vynesen Státním soudem v Jihlavě rozsudek nad členy „teroristické bandy amerického agenta Malého“. V prostoru, vyhrazeném v jednací síni obecenstvu, byly přítomny delegace pracujících z celého jihlavského kraje.Obvinění byli uznáni vinnými trestnými činy velezrady, sabotáže, sedm z nich také z vraždy, jednak z vražd dokonalých, jednak nedokonalých a z pomoci k návodu k vraždám.

Odsuzují se za to:

Mityska Antonín, Plichta Jan, Němec Drahoslav, Kopuletý František, Antonín Škrdla, Drbola Václav a Pařil František, všichni k trestu smrti.

 

Dalších sedm obviněných bylo odsouzeno k trestu odnětí svobody, a to: Roupec Alois a Němec Karel na doživotí, Brabenec Ladislav na 25 let, Kopuletá Božena na 20 let, Stehlík Ludvík na 20 let, Nahodil Jindřich na 23 let, Vorlíček Josef na 22 let.

 

Majetek všech odsouzených byl konfiskován.

 

„A my komunisté se učíme z babického zločinu, učíme se ještě víc nenávidět třídního nepřítele, učíme se ještě lépe bít ho a zároveň se učíme ještě více milovat socialismus.“ (Rudé právo, 20. července 1951)

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (No Ratings Yet)
Loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.