OKAMBABISFILIP
10.11.2017
Kategorie: Politika

Už je to tady?

Sdílejte článek:

ANTONÍN BERDYCH

Ještě před pár dny jsme glosovali Babišův pokus sestavit jednobarevnou vládu v tom duchu, že je určena k rychlé spotřebě. Komunisté a Okamura se od ANO distancovali a byli proti. Dalo se čekat, že reálná jednání proběhnou až při druhém pokusu, kdy bude Babiš ve větší defenzívě. Zdá se ovšem, že u nedemokratických stran praskají ledy a vábení podílu na moci je silnější než deklarované zásady. Vzhledem k charakteru obou partají se vůbec není čemu divit – snad jen tomu, že se prodávají tak rychle i tak lacino.

Co se vlastně děje? Vojtěch Filip sdělil, že komunisté mohou Babišovu vládu tolerovat výměnou za sedm podmínek. Mimo jiné požaduje zákon o referendu, růst důchodů i minimální mzdy a ochranu lithia před cizáckou těžbou. Z tvrdosti těch podmínek mrazí – všechny jsou už nyní součástí politiky ANO. Jednání tedy budou tvrdá. Až při bližším pohledu z nich vylézají skutečné záměry komunistů – Filip dnes pro ČT naznačil potřebu přenést vlastnictví vodohospodářství do rukou státu (znárodnění?), referendum se pak velmi hodí politice Moskvy (rozděl a panuj).

Lze si jen domyslet, jaké další podmínky „k jednání“ mají – funkce v mediálních radách, ambasády pro věrné absolventy moskevského institutu MGIMO nebo křesla v ČEZu a dalších státních firmách. Státní zakázky pro spřízněné firmy, „odborníci“ nominovaní na klíčové pozice. Zkrátka obecný socialismus snoubený s velmi individuálním kapitalismem, chce se dodat. Vláda s garantovanou opoziční podporou může zajistit jak levicovou agendu, tak osobní zájmy vedoucích soudruhů při porcování státních zdrojů. K tomu stačí trocha fantasie, zkušenosti a otrlosti.

Je to však přeci jenom překvapení – KSČM dopadla ve volbách nejhůře za posledních 25 let, hlasy jí odebral právě Babiš. Předseda klubu Kováčik ještě 27. října jakoukoliv podporu vládě ANO razantně odmítal. Co komunisty donutilo změnit názor, nelze tak snadno zjistit. Je to strach, zda to ještě bude Zeman, kdo by řešil druhý pokus o vládu? Nebo jde o hlad po slíbené kořisti, kterou je nutno urvat, než vedení strany vinou slabého výsledku padne? Můžeme si jen domýšlet.

Okamurova SPD zatím svou náruč zcela neotevřela, ovšem tato strana má daleko menší programové zábrany a mnohem vyšší majetkové potřeby. Svůj apetit vůdce původního Úsvitu dokázal například tím, jak tuto vlastní stranu dokonale finančně vyluxoval. A už vůbec se nemluví o lidech, kteří Okamurovi pomohli SPD financovat a nyní netrpělivě čekají na svou odměnu. Proto je na místě očekávat, že do komunisticko-populistické dohody rychle vstoupí i oni.

Jakkoliv to ještě zdaleka není potvrzené, zdá se, že nám 100 let od výstřelu z Aurory reálně hrozí pevná vláda vedená agentem StB, opřená o hlasy komunistů hájících zájmy Moskvy a demagogů, kteří se ničeho neštítí. Jak řekl předseda ÚV KSČ(m) Filip, vše se dá stihnout do Vánoc. Budou tedy nesmírně šťastné a veselé.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2018: *****

Vladislav Jakš 100,-, Jan Procházka 500,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Robert Schlesinger 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč

***** Celkem za měsíc: 2 630,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (36 votes, average: 2,78 out of 5)
Loading...
loading...
90 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.