usanyuzbek
1.11.2017
Kategorie: Multikulturní soužití

Útočník z newyorského Manhattanu provedl svůj čin jménem Islámského státu

Sdílejte článek:

HSP

Americké úřady objevily ve vozidle pachatele úterního teroristického útoku na newyorském Manhattanu odkaz, že čin byl proveden jménem džihádistické organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom v noci na středu zpravodajská stanice CNN s odvoláním na bezpečnostní zdroje.

Odkaz napsaný v angličtině se našel v pickupu, kterým 29letý Sayfullo Saipa z Uzbekistánu záměrně vrazil do chodců, cyklistů a následně do školního autobusu. Usmrtil přitom osm lidí a přibližně 15 dalším způsobil zranění. Šest osob zemřelo na místě, dva lidé skonali po převozu do nemocnice.

Nejméně 11 ze zraněných se nacházejí ve vážném, avšak nikoli v život ohrožujícím stavu. Incident se odehrál přibližně v 15:00 místního času (20:00 SEČ) na křižovatce ulic Chambers Street a West Street na dolním Manhattanu, přičemž Saipa si vozidlo vyzvedl z půjčovny aut pouze hodinu před svým útokem, tvrdí úřady.

Saipa podle agentury AP přišel do USA legálně v roce 2010. Nejdříve žil ve státě Ohio, později se přestěhoval na Floridu, avšak v uplynulém čase žil přechodně i ve státě New Jersey. Pracoval jako řidič.

Případ se vyšetřuje jako terorismus, protože vykazuje jeho několik charakteristických znaků – pachatel se nesnažil vyhnout lidem na chodníku ani v pruhu vyhrazeném pro cyklisty, přičemž automobilem záměrně zrychloval. Po vystoupení z vozidla křičel arabsky „Allah akbar!“ Držíc v obou rukách nesmrtící střelné zbraně.

Policie na místě činu našla jednu paintballovou a jednu airsoftovou pistoli. Útočník byl bezprostředně po svém činu zneškodněn policií, která ho postřelila do oblasti břicha. Následně ho zadrželi a převezli na ošetření do nemocnice. Podle CNN se předpokládá, že muž přežije a bude vydán spravedlnosti na stíhání.

Guvernér státu New York Andrew Cuomo označil útok za čin „osamělého vlka“ a nepředpokládá, že jde o součást rozsáhlejšího komplotu. Cuomo zároveň nařídil, aby byl vrcholek mrakodrapu One World Trade Center nasvícený červenou, modrou a bílou barvou na znak úcty ke svobodě a demokracii, uvedla jeho kancelář.

Diplomatické orgány mezitím bez udání detailů oznámily, že mezi oběťmi je několik Argentinců a jeden Belgičan. Úterní útok se stal jen několik bloků od bývalého komplexu Světového obchodního centra (WTC), dějiště největšího teroristického útoku v dějinách Spojených států z 11. září 2001.

Americký prezident Donald Trump na čin mladého Uzbeka reagoval výzvou k zintenzivnění prověřování identity imigrantů. Na sociální síti Twitter útok označil za jednání „velmi nemocné a vyšinutý osoby“, přičemž varoval, že „nesmíme dovolit, aby se Islámský stát vrátil nebo vstoupil do naší země“.

Newyorský starosta Bill de Blasio prohlásil, že jde o „teroristický a obzvláště zbabělý čin namířený proti nevinným civilistům, žijícím si svůj život a ani jen netušícím, co je čeká“.

Vozy byly v posledních letech použity jako účinné zbraně při sérii teroristických útoků, které se odehrály v evropských městech Nice, Londýn, Berlín, Barcelona či Stockholm. Ve většině případů se k odpovědnosti za útoky přihlásil IS.

ZDROJ: hlavnespravy.sk

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,55 out of 5)
Loading...
54 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.