140318_Z KOMINA SE KOURI
31.7.2017
Kategorie: Politika

Ústavní soud se zachoval jako srab

Sdílejte článek:

ARANTIUS

Ústavní soud v úterý (25.07.2017) odmítl stížnost skupiny 41 poslanců TOP 09 a ODS, kteří žádali zrušení části zákona o ochraně ovzduší. Ten od ledna umožňuje úředníkům obcí s rozšířenou působností vstupovat do domů, bytů a rekreačních objektů a kontrolovat, čím lidé doma topí.

Zákon stanoví, že tak mohou učinit až po předchozím opakovaném upozornění možného hříšníka. Pokud úředníci jednají na udání, musí mít v ruce i důkaz v podobě alespoň dvou delších videozáznamů.

Kdo úředníky ke kotli nevpustí, riskuje pokutu až 50 tisíc korun. Opoziční poslanci tvrdili, že jde o nepřípustný zásah do nedotknutelnosti obydlí.

Podle soudu ale má přednost ochrana zdraví obyvatel. Navíc podobnou úpravu mají i okolní státy (Německo, Rakousko). Zdroj.

Ústavní soud tímto krokem naboural princip nedoknutelnosti obydlí a umožnil státu, resp. bůhvíjak proškoleným nebo kvalifikovaným úředníkům požadovat vstup do obydlí jen na základě udání. Moc pochybuji, že by to někdy bylo na základě vlastního zjištění. Formulované podmínky, za kterých může být vstup požadován jsou opět velmi vágní a celé to je postaveno na argumentu – „jedna paní nám řekla“ (spíš anonymně napsala), „my jsme pořídili video“ (ze kterého samozřejmě vůbec není jasné, zda jsi něco porušil, je tam jen dým) „a proto jdeme na kontrolu. Pusť nás dovnitř, nebo budeš platit. Již jsi byl dvakrát písemně upozorněn. Nic jsi nedostal? To nás nezajímá“ ..

Tímto krokem Ústavního soudu se rozšiřuje prostor pro oblíbené udavačství ze msty (soused mě nesnáší, protože ..), z konkurenčních důvodů (měl jsem na návsi ten krám dřív než ty ..), nebo jen tak, ze sportu či z nudy. Lidé v zemi získávají opět o trochu silnější dojem, že práskat sousedy je vlastně žádoucí a oni jen čestně plní svou občanskou povinnost. Podobně je to s účtenkovou loterií, s různými úvahami o zavedení úředních provokatérů (hlavně ohledně korupce) a za přečtení stojí i vysvětlení pojmu „účinná lítost“.

Už tak špatná morálka ve společnosti tím dostává ještě víc na zadek ..

Nehájím zde spalovače všeho možného a smraďochy, kteří svou bezohledností obtěžují okolí a ničí zdraví druhým. Nebude jich málo. Zásadně mi ale vadí ta povinnost pustit kontrolory do bytu. Postavení státu a občana je už z principu nerovné, stát je nesrovnatelně silnější a bohatší než občan; měl by tuto přirozenou roli hrát důstojně a férově, ne z pozice síly. Dvoje upozornění a video, to jsou jen tanečky aby bylo vzbuzeno zdání férovosti v jednání. Ale co kdyby si stát dal tu práci a namísto videa pořídil analýzu plynů vystupujících z komína? Pak by ke mě, znečišťovateli, přišli dva pánové – jeden s přístrojem a druhý s deskami – „jsme komise ble ble, zde v deskách máme výsledek chemické analýzy kouřových plynů z vašeho topeniště, pořízených přístrojem bla bla, kde vidíte, že závažným způsobem byl překročen obsah škodlivin, zejména ..“

Argument, že stát (úřad) nemá přístup ke komínu, aby provedl analýzu? Stačí si uvědomit kolik bylo vyhozeno jen za Open Card (vím, bylo to město, ne stát), nebo za podobné „projekty“. Pokud neexistuje přístroj, který by obsah hlavních škodlivin dokázal ve vystupujících plynech změřit dálkově, nechť stát podpoří university a zadá vývoj. Bohatý je natolik, že může utrácet za nesmysly, zde by alespoň smysluplně podpořil českou vědu. Některé politické strany to dokonce mají ve svém programu.

A dále bych od příchozích slyšel: „Teď je ze zákona naší povinností zkontrolovat vám topeniště a obsah látek ve vašem spalovacím systému a podle toho Vám bude vyměřena sankce. Pokud nás nepustíte, dostanete rovnou tu nejvyšší.“

V případě, který si představuji by kontrolóři přicházeli s jistotou, s pádnýcm důkazem v ruce, ne s podezřením z udání, které – pokud by se nepotvrdilo – by bylo jen buzerací a obtěžováním. Nejde jen o ten čas, ale i o to zásadní porušení pincipu nedotkunetlnosti obydlí, jde i o to, že křivě obviněný člověk je postaven do role toho, kdo se má bránit a zlomyslný soused má jen prasečí radost .. Je to nedůstojné a stát si sympatie tímto postupem nezíská.

Ani Ústavní soud – ten se zachoval jako srab.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2017: *****

Vít Fortelka 2018,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 100,- Kč, Zdeněk Čech 200,- Kč, Anonymní dárce 200,- Kč, Tomáš Foldyna 874,30 Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Belinda Woldrichová 100,- Kč, Alena Potůčková 500,- Kč

***** Celkem za měsíc: 6 122,30 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,68 out of 5)
Loading...
loading...
46 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.