Uprchlická krize trochu jinak

Sdílejte článek:

PETR VYPLEL 03|09|2015

Již mnoho měsíců sledujeme bezradnost evropských politiků, jejichž nekoncepční opatření ke zvládnutí imigrační krize živě připomínají řešení, které zvolil Mr. Bean, když se chtěl zbavit tatarského bifteku. Úplně čerstvou informací je reakce neohroženého NATO, že nemají žádné prostředky, které by další eskalaci imigrantského problému zabránily.

Řešení je přitom prosté. Víme, že prostředky OSN jsou vyčerpány, a že Rusko tradičním právem veta zablokuje jakoukoli akci v teritoriu dotčených států. Putinova administrativa totiž dobře ví, že Ruského státu se nikdo nepohrne, protože tam „dobře už bylo“ a přílivem imigrantů do Evropy bude tato postupně chřadnout.

Takže co tedy dál? Musíme být k sobě upřímní a musíme si přiznat, že kvalifikovaným vývozem demokracie do zemí, kde tato nikdy nepokvete, se stalo to, že z mapy zmizely státy Irák a Sýrie. Pochopitelně žádný prostor nezůstane nikdy dlouho prázdný a tak jej briskně vyplnili islámští radikálové pod vlajkou Islámského státu.

IS_beheading

Prostor pokrývaný Irákem obývají tři silné etnické skupiny: šítové, sunité a kurdové. Nepátrejme po vzniku antagonistických rozporů mezi jednotlivými skupinami. Mezi šíty a sunity je to rozdílný náhled na realizaci muslimského vyznání a krev prolitá na obou stranách z nich dělá dva neslučitelné národy. Kurdové, tradičně velmi nacionalisticky zaměření si odnášejí na zádech stigma z počátku 20. století, kdy se při dění světa na tento národ zapomnělo. Přitom díky jejich odolnosti se z nich stal jediný národ úspěšně čelící ofenzivě Islámského státu.

To co se mělo udělat již po první válce v zálivu, nejpozději po druhé válce v zálivu se může udělat ještě nyní. Rozdělit území Iráku na tři samostatné správní celky: Kurdistán, šítský  a sunitský správní celek. To co je vždy třeba k nejen vytvoření, ale i udržení tohoto uspořádání, jsou peníze. A hle tady jsou a nejsou malé. Tržby z těžby ropy, těžené nadnárodní společností by se rozdělovaly podle počtu obyvatel do těchto tří správních celků. Pochopitelně, že toto řešení nebude mít jen příznivce, v prvé řadě bude protestovat Turecko, které má pocit, že Kurdové jsou jeho největší nepřítel a vznik jejich samostatného státu budou brát jako jejich soused jako rostoucí riziko. Tady je prostor pro diplomacii, myslím, že by bylo průchodné dojednat jako podmínku vzniku samostatného státu Kurdistán podmínku, že se vzdají všech nároků na turecká území, kde Kurdové tradičně žijí.

Tak a máme tu tři správní celky, jejichž protektorem bude EU a USA a prostor, kam všechny imigranty vrátit.

Zbývá vyřešit nemalý problém se Sýrií.  Zde je prostor pro přizvání Ruska do spolku zemí, které vyřeší celoevropský problém. Rusko by se stalo protektorem Sýrie. Jak by se shodlo se svým dávným spojencem Asadem, nechme na nich.

Možná výše uvedená vize je příliš velký úkol pro politiky, kteří obsazují špičková křesla EU a USA, ale myslím si, že lidi formátu Henryho Kissingera by to zvládli.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2017: *****

Vít Fortelka 2018,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 100,- Kč

***** Celkem za měsíc: 4 048,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
loading...
9 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.