o-DEMOCRACY-facebook
17.12.2016
Kategorie: Společnost

Tohle není demokracie

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,70 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

VIKTOR LOŠŤÁK

Slováci prý přestávají věřit demokracii, tvrdí Lidové noviny. Především řeknu, že já nevěřím Lidovkám pomalu ani datum vydání, takže bůhví, jak to s těmi Slováky je. A teď k té demokracii.

Lidé nemají ani tak dost demokracie jako takové, tedy možnosti vyměnit vládu svým hlasováním, jako oprávněného pocitu, že se jim žádné skutečné demokracie nedostává. Že ať hlasují jak hlasují, věci tečou úplně jiným směrem, pořád tím svým, na nějž nemají žádný vliv. Na Slovensku i v této zemi.

Zhnusení, rezignace i programový odpor k volbám jsou stále častější. Účastnil jsem se několika volebních kampaní v posledních šesti letech, mluvil jsem se stovkami voličů. Nikdy dříve nebyl pocit bezmoci silnější. Slovo „demokracie“ stále častěji vyvolává zuřivou reakci: „Ty sráči, tohle že je vláda lidu?! Děláš si ze mne prdel?! Kolikrát jsem hlasoval a co se kdy změnilo!“ Kde jsou devadesátá léta, kde je naděje, kde je důvěra, že volby mohou změnit svět?

Ti lidé mají pravdu. Nemůžeme-li volbami nic změnit, nejsou to demokratické volby a není to demokracie. Jsou to jen kulisy.

V základu toho všeho je poměrný volební systém. Systém, v němž je zakódováno, že vládnout nebude vyhraněný názor většiny. Místo jasně vyjádřené vůle a jednoznačné cesty dostáváme po každých volbách rozplizlou vládu koaličního kompromisu. V jeho páchnoucích, ale teplých a výživných útrobách se zabydlela garnitura politiků, kteří už žádnými politiky nejsou – jsou to jen proplouvači, přežívači do dalších voleb, chytající vítr průzkumů veřejného mínění. Bez vize, bez charakteru, bez hodnot. Ale přiznejme to – k čemu by jim skutečný, razantní názor doopravdy byl? Copak by ho dokázali někdy prosadit?

Systém se propadl do stagnace. Vláda vzniklá z voleb se stará jen o to, aby na své kšefty měla stále více peněz, samotný volič už nemá vliv vůbec na nic. Touha po změně dostala nálepku extrémismu, extrémismem se stala v podstatě každá představa, ležící mimo břehy kalné řeky pseudodemokracie. Nikdo už nevěří, že dokáže něco změnit, a ti, kdo doufají, že změna přijde zvenčí, jsou prý naivní bláhovci. Nic se nezmění, už nikdy. To je přece ta demokracie.

Ne, tohle není demokracie. Jsou to důsledky poměrného volebního systému.

Nevěříte už v tuto podobu demokracie? Chcete vládnout přímo, pomocí referend? Říkám vám, že to, co chcete, je většinový volební systém. Jasné ano či ne u každých voleb je to, po čem toužíte. Levá nebo pravá, vyhrát nebo prohrát, ale hlavně ne to zahnívající bahno, do něhož jsme zapadli.

ZDROJ: Viktor Lošťák

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2018: *****

Ludmila Karská 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Meder 250,- Kč, Věra Vladyková 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Anonymní dárce 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Čermák 100,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč

Celkem za měsíc: 5 533,00 Kč
Vybráno 15.80%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
25 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.