o-DEMOCRACY-facebook
17.12.2016
Kategorie: Společnost

Tohle není demokracie

Sdílejte článek:

VIKTOR LOŠŤÁK

Slováci prý přestávají věřit demokracii, tvrdí Lidové noviny. Především řeknu, že já nevěřím Lidovkám pomalu ani datum vydání, takže bůhví, jak to s těmi Slováky je. A teď k té demokracii.

Lidé nemají ani tak dost demokracie jako takové, tedy možnosti vyměnit vládu svým hlasováním, jako oprávněného pocitu, že se jim žádné skutečné demokracie nedostává. Že ať hlasují jak hlasují, věci tečou úplně jiným směrem, pořád tím svým, na nějž nemají žádný vliv. Na Slovensku i v této zemi.

Zhnusení, rezignace i programový odpor k volbám jsou stále častější. Účastnil jsem se několika volebních kampaní v posledních šesti letech, mluvil jsem se stovkami voličů. Nikdy dříve nebyl pocit bezmoci silnější. Slovo „demokracie“ stále častěji vyvolává zuřivou reakci: „Ty sráči, tohle že je vláda lidu?! Děláš si ze mne prdel?! Kolikrát jsem hlasoval a co se kdy změnilo!“ Kde jsou devadesátá léta, kde je naděje, kde je důvěra, že volby mohou změnit svět?

Ti lidé mají pravdu. Nemůžeme-li volbami nic změnit, nejsou to demokratické volby a není to demokracie. Jsou to jen kulisy.

V základu toho všeho je poměrný volební systém. Systém, v němž je zakódováno, že vládnout nebude vyhraněný názor většiny. Místo jasně vyjádřené vůle a jednoznačné cesty dostáváme po každých volbách rozplizlou vládu koaličního kompromisu. V jeho páchnoucích, ale teplých a výživných útrobách se zabydlela garnitura politiků, kteří už žádnými politiky nejsou – jsou to jen proplouvači, přežívači do dalších voleb, chytající vítr průzkumů veřejného mínění. Bez vize, bez charakteru, bez hodnot. Ale přiznejme to – k čemu by jim skutečný, razantní názor doopravdy byl? Copak by ho dokázali někdy prosadit?

Systém se propadl do stagnace. Vláda vzniklá z voleb se stará jen o to, aby na své kšefty měla stále více peněz, samotný volič už nemá vliv vůbec na nic. Touha po změně dostala nálepku extrémismu, extrémismem se stala v podstatě každá představa, ležící mimo břehy kalné řeky pseudodemokracie. Nikdo už nevěří, že dokáže něco změnit, a ti, kdo doufají, že změna přijde zvenčí, jsou prý naivní bláhovci. Nic se nezmění, už nikdy. To je přece ta demokracie.

Ne, tohle není demokracie. Jsou to důsledky poměrného volebního systému.

Nevěříte už v tuto podobu demokracie? Chcete vládnout přímo, pomocí referend? Říkám vám, že to, co chcete, je většinový volební systém. Jasné ano či ne u každých voleb je to, po čem toužíte. Levá nebo pravá, vyhrát nebo prohrát, ale hlavně ne to zahnívající bahno, do něhož jsme zapadli.

ZDROJ: Viktor Lošťák

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,70 out of 5)
Loading...
25 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.