urad
2.8.2017
Kategorie: Společnost

Téma dalších let: Odluka samosprávy od státu

Sdílejte článek:

JANA ZWYRTEK HAMPLOVÁ

Nejsem už dávno sama, kdo tuto myšlenku, před pár lety téměř zločinnou, dnes říká nahlas. Spojený model veřejné správy, v níž i sami úředníci tápou, zda jsou v které chvíli státem nebo svou obcí, je nadále neudržitelný. 

Z mnoha důvodů.

Hlavním důvodem je neuvěřitelný chaos právní úpravy veřejné správy. Najít řešení ve složitých případech je často nemožné. Neví se podle čeho rozhodovat, kdo má rozhodovat, a když už někdo rozhoduje, sám často neví, zda je samosprávou, nebo státem. Od této důležité věci přitom odvisí například celý odvolací proces a soudní obrana. 

Neví-li si často rady právníci, jak to mohou zvládat práva neznalí úředníci, a už vůbec jsou zcela „mimo mísu“ členové zastupitelstev. Při vší úctě k jejich občanským povoláním. 

Dalším důvodem je fakt, že stát spojeného modelu veřejné správy zneužívá. Jednak na obce klade čím dál vyšší nároky, jednak si osobuje pozici „nadřízeného“, která mu sice přísluší ve státní správě, ale v žádném případě v samosprávě. Například ministerstvo vnitra, nemá-li k tomu závažný důvod, nemá co dělat na kontrole v žádné obci. Přesto se tyto kontroly dějí. 

A kdo obcím pomůže? Jen ony samy. Musí se diktátu státu postavit, a hlavně musí chtít skutečnou, nejen papírovou samosprávu. Tedy když přijde na kontrolu výkonu samosprávy ministerstvo vnitra, musí se obec dokázat zeptat proč, a pokud žádný důvod není, slušně je požádat, aby odešli. 

Tedy sebevědomí obcím nikdo nedaruje. Naopak. Kde kdo jim ho chce brát. A jejich samostatnost taky. Ať je státem ministerstvo, nebo státní zastupitelství, které je přesvědčeno, že zastupitelé mu budou v soudní síni zdůvodňovat každý svůj krok do pátého kolena. Jako by se jim zakazoval samostatný úsudek.

Samospráva se samozřejmě hlídat musí. Ale nesmí ji hlídat stát. To prostě nefunguje, a je to státem zneužíváno. Obcím se samostatnost po kouskách odkrajuje, a za chvíli to bude tak, že starostové budou s kloboukem v ruce prosit o to, aby vůbec mohli dýchat. 

A u soudů se budou vést absurdní spory, kdy už samy otázky zde pokládané voleným členům zastupitelstva jsou skandální. 

Je to tedy jedno z velkých volebních témat – oddělení samosprávy od státu. Pokud to neuděláme, samospráva bude vážně ohrožena ve své samé podstatě – samostatnosti. A přejeme si, aby nám v obcích a městech vládl a diktoval stát? 

Autor: Jana Zwyrtek Hamplová

6075329-blog-jana-zwyrtek-hamplova

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč

***** Celkem za měsíc: 5 246,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.