JESLICKY
24.12.2017
Kategorie: Historie

Takové komunistické Vánoce: Za jesličky vyhazov

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

Vánoční zvyky přetrvávají a i za socialismu jsme se radovali z rozzářeného stromečku, dárky pod ním, zpívali jsme koledy a chodili jsme na půlnoční. Přesto však soudruzi i v takové doby ničili lidem životy.

Scénáristka Lucie Konášová nedávno na stránkách pondělní přílohy MF DNES Ona Dnes zavzpomínala na své dětství za socialismu a říkala, že jejich rodičů jich bylo na Vánoce v té době líto. Jedním z typických znaků komunistické totality bylo nedostatkové zboží, které v obchodech často chybělo. Jeden časy třeba nebyly jízdní kola, potom zas barevné televize atd. A paní Konášová správně připomněla, že i vánoční dárky se musely shánět, nedali se jako nyní jednoduše koupit, navíc ani obchodů nebylo za socíku tolik, co jich je teď. A také Štědrý den býval za komunistů pracovním dnem, takže uštvaní rodiče chodili odpoledne z práce domů a měli, co dělat, aby stihli připravit štědrovečerní večeři. U nás jsme to řešili tak, že máma si většinou vzala dovolenou, ale táta chodil normálně do práce.

Ovšem komunistům vytýkám, že chtěli zničit samotnou podstatu slavení Vánoc. Vzpomínám si, bylo to v půlce sedmdesátých let, to jsem chodil asi do páté třídy na základce v Brně-Lesné, a soudružka učitelka se nás ptala, proč slavíme Vánoce, nikdo to nevěděl, akorát někdo řekl něco o Adamovi a Evě. A ona nám pak slavně řekla, že lidé kdysi slavili zimní slunovrat. Křesťanské tradice, z kterých naše oslava Vánoc vychází, jaksi byly zamlčovány.

K vánočním symbolům patří také betlémy, protože v betlémě se narodil Boží syn Ježíš Kristus a právě Boží narození je hlavním motivem nadcházejících svátečních dnů. A tak jesličky jsou nejen v kostelích, ale i na náměstích, v domácnostech, atd. Nedávno byly v České televizi reportáž, jak do jednoho ženského kláštera přicházejí obdivovat unikátní betlém školní třídy, dětem podal výklad pan farář, zazpívali si koledy, a bylo to krásné.

Jinak tomu bylo ovšem za komunismu. Stalo se to v osmdesátých letech minulého století, kdy učitelka mateřské školy v Českých Budějovicích zavedla děti do kostela podívat se na jesličky s malým Jezulátkem, a dostala za to vyhazov.

Komunisté jaksi vyhlásili boj Ježíškovi, který měl byt nahrazen cizorodým prvkem, jenž nemá v české tradici co dělat, Dědou Mrázem. Také soudruh Antonín Zápotocký neblahé paměti lidově zvaný ušaté torpédo v roce 1952 jako předseda vlády v rozhlasovém projevu před Vánocemi vážně vykládal o tom, že Ježíšek zestárl a změnil se v Dědu Mráze. Byl to snad jeden z nejstupidnějších komunistických projevů v našich dějinách. Na Ježíška však neměli ani soudruzi a ten to nad nimi nakonec vyhrál na celé čáře.

 
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2018: *****

Iveta Veselovská 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 500,- Kč, Helena Rotterová 500,- Kč, Tomáš Foldyna 992,56 Kč (40 eur), David Bezděk 150,- Kč, Vít Fortelka 333,- Kč, Vojtěch Kotyza 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 4 105,56 Kč *****

Děkujeme.

Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
214 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.