zloksc
17.9.2017
Kategorie: Historie

Taková malá bolševická samozřejmost

Sdílejte článek:

PETR OMELKA

Ve srovnání s jinými případy bude pro mnohé případem bezvýznamným. „Bezvýznamným“ stejně, jako tisíce dalších.

Na mnoho věcí ze školních let jsem už zapomněl. Na některé bych zapomněl rád a na některé nechci zapomenout nikdy. Když se ten profesor stal naším třídním, moc nadšení jsme z toho nebyli. Vědělo se o něm, že tu svoji biologii miluje a vyžaduje stejnou lásku i od svých studentů. Preferovali jsme úplně jiný druh lásky a představa, že nás peskuje za neznalost nějaké obyčejné trávy zrovna třídní profesor, nebyla nijak růžová. Všechny obavy ale zmizely hned po několika společných hodinách. Všechno se dá vyjádřit jen třemi slovy. Nadhled, porozumění a smysl pro humor. Těmi vlastnostmi si nás získal a my začali mít i trochu rádi tu jeho biologii.

Bylo léto a jak už to tak v létě bývá, lidé jsou u vody. Venkovský rybník tehdy nepřinesl jen radost, ale i velký smutek. Když se jeden z plavců začal topit, syn našeho profesora nezaváhal a skočil. Někdy se z podivných důvodů stane, že zachránce „věnuje“ svůj život zachraňovanému. Bohužel to byl i tento případ. Není větší neštěstí, než když rodič přijde o své dítě. Dopřát mu důstojný pohřeb je samozřejmostí. Na ten jeho přišla skoro celá vesnice. Do kostela se ani všichni nedostali.

Když jsme se po prázdninách dozvěděli tu smutnou zprávu, čekali jsme na našeho profesora s rozpaky. Jak se chovat, co říct. Bylo to nakonec jednodušší, ale smutnější než jsme si mysleli.

Přišel, opřel se o katedru a podíval se na nás trochu unavenýma očima. „Tímto vám oznamuji, že od dnešního dne nejsem vaším třídním profesorem.“ Pak hned ze třídy odešel.

Důvod jsme se dozvěděli záhy. Neodvolatelný zákaz třídnictví byl postihem za uskutečněný církevní obřad. Tehdy ještě moc nepoučeni jak to v naší vlasti chodí, vydali jsme se za vedením školy s přímluvou a žádostí, aby jako třídní zůstal. Zástupkyně ředitele školy nám sdělila, že: „Soudruh profesor se nezachoval tak, jak by se měl pedagog formující myšlení naši mládeže zachovat. Je tedy samozřejmé, že vám nemůže dělat třídního.“

Jedna z tisíce takových historicky bezvýznamných samozřejmostí? Pro mnohé určitě. Jinak by totiž nemohla existovat v letošních volbách kandidátka nemorální zločinecké strany.

Věnováno středoškolskému profesorovi, vlastivědnému pracovníkovi, publicistovi, kronikáři a čestnému člověku panu Pavlu Holobrádkovi (1923-1989)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč

***** Celkem za měsíc: 5 246,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,41 out of 5)
Loading...
135 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.