12.10.2015
Kategorie: Multikulturní soužití

Švédsko platí za přijímání imigrantů obrovskou cenu

Sdílejte článek:

GUNNAR HEINSOHN 12|10|2015

Země přijala největší počet uprchlíků v poměru na hlavu. Ale stále méně se jich daří skutečně integrovat do společnosti. Čísla hovoří jasnou řečí.

Když po zločinech druhé světové války vznikaly globální organizace pro odzbrojení a blahobyt, rozvinuly nordické země Švédsko a Kanada přátelskou soutěž v přebírání mírových misí a mezinárodních institucí.

O sedmdesát let později je i pro Otavu nesporné, že nejšlechetnější humanitární pomoc leží ve Skandinávii a ne v Severní Americe. Podle čeho rozeznáváme toto vítězství? Podle toho, že Kanada otevírá své hranice už jen odborníkům. Proto se stala při testech Pisa 2006 první zemí, ve které děti přistěhovalců znalostně lépe zabodovaly více než dorost starousedlíků.

Avšak především je znát tento „morální“ odstup Severoevropanů podle toho, že každý Švéd je odvržený mimo společnost, pokud kritizuje ekonomické a sociální náklady na ty, kteří se derou do země. Fredrik Reinfeldt, bývalý předseda vlády z Konzervativní strany, dokonce apeloval na všechny, aby „měli trpělivost a otevřeli srdce lidem, kteří přicházejí do Evropy za lepším životem.“

muslimsburnswedishflag-300x209

Koruna humanity

V září 2015 uvedl Said Raad al-Hussein, vysoký komisař OSN pro lidská práva, Švédsko jako příklad pro přijímání migrantů. Od té doby ví celé lidstvo, kdo nosí korunu humanity. Sice v téže větě jmenoval tento Jordánec i Německo. Nicméně obratem toho litoval, protože Angela Merkelová ten samý den odvelela stovky policistů na jih, aby zatýkali narušitele hranic.

Beztak již leží Švédsko s 57 žadateli o azyl na deset tisíc obyvatel (v roce 2013) skoro nedostižně před Německem, kde jich je „jen“ 15. V Kanadě existuje „závist“ vůči švédskému uprchlickému lesku. Canadian Council for Refugees tlačí vládu k dalšímu otevírání bran.

Že jen pýcha samotná nesmí určovat národní rozhodnutí, ilustruje kanadský vedoucí deník „Globe and Mail“ hledíc na záviděníhodné Švédsko. Reportérka Margaret Wente mluvila se švédským ekonomem Tino Sanandaji. Jako Kurd z Íránu patří ke 14 procentům migrantů ve švédském obyvatelstvu. Tento nepolemizujete, ale udává čísla.

Nerovnost razantně stoupá

Podle něj nemá 48% imigrantů v produktivním věku žádnou práci. Dokonce po 15-ti letech dosahuje ve Švédsku jejich úroveň zaměstnanosti jen 60%. Švédsko má při účasti na pracovním trhu mezi domácími a nedomácích největší odstup v Evropě.

42% dlouhodobě nezaměstnaných jsou imigranti. 58% výkonů sociální pomoci jde na migranty. 45% dětí s nejhoršími školními výsledky jsou imigranti. Imigranti vydělávají v průměru o 40% méně než domácí. Od 80. let má Švédsko nejvyšší vzestup nerovnosti mezi všemi státy OECD.

Možná Švédy ctí o všem tomto nemluvit, protože zemi jde zřejmě o velikost humanity a nikoli o prosperitu. Zároveň mohou být tyto výsledky nápomocné, pokud půjde v jiných zemích o získání demokratických většin pro směrování budoucí přistěhovalecké politiky. Žádná země se nevyhne rozhodování, zda chce být švédská, nebo kanadská.

Autor: Gunnar Heinsohn je publicista a emeritní profesor pro sociální pedagogiku na Univerzitě Brémy, SRN

ZDROJ: Die Welt

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2017: *****

Tomáš Foldyna 1054,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Zdeněk Pešek, MBA 635,- Kč, Mgr. Eva Javůrková 1000,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Jiří Blažek 300,- Kč, Magdalena Machová 100,- Kč, Anonymní dárce 2000,- Kč, Ludmila Pevná 2000,- Kč, Petra Sprincová 1000,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 100,- Kč, Miloš Zbránek 1000,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Jana Hrdličková 200,- Kč, Anna Trhlíková 200,- Kč

***** Celkem za měsíc: 11 689,00 Kč *****

Děkujeme!
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.