29.8.2015
Kategorie: Multikulturní soužití

Švédsko: Děsivá realita pokryteckého multikulturalismu

RED 29|08|2015

Ve Švédsku žije nejvíce přistěhovalců z celé Skandinávie – vládní statistiky hovoří až o patnácti procentech. A přestože je bohaté Švédsko známé svou štědrou sociální politikou a propracovaným programem imigrační politiky, scénář z posledních týdnů připomíná spíše obrázky z plenění londýnských obchodů z roku 2011 nebo nepokoji na pařížských předměstích z roku 2005 – vše události, u kořenů nichž stála chudoba, segregace a dlouholeté ignorování ze strany úřadů.

Odborníci si nyní lámou hlavu. Švédsko nezachránilo ani 480 garantovaných a hrazených dní mateřské dovolené, ani štědré integrační kurzy spojené s výukou švédštiny, ani poměrně vstřícná imigrační politika umožňující, aby se do země mohli přistěhovat i rodiny imigrantů, ani sociální dávky a vládní ubytování hned po příjezdu. Mnozí se však ptají – pokud to nefunguje zde, kde jinde to má fungovat?

Na stále větší rozdíly v kdysi poměrně rovnostářské švédské společnosti upozorňují odborníci již dlouhodobě. Profesor kriminologie na stockholmské univerzitě Jerzy Sarnecky to vidí následovně: Švédska společnost se podle něj stává stále více segregovanou a v městech vznikají uzavřené přistěhovalecké čtvrti, kde se vzmáhá chudoba a kriminalita.

sweden_2573103c

A přestože průzkumy veřejného mínění údajně ukazují, že Švédové jsou stále pro příliv nových přistěhovalců, realita se začíná jevit poměrně jinak. Švédsko navíc v posledních letech snížilo daně, ale osekaly se i vládní sociální programy, což sice na jedné straně povzbudilo ekonomický růst, ale zároveň i urychlilo rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými, kam patří téměř všichni imigranti.

Švédsko je již dlouho vnímáno jako uprchlíkům zaslíbená země. Jen během nepokojů v bývalé Jugoslávii jich do Švédska přišlo téměř 100 tisíc. Švédsko však přijímalo muslimské běžence i předtím – během války mezi Íránem a Irákem (1980-1988), války v Perském zálivu (1990-1991), nebo během americké operace v Iráku (2003-2011). V zemi podle oficiálních údajů žijí stovky tisíc Iráčanů, kteří tak tvoří po Finech druhou největší národnostní menšinu.

Země si svůj status magnetu pro imigranty drží i nadále. Švédský imigrační úřad (Migrationsverket) očekává letos nejvyšší číslo v počtu příchozích imigrantů.  Ukazuje se však, že země lavinu přistěhovalců přestává zvládat. Imigranti ze zemí jako Somálsko, Súdán, Tunisko či Jemen totiž přicházejí ve většině případů v podstatě zcela bez vzdělání a jejich umístění na trhu práce je problematické. Výsledkem je vznik etnicky homogenních čtvrtí, kde se seskupují imigranti z jedné země a vytvářejí si doslova paralelní společnost.

Katastrofální je především situace v jihošvédském městě  Malmö, kde muslimové tvoří už více jak čtvrtinu celkové populace. Antagonismus mezi nimi a většinovou populací dosáhl již takových rozměrů, že zdravotníci a hasiči odmítají vstoupit do muslimské čtvrti Rosengaard, pokud jim nebude přidělena policejní eskorta. Čtvrť je přitom synonymem přistěhovaleckého problému celého Švédska – nezaměstnanost dospělých mužů v ní dosahuje neuvěřitelných 80 procent. Muslimové přitom začínají být stále sebevědomější a tak například starosta Stockholmu již před dvěma lety oficiálně povolil tamní mešitě, aby ze svého minaretu hlasitě svolávala věřící k modlitbě. Požadavky se však stále stupňují a radikalizují. 

Současná imigrační politika Švédska není udržitelná. Existuje stále více domácností, jejichž jediný příjem jsou sociální dávky, vyrůstají nové generace azylantů bez pracovních návyků. Je to v pořádku? Mnoho domácích Švédů si myslí, že určitě ne.

Námět: Dagens Nyheter

Sdílejte článek!
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2016: *****

ing. Jaroslav Brožík 1000,- Kč, Tomáš Gratias 500,- Kč, Josef Tuček 500,- Kč, Jarmila Hloušková 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, ing. Jan Hink 1000,- Kč, Adam Sip 500,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Ivana Kaclová 200,- Kč, Neznámý dárce 400,- Kč, František Václavík 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Ivana Petrová 100,- Kč, Eduard Sojka 500,- Kč, Neznámý dárce 1000,- Kč, Miloš Zbránek 1000,- Kč, Petr Blaha 500,- Kč, Hana Vítková 1000,- Kč, Roman Foff 1000,- Kč, Václav Jezovic 300,- Kč, Jiří Václavík 8X,- Kč, Miloslav Pecka 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Martin Adámek 10,- Kč, Miroslav Krajčovič 100,- Kč, Hana Kněžová 100,- Kč, Monika Landkašová 300,- Kč

***** Celkem za měsíc: 13 098,- Kč *****


Děkujeme!
Redakce
Sledujte PP
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
loading...
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.