27.2.2015
Kategorie: Společnost

Švédská armáda bude muset mít genderové “politruky”

Sdílejte článek:

PK 27|02|2015

Z největší skandinávské země přichází zpráva, která potvrzuje názory, podle kterých je tzv. Genderová teorie ve skutečnosti ideologií. Švédská armáda plánuje jmenovat genderové poradce do každé vojenské jednotky do roku 2016, aby tak realizovala svůj ambiciózní plán rozvoje genderové politiky i v armádním prostředí. Ne všichni jsou však tímto krokem nadšeni.

Kapitánka Anna Björssonová, která toto armádní opatření plně podporuje, říká: “Na tomto jsme pracovali deset let. Není to nic nového, ale to, co chceme nyní udělat, je najít konkrétní způsoby práce s genderovými otázkami.” V současné době probíhají školící kurzy pro armádní poradce v otázkách gender.

svedsko_gender

Ačkoliv je Švédsko považováno za přední zemi v oblasti (gender) rovnosti, podle Björssonové je před nimi stále mnoho práce. “I dnes je žen v armádě jen 10%. Nejde o otázku, co mohou ženy přinést do armády – myslím, že při tom musí být člověk opatrný, ale je velmi důležité, abychom měli v armádě nejen větší rovnost, různorodost, ale i různorodost věku, původu či etnické příslušnosti. Homogenní skupina si nikdy nedokáže vzájemně zlepšit své argumenty, protože mají většinou na všechno stejný názor, “doplnila. Podíl žen v armádě však stále roste , v roce 2013 byla mezi zájemci o armádní službu pětina příslušnic něžnějšího pohlaví.

Zpráva vyvolala kontroverze na sociálních sítích. Jeden uživatel Twitteru se ptá, zda nejde o vtip. Známý švédský psychiatr David Eberhard přirovnal zavedení genderových poradců k scénce britské humoristické skupiny Monty Python Ministry of Silly Walks . Podle jiných jde o ideologizaci armády v duchu genderových teorii, podobně jako v armádách komunistických zemí působili politruci, političtí komisaři pro komunistickou ideologickou (de)formaci vojáků.

Kapitánka Björssonová tuto kritiku odmítá: “Uznávám, že jsou zde i další důležité problémy, ale jako jedna z největších organizací ve Švédsku musíme žít podle genderových ideálů, které jako společnost vyznáváme.”

 ZDROJ: beo.sk
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2017: *****

Jakub Malinovský 55,55 Kč, Jiří Linhart 300,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Vladimír Havlíček 2000,- Kč, Mariana Prokešová 111,00 Kč, Zdeňka Jindrová 100,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Magdaléna Machová 100,- Kč, Evženie Bláhová 200,- Kč, Jiří Hejnal 300,- Kč, Milena Radonová 300,- Kč, Vladislav Vydra 500,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Margita Ščevlíková 200,- Kč, Růžena Valdesová 200,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vít Fortelka 1111,- Kč, Petr Měkyna 100,- Kč, Tomáš Foldyna 768,12 Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Jiří Fridrich 50,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Jaroslav Smrčina 300,- Kč

***** Celkem za měsíc: 8 295,67 Kč *****

Děkujeme!


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
6 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.