stat12
15.8.2017
Kategorie: Ekonomika

Státní byrokracie aneb proč nevznikají nové nápady, produkty a značky

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

PAVEL KAŘÍZEK

V dnešním článku se dozvíte státní tajemství, proč nevznikají nové nápady, produkty a značky, jak je patrné již z názvu. Mám takový sen, stát, ve kterém lidé budou moci svobodně podnikat, aniž by jim přitom stát házel klacky pod nohy. Momentálně to není možné kvůli zcela hloupým regulacím.

Jedna má kamarádka chemik a biolog chtěla vyrábět kosmetické produkty doma, protože byla na mateřské a během té doby se naučila vyrábět opravdu špičkové kosmetické produkty jako universální mýdlo 18 v 1, universální hojící a zahřívací včelí balsamus (balzám) či zubní pastu bez toxického a všudypřítomného glycerinu.

Když jsem od ní dostal k Vánocům jako dárek balíček s jejími výrobky, zjistil jsem, že je to nejlepší přírodní kosmetika, která je nesrovnatelně lepší než komerční „přírodní“ kosmetika. Asi týden od používání jejích produktů jsem jí napsal e-mail, jestli ty produkty nechce začít prodávat, protože věřím, že by pomohly lidem ke zdraví.

Ona mi na to odepsala, že jako chemik ví, jaké všechny regulace by musela splňovat, aby mohla vůbec začít s výrobou a že tedy v žádném případě. Že by musela svůj nově postavený domeček re-kolaudovat na provozovnu, kde by musela oběhat hasiče, hygienu, živnosťák a v konečném důsledku by musela mít atest od SZÚ na každý produkt včetně ingrediencí na výrobu. A aby toho nebylo náhodou málo, tak by musela každý produkt notifikovat do CPNP systému, což vyžaduje EU. Bez zdravotního průkazu by také nemohla vyrábět.

Pokud si však myslíte, že můžete mít provozovnu/dílnu na výrobu kosmetiky doma v kuchyni jako tomu je třeba v USA, tak se velmi mýlíte. Minimálně to musí být 1 oddělená místnost, kde jsou přísné požadavky na kachličkovou podlahu a stěny, další nutností je dvojdřez a vzduchotechnika. Výroba se nesmí křížit, musíte mít nákres výroby včetně jejího postupu. Sklad na ingredience a sklad na výrobky musí být zvlášť.

Pokud chcete vyrábět potraviny či doplňky stravy, připravte se na to, že místo SZÚ vás bude kontrolovat SZPI, které musíte notifikovat všechny doplňky stravy. Musíte notifikovat i očekávaný objem ingrediencí, archivovat všechny faktury, dodací listy, certifikáty od výrobce/distributora. Vše musí být 100% dohledatelné a průkazné, protože úřady na vás uplatňují metodu tzv. presumpce viny a je zcela na vás, abyste dokázali, že děláte vše dle regulací, nicméně pokud se znelíbíte nějakému úředníkovi, 100% počítejte s tím, že něco najde, pokud tedy nejste Andrej Babiš.

Proč nelze v ČR podnikat v kosmetice či v potravinářství jen s živnostenským oprávněním? Spousta šikovných lidí by našla seberealizaci, stala by se nezávislou skupinou a dostala by šanci na vznik nových nápadů, produktů a značek, možná i firem. To je ale přesně to, co si současná socialistická vláda nepřeje — nezávislé občany na státě. Govopoly (government monopoly = vládní monopol) má za úkol jen zvyšovat byrokracii, tedy vytvářet nové regulace, restrikce a sankce pro velkou skupinu poražených a dotace pro hrstku vyvolených vítězů. Tento stav je však dlouhodobě neudržitelný.

Jsem pro systém, kde budou lidé moci svobodně podnikat bez nutnosti dodržovat nesmyslné regulace a restrikce a obávat se za jejich nedodržení likvidačních sankcí. Jsem pro systém, kde bude v plné kompetenci podnikatele, aby si zajistil, že jeho kosmetické či potravinářské výrobky nebudou kontaminovány či falšovány.

Pokud by v ojedinělých případech došlo k pochybení podnikatele, pak by měl následovat spravedlivý proces, ve kterém se rozhodne o závažnosti pochybení a o výši případné sankce či vězení, pokud by šlo o úmyslné ohrožení zdraví. Tak, jak to funguje stovky let v USA — pokud si ublíží spotřebitel, má právo žalovat podnikatele a vše se řeší buď odškodným či soudním sporem. Nicméně takových případů mnoho není.

Autor: Pavel Kařízek

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2018: *****

Věra Vladyková 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, ing. Věroslav Olič 603,- Kč, Vít Fortelka 500,- Kč, Leoš Richter 1000,- Kč, Robert Schlesinger 300,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Pavel Klement 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Martin Pavlíček 850,- Kč, Jan Vojtěch 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Zdeněk Svoboda 200,- Kč, Jiří Dobruský 100,- Kč

Celkem za měsíc: 8 303,00 Kč
Vybráno 23.72%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
40 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.