dane
4.7.2017
Kategorie: Ekonomika

Stát si bere 75 procent z výplaty. Kdo o tom ví?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

PŘEMYSL SOUČEK

Jestli vědí stranické sekretariáty, co by si přáli lidé, zcela jistě to neříkají svým poslancům ani ministrům. Jinak by nemohlo přibývat úřadů a úředníků, když přes čtyři pětiny voličů chtějí jejich redukci. Co dalšího ještě neberou politici v úvahu?

Čeští politici nerespektují přání 89 procent voličů, podle kterých si stát na daních bere příliš mnoho. Zároveň 82 procent voličů chce redukci státního aparátu. To jsou jasné vzkazy, které politikům vyslaly výsledky dvou reprezentativních průzkumů společnosti Data Collect, které loni provedla pro Libertariánský institut.

SVOBODNÉ ROZHODOVÁNÍ

Podle nich je pro lidi důležité, aby mohli svobodně rozhodovat o svých záležitostech a mít vliv na věci, jež mají dopad na jejich osobní život (98, respektive 97%). A více než polovině lidí (58%) vadí zadlužování státu, zatímco jedné třetině to „spíše nevadí“. Nic z toho ovšem vládní politici, obvykle pohříchu napříč parlamentními stranami, neberou v úvahu.

Respondenti průzkumu měli mimo jiné odhadnout celkové zatížení daněmi a odvody státu. Průměrný odhad byl 32 procent. Jenže skutečnost je horší. Například podle materiálu serveru iDnes z předloňského roku odchází v Praze z každé vydělané stokoruny na dani z příjmu a na zdravotním a sociálním pojištění celkem 57 procent. Česko v žebříčku skončilo až na 12. místě, mnohem horší je situace ve Francii, Belgii a Nizozemsku. Jenže na otázku, kolik by byli lidé sami ochotni státu na daních a odvodech zaplatit, vyšel v průzkumech Data Collect průměr na 14 procent.

Podle výpočtů Libertariánského institutu je však celková situace ještě horší. Ve formě daně z příjmu a zdravotního a sociálního pojištění, ale i dalších odvodů, daně z přidané hodnoty (DPH) apod., odevzdá Čech nakonec státu celkem 75 procent svého výdělku.

mzdadane

O této skutečnosti ovšem ví jen osm procent dotázaných. Jakousi povědomost o tom, že stát shrábne 75 procent výdělku („Tuším o tom poměru, ale neznám přesné číslo“) uvedlo 49 procent lidí, pro zbylých 43 procent to byla nová informace. Zároveň však 49 procent respondentů nepovažovalo uvedený údaj za věrohodný.

CO NÁS STOJÍ STÁT?

Průzkum „Co nás stojí stát“ ukázal i to, že Češi uvažují realisticky. Když totiž došlo na otázku, zda by modernímu státu stačila 10procentní daň ze zisku na to, aby zajistil vnější i vnitřní bezpečnost, justici, základní veřejnou správu a to, aby „nikdo neumřel hlady“, vyslovilo se 58 procent pro jedinou daň ve výši 17 procent. Je to o něco víc, než kolik by lidé průměrně platili dobrovolně, nicméně stále velmi hluboko pod současným stavem. Dalších 32 procent se domnívá, že by 10 procent „mohlo stačit“a podle 10 procent dotázaných by desetiprocentní zdanění určitě stačilo.

Průzkum Stát a svoboda současně naznačuje i možné důvody, proč tak velký nesoulad mezi přáními a realitou nevyvolal dosud žádné výrazné pnutí ve společnosti. Na otázku, jak by se Česko mohlo během 10 až 15 let dostat na ekonomickou úroveň Německa, totiž nejpočetněji zastoupená odpověď dostala 14 procent (Snížit počet zaměstnanců ve státním sektoru, počet úředníků).

Odpověď

  • Regulovat/snížit/zrušit sociální dávky těm, kdo nikdy nepracovali, volilo 11 procent respondentů
  • Nekrást, nerozkrádat dostalo devět procent
  • Snížit platy politiků osm procent, stejně jako Potlačit korupci
  • Sedm procent lidí by šlo cestou Lepšího výběru daní
  • Šest procent si vybralo možnost Lepší hospodaření/šetření.

Z toho je zřejmé, že lidé nemají sjednocený názor na to, jak by se konkrétně mělo postupovat. Zároveň historická zkušenost jasně dokládá, že dokud se společnost výrazně většinově neshodne na nějakém názoru, nedojde k žádné výrazné změně.

ZDROJ: Přemysl Souček, faei.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2018: *****

Věra Vladyková 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, ing. Věroslav Olič 603,- Kč, Vít Fortelka 500,- Kč, Leoš Richter 1000,- Kč, Robert Schlesinger 300,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Pavel Klement 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Martin Pavlíček 850,- Kč, Jan Vojtěch 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Zdeněk Svoboda 200,- Kč, Jiří Dobruský 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč

Celkem za měsíc: 8 503,00 Kč
Vybráno 24.29%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.