18.11.2013
Kategorie: Společnost

Stát miluje průměrného člověka

Sdílejte článek:

OD:JAKUB SKALA 18|11|2013

Představte si, že by stát skrze nějakou šikovnou definici prohlásil, že auta musí být poskytována veřejně jeho prostřednictvím. Ožehavým tématem by mohla být například barva těchto státních automobilů. Jak by také mohla vypadat předvolební debata?

 

 

Komunisté by tvrdili, že auta mají být červená.

ČSSD by prosazovala modrá auta.

ODS by byla pro modrá auta bezplatně a nadstandardní červená za příplatek.

TOP09 by odmítla vyhraněnost jednotlivých názorových proudů a přišla by s kompromisem: auta budou fialová, a tak budou spokojeni všichni.

 

Inu, spokojený by byl asi málokdo.

 

Příklad je sice trochu přitažený za vlasy, ale bohužel není příliš vzdálen skutečnosti z jiných odvětví. Stát nenechává prostor pro pluralitu preferencí. V podání státu existuje zpravidla jedno řešení, které musí platit pro všechny bez ohledu na to, zda takové řešení chtějí, nebo ne. Jedny školy, jedny nemocnice, jedno MHD, jedny silnice…

 

Jak už to bývá, na druhé straně stojí dobrovolná spolupráce jedinců. Tam, kde je ponechána svoboda výběru, se objevuje obrovská škála zboží a služeb, která se snaží co nejvíce přiblížit skutečným přáním zákazníků. Neexistuje jen jeden výrobce mobilních telefonů, je jich tucet a každý z nich nabízí celou řadu různých modelů od low-endových až po ty špičkové. Každý zákazník si potom sám může vybrat, který telefon se nejvíce blíží jeho preferencím a jeho možnostem. Vybírá ze stovek kombinací různých parametrů. Může si sám zvolit.

 

 

A v tom tkví jádro pudla. Svoboda volby je jedním ze zásadních faktorů na cestě k většímu bohatství (nejen materiálnímu!), a tedy i lepšímu životu. Na volném trhu dokáží podnikatelé uspokojovat i ty nejmarginálnější zájmy jednotlivců počínaje skákání padákem a konče třeba jízdou Kaipanem. Na trhu si může každý vybrat z tisíců možných produktů. Na druhé straně u služeb poskytovaných státem je výběr minimální. Musíme (a skutečně musíme) brát to málo, co nám nabízí. Tato nabídka je potom určena zhruba tím, co by si přálo největší množství voličů. Pokud budete mít trochu nestandardní požadavky, máte smůlu. To politikům oblíbenost nezajistí.

 

Jistě by někdo mohl namítnout, že i u státu si můžeme vybrat – vždyť každá strana nabízí jiný pohled na to konkrétní téma. V první řadě je otázka, nakolik vyčerpávající tento výběr je. Stačí nám vybírat si z pár možností? Mnohem větším problémem ale je, že si vybíráme ve všech oblastech naráz. Musíme se zároveň rozhodovat o školství, zdravotnictví, dopravě, sociální politice atp. Šance, aby se některá ze stran přiblížila skutečným přáním člověka, je minimální. Dává to asi tolik smyslu, jako vybírat si naráz čtveřici auto, telefon, stůl a lustr.

 

Kdyby si člověk alespoň vybral a měl jistotu, že přesně to následně dostane. Když z obchodu odejdete se Samsungem, už vám ho nikdo nevezme. Když ale hodíte lístek do urny jedné ze stran v naději, že snad dostojí svému programu, nemáte žádnou jistotu, že tomu skutečně takto bude. Můžete jen doufat.

 

Ve chvíli, kdy rozšíříme princip, podle kterého stát poskytuje služby, i na další odvětví, přijde nám tento způsob rozhodování zcela groteskní. Přesto si ale stále značná část lidí myslí, že současný způsob rozhodování je nezbytný. Buď modrá auta, nebo červená. Nic jiného. Naštěstí existují odvětví, ve kterých nejsme nuceni automaticky akceptovat státní řešení. Čím víc odvětví mimo rukou státu bude, tím se budeme mít lépe.

 

 

ZDROJ: mises.cz

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2017: *****

Jan Marek 100,- Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 1000,- Kč, Slavomír Vítek 100,- Kč, Drahomíra Pacáková 500,- Kč, Karel Petrů 100,- Kč, Magdalena Machová 100,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, ing. Dagmar Husáková 2000,- Kč, ing. Milan Sobotka 100,- Kč, Anonymní dárce 2000,- Kč, Miroslav Seidl 300,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Karel Váňa 1000,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Tomáš Navrátil 400,- Kč

***** Celkem za měsíc: 11 500,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.