2.2.2014
Kategorie: Společnost

Stát fandí šmejdům

Sdílejte článek:

PETR FOJTÍK 02|02|2014

 

Počítá se s tím, že svéprávný občan má rozum průměrného člověka. To říká nový občanský zákoník. Kdo s tím ale nepočítá, je státní represivní aparát. Ale ten má tu výhodu, že se nemusí občanským zákoníkem řídit. Pro stát tedy logicky neplatí, že by měl postupovat dle dobrých mravů.

 

 

Nejen sekretářka od Sobotky dělá chyby. Za které se musí platit. Chyby občas udělá i svéprávný občan s rozumem průměrného občana.

 

Příběh podnikatele, který popsal server Lidovky, stojí za zamyšlení. Zamyšlení se nad tím, zda je zde státní aparát pro občana nebo je spíše občan předmětem teroru státního aparátu.

 

Podnikatel se soudil o dvě nezaplacené faktury za práce pro zkrachovalou bruntálskou nemocnici. Jednu fakturu mu soud uznal a druhou ne. Náklady na soudní řízení byly rozděleny napůl. Vše je logické, spravedlnost prostě takto rozhodla.

 

Jenže podnikatel následně dostal platební výměr, kde se nacházely dvě částky, jedna pro žalující stranu, druhá pro žalovaného. A on se přehlédl a zaplatil tu pro žalovaného. Která byla o dvě stě korun nižší..

 

Zde mě překvapuje, že když se soudní výlohy dělí napůl, proč je pro jednoho suma o dvě stě korun nižší než pro toho druhého? To mě prostě má hloupá hlava nebere.

 

Dále je divný systém, který posílá zúčastněným stranám dva výměry, na kterých jsou v hlavičce pravděpodobně dvě různé adresy, ale když už tedy soudní úředník mění v textovém editoru adresu, proč v každém výměru nezmění i částku k zaplacení? Tak, aby každá strana měla uvedenu jen tu svoji?

 

Nesedí mi ani přístup soudu. Když dostal o 200,- méně od žalujícího, proč mu neposlal doporučeně upozornění? Mohl za něj přece inkasovat například sto korun za vícenáklady…

 

Místo odpovědí na mé otázky je jedna odpověď. Místo toho, aby zkusil jednat dle dobrých mravů, tak soud předal pohledávku exekutorovi, který neváhal a přesně dle zákona jednal. Podlého dlužníka neinformoval, protože by ten zmetek mohl kvůli dvoum stovkám rozprodat svůj majetek a zdrhnout na Bahamy.

 

A hned mu na katastru zablokoval nemovitost, obstavil účet v bance i stavební spoření a spořící účet. A to vše jen proto, aby pak dal polepšenému a vystrašenému člověku 50% slevu z vyúčtovaných 8000,- exekučních nákladů. Za to, že zaplatil se staženým zadkem ihned.

 

 

Občas slyším, jak někdo s kdejakou hloupostí se běží soudit do Štrasburku. Škoda, že to ten podnikatel nezkusil také. A nepožadoval nějaké horentní „americké“ odškodnění.

 

Já bych to tomu státnímu represivnímu aparátu moc přál. Tisíce a tisíce lidí, kteří by tenhle arogantní stát žalovali u soudu pro lidská práva.

 

Ti největší šmejdi neprodávají hrnce důchodcům. Jejich učitelé a vzory tvoří zákony tohohle státu…

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2018: *****

Iveta Veselovská 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 500,- Kč, Helena Rotterová 500,- Kč, Tomáš Foldyna 992,56 Kč (40 eur), David Bezděk 150,- Kč, Vít Fortelka 333,- Kč, Vojtěch Kotyza 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 4 105,56 Kč *****

Děkujeme.

Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.