20.10.2015
Kategorie: Ekonomika, Společnost

Sociální experimentátoři

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

IVAN BEDNÁŘ 20|10|2015

Totalitní režimy se mimo jiného vyznačují i extrémně rozvinutým sociálním inženýrstvím. Výchova nového sovětského člověka v někdejším SSSR, kulturní revoluce v Číně, kambodžští Rudí Khmérové. Statisíce nevinných obětí.

A tak nám naše Adrienka přišla zase s novou pitomostí. Podle jejího vyjádření, by mělo hlavní město Praha budovat jakási inovační inkubační centra. Prvním pokusným králíkem se má stát pražský Palác Adria na Národní třídě. Nedávný nápad Krnáčové rozdělovat městským částem peníze z hazardu podle počtu obyvatel se paní primátorce zřejmě zdál málo bláznivý. Podle něj by měly nejvíce peněz z hazardu dostat okrajové části Prahy, které mají díky sídlištím největší počet obyvatel, zato je tam příležitostí k hazardu minimum (Jižní Město, Chodov, Prosek, Ďáblice atp.), a nejméně pak centrální části Prahy, kde je obyvatel sice málo, ale kde je naopak koncentrace hazardu maximální (Praha 1, 2, 3 atp.). 

Adrienka by chtěla, podle Teletextu České televize, nastěhovat do Paláce za nízké nájemné startující podniky se zajímavými a novými myšlenkami. Vedení města podle Krnáčové prý teď nechává prověřit, které další nevyužívané budovy v metropoli by takto mohly začít sloužit. Praha v posledních letech prý nevěnovala novým trendům a inovacím dostatečnou pozornost. 

Zdá se ale, že Praha nevěnovala dostatečnou pozornost především svému majetku.

palac_adria_velka

Jestliže po roce se současná koalice rozhodla prověřit, které budovy jí patří a které nejsou smysluplně využívány, je to trestuhodná dvanáctiměsíční lajdáckost. Podobných stavebních skvostů, jako je Palác Adria, má Praha ve vlastnictví několik (příklad za všechny – komplex budov na Malém rynku U minuty). A tak zatímco se Krnáčová nesmyslně handrkuje s majitelem Škodova paláce o výši pronájmu, který magistrát platí za používané prostory, zatímco vede nekončící arbitráže ohledně tunelu Blanka či prodloužení trasy A pražského metra, tyto budovy zejí prázdnotu a jsou němými svědky naprosté neschopnosti současné koalice starat se o majetek města.

Plán primátorky Krnáčové jistě vznikl za souhlasu (možná i za aktivního přispění) jejího zeleného náměstka Matěje Stropnického. To je také jeden takový experimentátor. Prázdné budovy by nejraději rozdal squotterům.

Vůbec jak současná vláda Bohuslava Sobotky, tak pražská koalice v čele s Adrienou Krnáčovou jsou stiženy mánií neustále někoho něčím omezovat a strkat do nějaké škatulky. Ministryní v tomto oboru je sociálně komunistická alchymistka Michaela Marksová, která už rozdělila společnost na občany potřebné a nepotřebné. Potřebné pak podle posledních návrhů nejčerstvěji dělí na skupinu padesáti a výše letých, skupinu mladých do dvacetipěti let nebo skupinu těch, co se  vracejí z mateřské nebo rodičovské dovolené. Zbývá poslední skupinka lidí v rozmezí dvacetipěti až padesáti let. S tou si Marksová zatím neví rady. 

Selský rozum říká, že pokud mi někdo (v tomto případě volič) svěří město, abych o něj pečoval (vzpomeňte na ty sliby – jednoduše to uděláme, postavíme tým odborníků, my to dokážeme atd.), nejdříve si prověřím, o jaký majetek jde. Poté si prověřím, jak je s tím majetkem nakládáno, zda je optimálně využit, zda plní žádanou funkci atp. A pokud zjistím, že nějaký majetek není využit, že chátrá a že jeho údržba by stála víc než je jeho cena, majetek zkrátka a dobře prodám. 

Pronajímat je za nízkou cenu jakýmsi vzdušným zámkům, byť jsou maskované vznešenými ideami, je to nejhorší, co město může udělat. V první řadě je to opět oblast, zakládající svou podstatou silný korupční potenciál. Kdo bude rozhodovat, které myšlenky jsou nové a zajímavé a které nikoliv? Komu slevu na nájemném poskytneme a komu nikoliv?

Krnáčová je učenlivou žačkou Andreje Babiše. Ten se také rozhodl experimentovat. Přes důkazy, které jednoznačně prokazují, že elektronická evidence nepřinese českým živnostníkům a malým podnikatelům nic dobrého a že ke zlepšení ve výběru daní také nedojde, rozhodl se svůj experiment prosadit silou. Buď já nebo EET. Ručím za to hlavou. 

Proč si ale Babiš a Krnáčová vybrali pro svoje experimenty Českou republiku, respektive hlavní město Prahu, je záhada. Asi je tady pro ně nějaká zvlášť výživná půda. Nebo jsou to mimozemšťané, zkoumající co jsme schopni všechno vydržet.

Ale pokud by to paní primátorka nevěděla, rád jí připomenu, že Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne založili společnost Apple Computer – v garáži Jobsových rodičů. Nejspíš by nebyli do inkubačního centra zařazeni, protože by nebyli shledáni dostatečně inovační.

ZDROJ: Ivan Bednář

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2018: *****

Věra Vladyková 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, ing. Věroslav Olič 603,- Kč, Vít Fortelka 500,- Kč, Leoš Richter 1000,- Kč, Robert Schlesinger 300,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Pavel Klement 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Martin Pavlíček 850,- Kč, Jan Vojtěch 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Zdeněk Svoboda 200,- Kč, Jiří Dobruský 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč

Celkem za měsíc: 8 503,00 Kč
Vybráno 24.29%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
6 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.