16.1.2015
Kategorie: Ekonomika, Společnost

Sociální dávky jako byznys

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

D. N. 16|01|2015

Denně tu čteme články o rozhazovačnosti státu, o jeho sociální politice, přerozdělování peněz směrem od produktivních k těm líným, nefunkčnost začleňování cikánských spoluobčanů, odstranění motivace jít pracovat díky dávkám, atd. Nevím, jak moc velké zkušenosti mají zdejší čtenáři se sociálními dávkami, něco jiného je teorie a praxe, a proto jsem se rozhodl napsat tento článek, který popisuje jednu ze sociálních dávek o to přímo z mé osobní zkušenosti.

Mám ženu a její dvě děti z předchozího nevydařeného manželství. Vzhledem k jejich nízkému věku si ten starší otce pamatuje matně a mladší vůbec, mám tak lehčí roli jako „náhradní otec“, což je ale pro můj článek nepodstatné. S partnerkou jsme se rozhodli mít společné třetí dítě. Od začátku své profesní kariéry jsem působil jako zaměstnanec. Po tom, co jsme se od doktorů dozvěděli, že čekáme plod naší lásky, jsem se rozhodl stát se OSVČ. Se zaměstnavatelem jsem se dohodl, většinu kšeftů mám tedy od bývalé firmy plus další klienti, které jsem za ty roky nabral. Ano, je to částěčně švarc, ale co, na daních a odvodech ušetřím. Měsíčně tedy fakturuju v průměru 30-40 tisíc Kč podle množství práce, kterou mám.

Do té doby jsme nepobírali žádné dávky, žena říkala něco o nějaké příspěvku na dítě, že existuje, ale nijak víc jsem se o to nezajímal. Pak nastala radostná událost, narodilo se zdravé dítko. Několik dní po porodu mi partnerka oznámila, že musíme na socku vyřídit rodičovský příspěvek. Říkám si „dobře, prachy se hoděj a za ty roky jsem už zaplatil hodně, je čas čerpat, trochu systém pocucat„. Mělo to dělat nějakých 7.600 Kč po dobu devítí měsíců a pak nějaká nižší částka.

peníze, bankovka, bankovky, česká koruna, české koruny, Kč, stavební spoření, úspory, úvěr, hypotéka, finance, bydlení, nájem, tisíc korun, tisícikoruna, tisícikoruny, klíče od domu --- money, mortgage, key, savings, credit, finance, housing, house, lease, rental

Shodou okolností jsem v té době četl článek o tom, jak vlastníci sociálních ubytoven využívají příspěvky na bydlení a je tak nájemné celkem vysoké. Louskl mě hlavou ďábelský plán, že bych se mohl na tento typ dávky podívat, když už tam za ouřady půjdu. Na jednom finančním magazínu jsem objevil kalkulačku na tento příspěvek, naházel jsem do něj pravdivé cifry a kalkulačka mi vyplivla nějakých 5.500 Kč měsíčně. Dobře, vytisknout formuláře, vyplnit a hurá na úřad.

Tento typ příspěvku se vyplácí zpětně, za kvartál, takže ve společných osobách v domáctnosti za minulý kvartál byly pouze dvě děti a žena, která čekala porod, takže též bez příjmů. Jako OSVČ jsem tam také konkrétní příjmy neuváděl, uvedl jsem, že jsem OSVČ a pouze dodal výpis z účtu, kde je jasně vidět částka za pronájem bytu.

Měsíc na to dorazil dopis, partnerce že přiklepávají rodičovský příspěvek, s tím se počítalo a mě, že přiklepávají příspěvek na bydlení ve výši 13.500 Kč. Říkám si „dobře, to by tak nějak vycházelo, kalkulačka to spočítala trochu lépe“. Jak jsem se šeredně mýlil. Ona ta částka totiž není za celý kvartál. Byl již prosinec, když přišla první platba od úřadu, dávka byla uznána za 3. kvartál, čili červenec + srpen + září, koukám na sms v mobilu od banky, které mi hlásí příchozí platby a v té stálo 27.000 Kč! Nevěřícně jsem zíral, těch 13.500 Kč není za celý kvartál, ale měsíčně! Teď v lednu se mi to potvrdilo další příchozí platbou.

Takže si to shrňme:

  • Člověk s příjmem zhruba 30-40.000 Kč, Praha (to hraje roli, co jsem se dočetl, že je v ní nějaký vyšší koeficient při výpočtu kvůli vyšším nájmům či co), nájem za byt 17.000 se vším všudy, dvěma dětmi a ženou bez příjmu – 13.500 Kč měsíčně.
  • Já opravdu nechápu, jak se zde mohou konat potravinové sbírky pro matky samoživitelky apod., když mě, člověku naprosto soběstačnému, který uživí pětihlavou rodinu sám, stačí vyplnit jeden blbý formulář, jednou za tři měsíce dodat výpis z účtu a papír o příjmech, a stát mi pošle 13.500 Kč měsíčně. A podle onoho formuláře může člověk pobírat tuto dávku 8 let z deseti!
  • Nevím, jak to bude dál, prý se od letoška nějak tato dávka mění, plus přibyla další vyživovaná osoba do domácnosti, na první kvartál tohoto roku budu muset dokládat daňové přiznání za loňský rok, takže to určitě nějak dávkou pohne, nemám však vůbec představu jakým směrem, ale rozhodně půjdu na úřad znova. Chápu nemakačenka, že nepotřebují pracovat a plodí děti, protože tato zkušenost mi ukázala, že je to regulérní výdělečný byznys.

 

Pozn. red.: Autentické zkušenosti našeho přispěvatele, který si však nepřál uvést celé jméno.

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2018: *****

Věra Vladyková 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, ing. Věroslav Olič 603,- Kč, Vít Fortelka 500,- Kč, Leoš Richter 1000,- Kč, Robert Schlesinger 300,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Pavel Klement 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Martin Pavlíček 850,- Kč, Jan Vojtěch 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Zdeněk Svoboda 200,- Kč, Jiří Dobruský 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč

Celkem za měsíc: 8 503,00 Kč
Vybráno 24.29%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
5 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.