16.1.2015
Kategorie: Ekonomika, Společnost

Sociální dávky jako byznys

D. N. 16|01|2015

Denně tu čteme články o rozhazovačnosti státu, o jeho sociální politice, přerozdělování peněz směrem od produktivních k těm líným, nefunkčnost začleňování cikánských spoluobčanů, odstranění motivace jít pracovat díky dávkám, atd. Nevím, jak moc velké zkušenosti mají zdejší čtenáři se sociálními dávkami, něco jiného je teorie a praxe, a proto jsem se rozhodl napsat tento článek, který popisuje jednu ze sociálních dávek o to přímo z mé osobní zkušenosti.

Mám ženu a její dvě děti z předchozího nevydařeného manželství. Vzhledem k jejich nízkému věku si ten starší otce pamatuje matně a mladší vůbec, mám tak lehčí roli jako „náhradní otec“, což je ale pro můj článek nepodstatné. S partnerkou jsme se rozhodli mít společné třetí dítě. Od začátku své profesní kariéry jsem působil jako zaměstnanec. Po tom, co jsme se od doktorů dozvěděli, že čekáme plod naší lásky, jsem se rozhodl stát se OSVČ. Se zaměstnavatelem jsem se dohodl, většinu kšeftů mám tedy od bývalé firmy plus další klienti, které jsem za ty roky nabral. Ano, je to částěčně švarc, ale co, na daních a odvodech ušetřím. Měsíčně tedy fakturuju v průměru 30-40 tisíc Kč podle množství práce, kterou mám.

Do té doby jsme nepobírali žádné dávky, žena říkala něco o nějaké příspěvku na dítě, že existuje, ale nijak víc jsem se o to nezajímal. Pak nastala radostná událost, narodilo se zdravé dítko. Několik dní po porodu mi partnerka oznámila, že musíme na socku vyřídit rodičovský příspěvek. Říkám si „dobře, prachy se hoděj a za ty roky jsem už zaplatil hodně, je čas čerpat, trochu systém pocucat„. Mělo to dělat nějakých 7.600 Kč po dobu devítí měsíců a pak nějaká nižší částka.

peníze, bankovka, bankovky, česká koruna, české koruny, Kč, stavební spoření, úspory, úvěr, hypotéka, finance, bydlení, nájem, tisíc korun, tisícikoruna, tisícikoruny, klíče od domu --- money, mortgage, key, savings, credit, finance, housing, house, lease, rental

Shodou okolností jsem v té době četl článek o tom, jak vlastníci sociálních ubytoven využívají příspěvky na bydlení a je tak nájemné celkem vysoké. Louskl mě hlavou ďábelský plán, že bych se mohl na tento typ dávky podívat, když už tam za ouřady půjdu. Na jednom finančním magazínu jsem objevil kalkulačku na tento příspěvek, naházel jsem do něj pravdivé cifry a kalkulačka mi vyplivla nějakých 5.500 Kč měsíčně. Dobře, vytisknout formuláře, vyplnit a hurá na úřad.

Tento typ příspěvku se vyplácí zpětně, za kvartál, takže ve společných osobách v domáctnosti za minulý kvartál byly pouze dvě děti a žena, která čekala porod, takže též bez příjmů. Jako OSVČ jsem tam také konkrétní příjmy neuváděl, uvedl jsem, že jsem OSVČ a pouze dodal výpis z účtu, kde je jasně vidět částka za pronájem bytu.

Měsíc na to dorazil dopis, partnerce že přiklepávají rodičovský příspěvek, s tím se počítalo a mě, že přiklepávají příspěvek na bydlení ve výši 13.500 Kč. Říkám si „dobře, to by tak nějak vycházelo, kalkulačka to spočítala trochu lépe“. Jak jsem se šeredně mýlil. Ona ta částka totiž není za celý kvartál. Byl již prosinec, když přišla první platba od úřadu, dávka byla uznána za 3. kvartál, čili červenec + srpen + září, koukám na sms v mobilu od banky, které mi hlásí příchozí platby a v té stálo 27.000 Kč! Nevěřícně jsem zíral, těch 13.500 Kč není za celý kvartál, ale měsíčně! Teď v lednu se mi to potvrdilo další příchozí platbou.

Takže si to shrňme:

  • Člověk s příjmem zhruba 30-40.000 Kč, Praha (to hraje roli, co jsem se dočetl, že je v ní nějaký vyšší koeficient při výpočtu kvůli vyšším nájmům či co), nájem za byt 17.000 se vším všudy, dvěma dětmi a ženou bez příjmu – 13.500 Kč měsíčně.
  • Já opravdu nechápu, jak se zde mohou konat potravinové sbírky pro matky samoživitelky apod., když mě, člověku naprosto soběstačnému, který uživí pětihlavou rodinu sám, stačí vyplnit jeden blbý formulář, jednou za tři měsíce dodat výpis z účtu a papír o příjmech, a stát mi pošle 13.500 Kč měsíčně. A podle onoho formuláře může člověk pobírat tuto dávku 8 let z deseti!
  • Nevím, jak to bude dál, prý se od letoška nějak tato dávka mění, plus přibyla další vyživovaná osoba do domácnosti, na první kvartál tohoto roku budu muset dokládat daňové přiznání za loňský rok, takže to určitě nějak dávkou pohne, nemám však vůbec představu jakým směrem, ale rozhodně půjdu na úřad znova. Chápu nemakačenka, že nepotřebují pracovat a plodí děti, protože tato zkušenost mi ukázala, že je to regulérní výdělečný byznys.

 

Pozn. red.: Autentické zkušenosti našeho přispěvatele, který si však nepřál uvést celé jméno.

 

 

Sdílejte článek!
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2016: *****

ing. Jaroslav Brožík 1000,- Kč, Tomáš Gratias 500,- Kč, Josef Tuček 500,- Kč, Jarmila Hloušková 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, ing. Jan Hink 1000,- Kč, Adam Sip 500,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Ivana Kaclová 200,- Kč, Neznámý dárce 400,- Kč, František Václavík 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Ivana Petrová 100,- Kč, Eduard Sojka 500,- Kč, Neznámý dárce 1000,- Kč, Miloš Zbránek 1000,- Kč, Petr Blaha 500,- Kč, Hana Vítková 1000,- Kč, Roman Foff 1000,- Kč, Václav Jezovic 300,- Kč, Jiří Václavík 8X,- Kč, Miloslav Pecka 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Martin Adámek 10,- Kč, Miroslav Krajčovič 100,- Kč, Hana Kněžová 100,- Kč, Monika Landkašová 300,- Kč

***** Celkem za měsíc: 13 098,- Kč *****


Děkujeme!
Redakce
Sledujte PP
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.