15.5.2014
Kategorie: Ekonomika

Socialistické perpetuum mobile

Sdílejte článek:

OD: JAROMÍR HLUBEK 15|05|2014

Jásejme, zase nám bude o něco lépe. Vláda projednává nový zákon, který má zamezit klamání zákazníků. Obchodníci budou musit uvádět veškeré informace i o nebalených výrobcích, toto se týká i restauratérů. Jistě s tím bude spojena i příjemná administrativa.

 

 

Šikana podnikatelů začíná nabývat obludných rozměrů a mnozí, kteří se jen tak tak uživí si spočítají, že je, vlastně, lepší živnost zabalit a jít pracovat do supermarketu za stále zvyšovanou minimální mzdu. Supermarkety přežijí, mají dostatečný aparát pro boj se státní byrokratickou šikanou. Chudák živnostenský parazit je na všechno sám a pro administrativní agendu a nepřetržitý řetěz různých státních kontrol, mu již nezbývá čas na vlastní práci. Ještě přibudou registrační pokladny a po Slovenském vzoru, bonz loterie. Možná půjde na pracák.

 

Další výbornou zprávou, která částečně vykompenzuje výhody předešlé, je vládní nařízení státním podnikům, přijímat nové zaměstnance, na každého jednoho poskytne až 280 000 ročně jako státní dotaci. Takže jak? Zvýšíme zadlužení nebo zvýšíme daně nebo natiskneme hromady nových barevných papírků?

 

 

Logika socialistů je jasná, čím víc státních zaměstnanců tím menší nezaměstnanost, čím menší nezaměstnanost tím vyšší prosperita, čím vyšší prosperita tím větší maloobchodní obrat, čím větší maloobchodní obrat tím vyšší výběr daní, čím vyšší výběr daní tím víc státních zaměstnanců. Čert na koze by musil rajtovat aby to nefungovalo.

 

Na Lounsku v jakési průmyslové zóně vznikají nové firmy. Velmi dobrá zpráva. Jedna na výrobu automobilových pružin potřebuje asi 40 zaměstnanců s technickou, nejlépe strojnickou, kvalifikací. V kraji s nejvyšší nezaměstnaností má problém. Nemůže je najít. Lidé, kteří něco umějí jsou zpravidla již zaměstnaní nebo podnikají. Takových, kteří něco umějí, jsou nezaměstnaní a mají chuť pracovat je minimum. Další firma, tamtéž, na výrobu pneumatik má zaměstnávat až 1000 lidí. Jak si s tímto problémem poradí, mi není jasné. Leda, snad Ukrajinci? Může jich být u nás v dohledné době poměrně dost, ale to je již na jiný článek a jiné téma.

 

ZDROJ: Jaromír Hlubek

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2018: *****

Iveta Veselovská 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 500,- Kč, Helena Rotterová 500,- Kč, Tomáš Foldyna 992,56 Kč (40 eur), David Bezděk 150,- Kč, Vít Fortelka 333,- Kč, Vojtěch Kotyza 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 4 105,56 Kč *****

Děkujeme.

Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.