venezuela
1.8.2017
Kategorie: Historie

Socialismus rovná se smrt, bída a bití

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

Pádným důkazem je současná Venezuela, která se ekonomicky hroutí, lidé protestují proti levicové vládě prezidenta Nicoláse Madura, která zemi bohatou na ropu přivedla k totálnímu rozvratu a krachu.

Winston Churchill blahé paměti prohlásil, že kdyby komunisté vládli na Sahaře, tak se tam do roka bude dovážet písek. Svatá pravda! Současná Venezuela, kde vládne fanatický socialistický režim, je toho zářným příkladem. V zemi nic nefunguje, na základní potraviny se stojí obrovské mnohahodinové fronty, je v ní vysoká nezaměstnanost, lidé chudnou a jediné v čem vyniká, je masivní zločinnost, která trhá světové rekordy.

Není divu, že lidé jsou nespojeni a protestují. Vládnoucí moc odpovídá po svém, brutálním násilím, jehož výsledkem je více než sto zavražděných demonstrantů. Maduro, který býval řidičem autobusu, a proto mu také podle hlavního venezuelského města místní říkají šofér z Caracasu, je naprosto neschopný diletant a primitiv, který nedokáže situaci zvládnout. Jeho řešením je násilí a neústavní obcházení opozičního Parlamentu, který chce nahradit poslušným tzv. Ústavodárným shromážděním. Jak to kdysi hezky řekl spisovatel Ludvík Vaculík, „socialismus je bití.“

Smutné je to o to více, že Venezuela se svými zásobami ropy, které jsou po Saudské Arábii druhé největší na světě, má všechny předpoklady patřit mezi bohaté země.

Když se vrátíme do minulosti, tak podobně se situace vyvíjela v roce 1973 v Chile, kde levicová vláda prezidenta Salvadora Allendeho přivedla zemi během tří let k ekonomickému kolapsu. Obchody zely prázdnotou, na chleba se stály hodinové fronty. Došlo to tak daleko, že proti levicovému kabinetu demonstrovali i horníci ze znárodněných měděných dolů! K tomu všemu levicové ozbrojené teroristické bojůvky MIR vycvičené na Kubě řádily na venkově a podle své libovůle v mnoha případech protizákonně zabíraly a vylupovaly rolnické usedlosti.

Neříkám, že generál Augusto Pinochet byl vzorem ctností, ale jeho převrat v září téhož roku zachránil zemi před totálním zhroucením. V Chile pak nastal velký ekonomický vzestup a země patří k nejvyspělejším v jižní Americe.

Násilné převraty jsou přípustné a omluvitelné, pokud vedou k záchraně zemí před katastrofou, jak tomu bylo například v Chile a umím si takové řešení představit též pro Venezuelu. A v jejím případě klidně i zahraniční intervenci, protože by byla ve prospěch nevinných. Americký prezident Donald Trump má o čem přemýšlet.

Smutno je mně ovšem z toho, že lidé jsou nepoučitelní a potvrdili to i nedávné parlamentní volby ve Velké Británii, kde nečekaného úspěchu dosáhla labouristická strana vedena ultralevičákem Jeremy Corbynem. Ten prosazuje těžký socialismus a masivní znárodňování. Je alarmující, že ho po neblahých zkušenostech s jeho nabízenými řešeními ho volili zvláště mladí lidé.

blogerzie
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,32 out of 5)
Loading...
163 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.