19.7.2015
Kategorie: Ekonomika

„Šikovní kluci“ Řebíčkovi aneb o politickém podnikání

Sdílejte článek:

PES 19|07|2015

Stavební a dopravní firma Viamont, u jejíhož zrodu stál, získala během jeho působení ve vysoké politice veřejné zakázky za zhruba 14 miliard korun. Její spoluzakladatel, tehdejší ministr dopravy Aleš Řebíček, s ní ale již v té době prý neměl nic společného. „Kluci jsou asi šikovní,“ komentoval Řebíček raketový vzestup firmy.

Dnes, o šest let později, je jméno Řebíček spojováno hlavně s fotbalovou Slavií. Aleš je jejím prezidentem, jeho bratr Adam finančním ředitelem a předsedou představenstva.

Oba za sebou mají bohatou minulost, o kterou se zajímala i policie. Zatímco Alešovi případný střet zájmů ani další podezření policisté nikdy neprokázali, Adam dodnes čelí obžalobě, že jako bývalý policista zneužíval své pravomoci (o zrušení zprošťujícího rozsudku  a vrácení případu do Teplic k novému projednání rozhodl již podruhé Krajský soud v Ústí nad Labem v dubnu, nyní věc vyšla po doručení rozhodnutí stranám ve známost).

2379626-img-sport-fotbal-slavia-adam-a-ales-rebicek

Kontakty na politiky i Pitra

Aleš Řebíček patřil k nejkontroverznějším ministrům první a druhé Topolánkovy vlády. Z prakticky neznámého severočeského podnikatele a regionálního politika ODS se po volbách v roce 2006 stal šéfem resortu, který rozhodoval o mnohamiliardových zakázkách. Ani jeho straničtí kolegové neuměli tehdy vysvětlit, proč si premiér Mirek Topolánek vybral právě jeho.

Nejčastěji se ale hovořilo o jeho kontaktech. A to nejen na politiky z nejrůznějších stran, ale třeba i na později odsouzeného podnikatele Tomáše Pitra.

Na ministerském postu vydržel Řebíček do roku 2009. Během jeho působení byl například na dálnicích zaveden elektronický mýtný systém firmy Kapsch, smlouvu ale uzavřel předchozí ministr, lidovec Milan Šimonovský. Za tu dobu si pořídil v Toskánku vilu za sto čtyřicet milionů korun a v Dubaji byt za deset milionů.

Za Viamont Slavii?

Od té doby se o Řebíčkovi veřejnost dozvídala především jako o majiteli a prezidentovi fotbalového klubu Slavia Praha. Klub koupil v roce 2011, údajně za peníze, které získal před nástupem do ministerského křesla prodejem svého podílu ve firmě Viamont.

V médiích se pak každou chvíli objevují zaručené zprávy, komu se Řebíček chystá Slavii prodat. Oficiálně mu z ní přitom patří již jen necelé procento, protože vloni do klubu majetkově vstoupil majitel vršovického stadionu, firma Vinet Invest. Přesto Řebíček zůstává prezidentem Slavie a média o něm dál hovoří jako o faktickém majiteli.

Server HlídacíPes.org zmapoval s použitím analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode dosavadní aktivity Aleše Řebíčka i lidí z jeho okolí.

Pavouka zobrazíte kliknutím na obrázek, jednotlivé položky můžete dále zvětšovat.

Řebíček 3

 

ZDROJ: -pes-, hlidacipes.org

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
6 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.