russian_man2
4.12.2016
Kategorie: Společnost

Rusko jako bojovník za svobodu projevu? Inu zloděj křičí, chyťte zloděje

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

Evropský parlament nedávno schválil rezoluci, ve které odsoudil propagandistickou válku Ruska proti Evropě a připustil jistá protiopatření. Nevím, co to má znamenat, nejsem přítelem cenzury, ale reakce Ruska mě pobavila.

Kreml tohle samozřejmě odsoudil s tím, že Evropanům nemají být upřena práva na alternativní informace a staví se do pozice div ne bojovníků za svobodu médií. No, to už bych spíše uvěřil tygrovi, že se hodlá postavit do čela boje za práva vegetariánů.

Všichni dobře vědí, že jak to se svobodou tisku v Rusku vypadá, že opozice nemá do hlavních médií přístup, hrstka nezávislých novin, rádií a televizí, která ještě zbyla, je pokutována a pronásledována.

To dokazuje i výroční zpráva Amnesty International (AI) za léta 2015 – 2016. „Svoboda projevu i shromažďování jsou i nadále v Rusku přísně omezeny. Autority dominují tisku i médiím a dále rozvíjí svou kontrolu nad internetem. … Zvyšuje se počet jedinců zatčených a obviněných za kritiku národních zákonů a za veřejné prezentování či vlastnictví materiálů považovaných za extremistické či jinak nezákonné podle nejasných národních bezpečnostních předpisů“.

Koneckonců důkazem omezování svobody v Rusku je i nedávný zákaz sociální sítě Linkedin. Před rokem to schytala televizní stanice Dožď za to, že se v anketě ptala lidí na to, jestli by nebylo lepší, kdyby se obležený Leningrad za II. světové války raději vzdal Němcům, protože mohly být zachráněny desetitisíce lidských životů. Možnost jejího vysílání byla úřady silně omezena.

Jedna právnička kritizovala na ruské sociální síti Vkontakte (obdoba našeho Facebooku) útisk Ukrajinců v ruské Kubáni a dostala za to dva roky vězení. Jak správně upozorňuje lidskoprávní instituce AI, tak ruské zákony jsou velmi vágní a umožňují de facto za jakoukoliv kritiku režimu posílat lidi do pracovních táborů.

Nejsem přesvědčen o tom, jestli máme s Moskvou bojovat jejími zbraněmi, tedy cenzurou a zákazy. Já považuji svobodu projevu za klíčové lidské právo. Avšak od putinovského Ruska, které doma kriminalizuje a potírá i sebemenší nesouhlasné projevy, je vrcholem pokrytectví hrát si na bojovníka za svobodu médií. A kdyby u nás platili stejné zákony jako v Putinově říši zla, tak by dobrá polovina publicistů a blogerů byla zavřena ve vězení.

blogerzie
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
171 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.