snatek-750x410
4.11.2016
Kategorie: Společnost

Rusko: Dopis Putinova politického vězně Ildara Dadina jeho ženě

Sdílejte článek:

COM

Překlad dopisu, který 31. 10. 2016 nadiktoval svému obhájci pro svou ženu, ruskou opoziční novinářku Anastazii Zotovovou. Text tohoto dopisu, popisujícího strašlivé podmínky ve věznici, se šíří nejen na sociální síti Facebook, ale byl zveřejněn také na webu Alexandra Navalného. Text dopisu vzbudil pobouření, na které byla dokonce donucena reagovat Federální vězeňská služba Karelské republiky. K situaci se již vyjádřil také Kreml prostřednictvím mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova. Dopis politického vězně Ildara Dadina jeho ženě:

Nasťo! Pokud se rozhodnete publikovat informace o tom, co se se mnou děje, pokuste se je šířit v co nejšiřším měřítku. Tím se zvýší šance, že zůstanu naživu. Vězte, že v Nápravném zařízení č. 7 vládne celá mafie, jejíž součástí je kompletní vedení ústavu: včetně ředitele věznice, šéfa vnitřní služby Sergeje Leonidoviče Kossijeva a drtivé většiny zaměstnanců věznice, dokonce i lékařů.

Hned po mém příchodu do vězení, dne 10. září 2016 mi sebrali prakticky všechny věci a podstrčili dvě žiletky, které následně při prohlídce “nalezli”. Je to tady běžná praxe, která se používá proto, aby mohli nově příchozí hodit do díry, aby jim došlo, o jaké peklo tady jde. Do samovazby mě poslali v rozporu s předpisy a navíc mi vzali všechny věci, včetně mýdla, kartáčku na zuby i pasty, dokonce i toaletní papír. V reakci na takové nezákonné chování jsem držel hladovku.

11. září 2016 za mnou přišel šéf věznice Kossijev s třemi dalšími zaměstnanci. Společně mě začali bít. Bili mě ten den celkem čtyřikrát, tak 10 – 12 lidí najednou, používali kopance. Po třetím bití mi ponořili hlavu do záchodové mísy přímo v cele samovazby.

12. září 2016 přišli pracovníci věznice, spoutali mi ruce za zády a zavěsili mě za pouta. Takové zavěšování způsobuje šílenou bolest zápěstí, navíc se vytahují loketní klouby a cítíš hroznou bolest v zádech. Visel jsem takto půl hodiny. Pak ze mě svlékli prádlo a řekli, že přivedou dalšího vězně, který mě znásilní, pokud nebudu souhlasit s ukončením hladovky. Poté mě odvedli do kanceláře Kossijeva, kde on za přítomnosti ostatních zaměstnanců prohlásil: “Bili tě ještě málo. Pokud to kolegům nařídím, budou tě bít daleko víc. Jen si zkus stěžovat – zabijí tě a zahrabou za ohradou.” Následně mě bili pravidelně několikrát denně.

Neustálé bití, posměšky, ponižování, urážky, nesnesitelné podmínky věznění – to vše se děje i jiným vězňům. Všechny další obvinění a odeslání do samovazby byly zfalšovány a zakládají se na nepokryté lži. Všechny video nahrávky, na nichž jsem obviňován, jsou sehrané: před natočením mně říkali, jak se mám chovat a co mám dělat – nediskutovat, nenamítat, dívat se na zem. Říkali, že jinak mě zabijí a nikdo se o tom nedoví, protože nikdo nemá ani tušení, kde se nacházím. Nemohu posílat dopisy, aniž by prošly přes vedení věznice, a to slíbilo, že mě zabijí, pokud si budu stěžovat.

Nasťo, ve svém prvním dopise z Nápravného zařízení č. 7 jsem ti psal o Evropském soudu pro lidská práva, abych mohl obejít cenzuru a udělat alespoň drobnou narážku na to, že u mě není všechno v pořádku a že potřebuji pomoc (z vězení mi nedorazil ani jeden Ildarův dopis – pozn. Anastasije Zotovové).

Prosím tě, abys tento dopis zveřejnila, protože v této věznici je skutečná informační blokáda a já nevidím jinou možnost jak ji protrhnout. Nežádám tě, abys mě odsud dostala, ani aby mě přeložili do jiné kolonie: nejednou jsem viděl, jak mlátí jiné vězně, proto mi svědomí nedovolí odsud utéct – chystám se bojovat, abych pomohl ostatním. Nebojím se smrti, nejvíc ze všeho se bojím, že nevydržím mučení a vzdám se.

Jestli v Rusku ještě není zlikvidována “Komise proti mučení”, prosím je, aby pomohli zajistit právo na život a bezpečnost pro mě a další vězně. Prosím předat veřejnosti informace o tom, že major Kossijev přímo vyhrožuje zabitím za pokusy si stěžovat na to, co se tu děje. Budu rád, najdeš-li advokáta, který by mohl být trvale přítomen v Segeže a poskytoval právní podporu.

Čas hraje proti mně. Video nahrávky z bezpečnostních kamer by prokázaly i mučení, i bití, ale šance, že zůstanou zachované, se stále zmenšuje. Pokud mě teď znova budou mučit, mlátit a znásilňovat, jen těžko vydržím víc než týden. V případě mé náhlé brzké smrti ti mohou říct, že příčinou byla sebevražda, nešťastná náhoda, zastřelení při pokusu o útěk nebo rvačka s jiným vězněm, ale to bude lež, ve skutečnosti to bude naplánovaná vražda s cílem odstranit svědka a oběť mučení.

Miluji tě a doufám, že tě ještě někdy uvidím. Tvůj Ildar

  • Ildar Dadin byl v prosinci loňského roku odsouzen k nepodmíněnému trestu v trvání 2,5 roku na základě nového zákona o veřejných shromážděních. K odsouzení stačilo, že se v průběhu půl roku účastnil několika poklidných protestů proti prezidentu Putinovi. Letos v září nastoupil k výkonu trestu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč

***** Celkem za měsíc: 5 246,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,38 out of 5)
Loading...
53 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.