statistics-76199_640
26.10.2016
Kategorie: Ekonomika

Rok 2017: Ekonomické výhledy – další dekáda globální stagnace?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

MILAN ZELENÝ

Jako každoročně, MMF nabízí světu své odhady růstu HDP světových ekonomik pro rok 2017. Nejnižší míry růstu čekají ty nejvyspělejší země (USA, Japonsko a záp. EU), což potvrzuje tezi, že vyspělý svět již 10 let neprochází krizí nebo „Velkou recesí“, ale kvalitativní transformací a metamorfózou: ignorování a zapírání tohoto faktu dále násobí a prodlužuje používání státních nástrojů, nesprávně a tragicky, k „léčbě“, založené na špatné diagnóze problému. V takové situaci přestává být růst HDP informativním ukazatelem hospodářského zdraví. (ČR se umístila na 116. místě.) 

 
 .

V růstu HDP tedy svět jako celek pokračuje ve výrazné sekulární stagnaci, pohybuje se ze strany na stranu, což při vytrvalé politické misdiagnóze příčin musí nutně vyústit v další a mnohem hlubší krizi. Ignorování světových trendů se nevyplácí: nejhůře na tom zůstávají USA, Japonsko, záp. Evropa (Německo, GB, atp.).

Nejvyšší růst zaznamenávají Libye a Jemen (přes 12%), ale také Indie (7,6%) a Čína (6,6%). Na druhé straně, USA je projektováno na 2,2%, ale Německo a Anglii čekají „růsty“ mnohem nižší, stejně jako Japonsko, Brazílii, Itálii, a evropské země vůbec. Nejvyšší evropský růst čeká Rumunsko, Albánii, Polsko, Slovensko, Bulharsko, Řecko, Srbsko, atd., až po ČR na 116. místě (ale před Ukrajinou, Estonskem, Maďarskem a Německem).

V podstatě však dominuje stagnace a slabý růst po celém světě. Růstová čísla Jemenu a Libye jen potvrzují, že procento růstu může být vysoké, když je základ výpočtu co nejblíže nule. Logicky: čím slabší a poničenější ekonomika, tím vyšší míra růstu. Růst HDP ztratil svůj význam v době všeobecného úpadku.

V ČR navíc, díky migraci kvalitní pracovní síly do záp. Evropy, převládá nedostatek kvalifikovaných lidí, který se projevuje v růstu mezd, což ale snižuje přitažlivost ceny pracovní síly pro zahraniční podniky. Zaměstnanost je přesto relativně vysoká, protože v ČR pracuje ve státním sektoru více než pětina celkové pracovní síly – jedno z nejvyšších procent na světě. Politická „tvorba“ zaměstnání „na dluh“ (tj. stranických voličů) je zde maximální. Posilují se tak i trendy k automatizaci a robotizaci, obzvláště u korejských a asijských podniků vůbec.

Následky prudké deglobalizace, kombinované s robotizací, komentuje americký Business Week: „Poválečný konsensus o přínosech globalizace byl nyní roztříštěn (shattered).“ Německo dosud rostlo na úkor zemí, které omezovaly vlastní ekonomiky za účelem udržení německých exportů. To nyní skončilo a Německo musí zavírat výrobní kapacity – opět v kombinaci s opožděnou a váhavou automatizací a robotizací.

V otázkách dosažení kýžené inflace je „nejúspěšnější“ Venezuela, s nárůstem v r. 2017 kolem 2.200%. Podobně se „daří“ i jižnímu Súdánu, Angole, Argentině, Nigerii, atd. S deflací se naopak potýkají Lucembursko, Portugalsko, Švýcarsko, Japonsko, atd.

Máme tedy ten svět v opravdu pěkném stavu, nejméně na příštích deset let. Žádné náznaky politického pochopení, co se v ekonomice děje a proč, nejsou patrné. Slibovat se dá vlastně do nekonečna, jak ukazuje uplynulá dekáda recese a stagnace. Svět se mezitím výrazně změnil, jak ukazují transformační trendy k relokalizaci a metamorfóze místních ekonomik; ale politici a jejich media o tom ještě nevědí a ani vědět nechtějí. Pohrávat si sem a tam s daněmi a úrokovými mírami je přece o tolik snadnější.

ZDROJ: Milan Zelený

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2018: *****

Věra Vladyková 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, ing. Věroslav Olič 603,- Kč, Vít Fortelka 500,- Kč, Leoš Richter 1000,- Kč, Robert Schlesinger 300,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Pavel Klement 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Martin Pavlíček 850,- Kč, Jan Vojtěch 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč

Celkem za měsíc: 8 003,00 Kč
Vybráno 22.86%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.