1.4.2015
Kategorie: Společnost

Regionální volby ve Francii: zdrcující porážka socialistů a vzestup NF

Sdílejte článek:

PK 01|04|2015

V minlých dnech hlasovali francouzští voliči ve dvou kolech voleb do zastupitelstev departementů. Vládní socialistická strana prezidenta Hollandeho utrpěla zdrcující porážku. Levice zůstala u moci pouze v 33 departementech ze 101, zatímco „pravicové“ strany kolem exprezidenta Sarkozyho triumfovaly v 66. Národní fronta získala sice čtvrtinu hlasů, ale kvůli většinovému systému získala méně zástupců, přesto si významně polepšila.

Pro celkové směřování země tyto volby však mnoho neznamenají. Postavení departmentů ve Francii lze přirovnat k krajům u nás. Jejich výsledky jsou však důvěryhodným testem nálad voličů před blížícími se prezidentskými volbami v roce 2017.

Dvě skutečnosti jsou ale jasné: pád francouzských socialistů se nezastavil – levice ztratila většinu ve více než 30 departementech a nacionalisté nadále posilují své pozice. Před těmito volbami ve všech zastupitelstvech seděl jediný nacionalista, dnes má Národní fronta 62 zástupců v 14 departementech a podobně laděná Liga jihu získala 4. Vzrůst z 1 křesla na 66 je výrazný. Je to ovšem jen zlomek z celkového počtu křesel.

France Far-Right

Národní fronta získala v prvním kole 25,24% hlasů a ve druhém kole 22,23%. Pro francouzské národovce to však nebyl důvod k oslavě. Je to totiž méně, než předpokládaly mnohé průzkumy (až 29-33%), a hlavně kvůli většinovému volebnímu systému, v němž jsou voleni dva zástupci za každý kanton, se vysoký poměr hlasů nepřeměňuje do vysokého poměru získaných křesel.

Přestože Národní fronta v prvním kole dominovala ve více než 40 departementech, ve druhém kole se proti ní vytvořily účelové volební koalice, socialisté podporovali „konzervativce“ a naopak, jen aby neuspěli nacionalisté. Pokud by měli ve Francii poměrný volební systém, výsledky by vypadaly úplně jinak. Miliony voličů tak dnes zůstali ve Francii bez zastoupení. V departmentu Aube získala Národní fronta až 39% hlasů, ale nezískala žádný mandát. A to není jediný případ.

No, i tak může vypadat demokracie. Důležité je však ono poselství francouzských voličů, kteří již zcela jistě střízliví z populistické a demagogické socialistické politiky Hollandeho partaje. Doufejme, že podobné střízlivění se bude konat i jinde v Evropě. 

ZDROJ: beo.sk

 
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2017: *****

Vít Fortelka 2018,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 100,- Kč, Zdeněk Čech 200,- Kč, Anonymní dárce 200,- Kč, Tomáš Foldyna 874,30 Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Belinda Woldrichová 100,- Kč, Alena Potůčková 500,- Kč

***** Celkem za měsíc: 6 122,30 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
7 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.