1.4.2015
Kategorie: Společnost

Regionální volby ve Francii: zdrcující porážka socialistů a vzestup NF

Sdílejte článek:

PK 01|04|2015

V minlých dnech hlasovali francouzští voliči ve dvou kolech voleb do zastupitelstev departementů. Vládní socialistická strana prezidenta Hollandeho utrpěla zdrcující porážku. Levice zůstala u moci pouze v 33 departementech ze 101, zatímco „pravicové“ strany kolem exprezidenta Sarkozyho triumfovaly v 66. Národní fronta získala sice čtvrtinu hlasů, ale kvůli většinovému systému získala méně zástupců, přesto si významně polepšila.

Pro celkové směřování země tyto volby však mnoho neznamenají. Postavení departmentů ve Francii lze přirovnat k krajům u nás. Jejich výsledky jsou však důvěryhodným testem nálad voličů před blížícími se prezidentskými volbami v roce 2017.

Dvě skutečnosti jsou ale jasné: pád francouzských socialistů se nezastavil – levice ztratila většinu ve více než 30 departementech a nacionalisté nadále posilují své pozice. Před těmito volbami ve všech zastupitelstvech seděl jediný nacionalista, dnes má Národní fronta 62 zástupců v 14 departementech a podobně laděná Liga jihu získala 4. Vzrůst z 1 křesla na 66 je výrazný. Je to ovšem jen zlomek z celkového počtu křesel.

France Far-Right

Národní fronta získala v prvním kole 25,24% hlasů a ve druhém kole 22,23%. Pro francouzské národovce to však nebyl důvod k oslavě. Je to totiž méně, než předpokládaly mnohé průzkumy (až 29-33%), a hlavně kvůli většinovému volebnímu systému, v němž jsou voleni dva zástupci za každý kanton, se vysoký poměr hlasů nepřeměňuje do vysokého poměru získaných křesel.

Přestože Národní fronta v prvním kole dominovala ve více než 40 departementech, ve druhém kole se proti ní vytvořily účelové volební koalice, socialisté podporovali „konzervativce“ a naopak, jen aby neuspěli nacionalisté. Pokud by měli ve Francii poměrný volební systém, výsledky by vypadaly úplně jinak. Miliony voličů tak dnes zůstali ve Francii bez zastoupení. V departmentu Aube získala Národní fronta až 39% hlasů, ale nezískala žádný mandát. A to není jediný případ.

No, i tak může vypadat demokracie. Důležité je však ono poselství francouzských voličů, kteří již zcela jistě střízliví z populistické a demagogické socialistické politiky Hollandeho partaje. Doufejme, že podobné střízlivění se bude konat i jinde v Evropě. 

ZDROJ: beo.sk

 
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2018: *****

Iveta Veselovská 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 500,- Kč, Helena Rotterová 500,- Kč, Tomáš Foldyna 992,56 Kč (40 eur), David Bezděk 150,- Kč, Vít Fortelka 333,- Kč, Vojtěch Kotyza 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 4 105,56 Kč *****

Děkujeme.

Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
7 komentářů
  1. Redakce
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.