20.10.2015
Kategorie: Multikulturní soužití, Politika

Ranko Ostojic, ministr vnitra Chorvatska: Proud migrantů už nedokáže bez střelby zastavit nikdo

Sdílejte článek:

RED 20|10|2015

Takto dramaticky formulovaným vyjádřením zhodnotil katastrofální situaci s ilegálními imigranty v Chorvatsku a Srbsku současných dní ministr chorvatské vlády. Vyčíst z něj můžeme naprosté zoufalství i beznaděj při výhledu do budoucnosti. Ano, imigrantská krize se naprosto vymkla kontrole a zřejmě nebude mít žádné poklidné řešení. Opravdu se bude muset začít střílet? Začne občanská válka?

Rozhodnutí Maďarska uzavřít hranice s Chorvatskem pro migranty doufající, že se dostanou do západní Evropy, příliv uprchlíků nezastaví. Ministr podle agentury AP konstatoval, že tento proud „nedokáže bez střelby zastavit nikdo“. Poznamenal, že Chorvatsko raději posílá migranty do Slovinska. Problémy zde mohou nastat pouze tehdy, pokud Rakousko a Německo uzavřou své hranice. To by podle něj znamenalo spuštění „domino efektu a množství problémů pro všechny země“.

Ostojic dále trvá na tom, že kdyby se Chorvaté pokusili zadržet migranty ve své zemi, uprchlíci „by si našli vlastní způsob“, jak se z ní dostat. Od poloviny září   prošlo z Chorvatska v rámci své migrační pouti do Německa a jiných bohatých zemí Evropské unie už téměř 190.000 lidí.

chorvatsko-srbska-hranica

Trpělivost v imigrační krizi došla však také Slovinsku. Rozhodlo se stanovit denní limit pouze na 2500 imigrantů, kteří mohou překročit jeho hranice. Je to pouze 50% z toho co žádalo Chorvatsko. Podle Slovinska tvoří současnou vlnu imigranti z Afghánistánu, Iráku a Sýrie. Syrští imigranti však netvoří ani polovinu počtu. Omezování počtu imigrantů v jednotlivých zemích západního Balkánu, Rakouska a Maďarska vede především k napětí na srbsko-chorvatské a chorvatsko-slovinské hranici.

Nálada je kritická jak u imigrantů, tak u přetížených policistů. Všichni jsou vyčerpaní a imigranti frustrovaní z toho, že nemohou přejít přes srbskou hranici do Chorvatska. Stejný stav je na chorvatské straně hranice. Zadržovaných je asi 4000 imigrantů, kteří se chtějí dostat do Slovinska a pokračovat směrem do Německa.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2017: *****

Vít Fortelka 2018,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 100,- Kč, Zdeněk Čech 200,- Kč, Anonymní dárce 200,- Kč, Tomáš Foldyna 874,30 Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Belinda Woldrichová 100,- Kč, Alena Potůčková 500,- Kč

***** Celkem za měsíc: 6 122,30 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...
loading...
28 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.