29.12.2012
Kategorie: Společnost

Proč se stále zdražuje, když neválčíme, nemáme zemětřesení ani sucho?

Sdílejte článek:

(c)KAREL PAVLÍČEK

Odpověď na otázku v nadpisu není úplně jednoduchá. Zdražování je  zajišťováno  určitou kategorií osobností ve společnosti,  ta ve svůj prospěch ovlivňuje ceny několika, v podstatě nenáročnými mechanizmy. Ten rozhodující spočívá v praktikované  inflaci.

Co je to inflace?

Dík stále stoupající produktivitě zajišťované zaváděním technických a technologických postupů by normálně docházelo k deflaci, tedy zlevňování, odhaduji ročně 3%, máme-li 3,7% inflaci jde tedy o celkové zdražování o dejme tomu 6%. Inflace je způsobována   monetární a fiskální politikou, česky tisknutím peněz a činností politiky zorganizované centrální banky.

Proč je jakoby potřeba zvyšovat množství peněz v ekonomice?

Na to mají ekonomové mnoho scestných vysvětlení. Nejpoužívanější nesmysl je, že se tak zvyšuje ekonomický růst. Skutečnost je mnohem prozaičtější.Zmíněná kategorie žije ze státního rozpočtu. Na vrcholu pyramidy stojí politici, pod nimi pěkně seřazení všichni ostatní kteří dostávají   plat, rozhodně ne na základě výkonu, tak, že za každou chybu, jako je třeba zmetek na soustruhu je postih. Mnoho zákonů je zbytečných, většina zmatečných, některé nesmyslné, jsou i zločinné, viz exekutorské přehmaty. Za to nikdo nenese osobní zodpovědnost, neexistuje selekce která by vyřazovala neschopné, nebo hloupé.

Pro ně je odměna měsíčně v úhledném sáčku, nebo na konto v bance. Vše na základě nomenklaturních tříd, odsloužených roků, dosaženého vzdělání, většinou nezávisle na nějakém měřitelném výsledku. Přidávají se také jak známo zvláštní odměny, když někdo dře jako kůň.

Co je hlavním iniciačním motivem těchto lidí?

Hlavní tón udávají politici. Jsou si vědomi, že se vyhrabali do postavení ne dík nějakým vlastnostem, nebo zásluhám, což by pozici zajišťovalo trvání. Politický úspěch je hlavně věc vrtkavé náhody a je nutně potřeba zabezpečit se co nejvydatněji pro dobu, kdy by je osud  mohl srazit zpět mezi obyčejné občany, kteří se musejí živit na trhu svých schopností. Osvědčená cesta pro tyhle VIP ztracence je populistická politika, protože ta zvyšuje výrazně šance na znovuzvolení.   Panovník občas rozhazoval mezi lid nějaké mince, tihle používají stejnou metodu, jenom těch penízků potřebují mnohem víc. Zdrojem byly a jsou daně a poplatky,  které vybírají příslušní výběrčí, doprovázení donucovacím aparátem. Jakoby oficielní rámec tomu dají právníci s tak zvanými zákony. K tomu je potřeba pořídit doprovodnou kulturu a zábavy v cirku, dnes stadionu. Na všechny tyhle podpůrné aparátčíky je potřeba miliardy peněz. Obvykle to šéfům nestačí, tak pomůžou bankéři. Půjčíme si, zvlášť když to potom nebudeme muset celé splácet, spíš jen  zlomek  promile, při našich příjmech zanedbatelné.

Další pomůcka politiků způsobující zdražování, je zvyšování daní.

Je to také velmi účinný mechanizmus na likvidaci ekonomiky, když se zvedá cena práce, snižuje se konkurenceschopnost. Když nám vládl feudální mocnář, pohybovaly se daně v 19. století kolem 10%, politici to dotáhli na dnešních 50 až 70% . Jediná naše záchrana je stoupající produktivita práce dík pokroku techniky, jinak se postavení pracujících ve skutečnosti moc nezměnilo, od dob svobodných sedláků z nichž pocházíme, naopak dramaticky se zhoršila úroveň morálky, s průvodním jevem duševními chorobami, které se nevyhýbají ani strůjcům toho  nesmyslu, který se jmenuje sociální stát.

Jaké hlavní kouzlo mají pro politiky daně a poplatky?

Je to veliké kouzlo. Tyhle peníze jsou jakoby vyjmuty z ekonomiky, převážně se nemusejí  reinvestovat, nikomu vracet a příští rok budou znova o nějaké to procento vyšší k dispozici. Kde jsou k  mání tyhle zk…..  peníze vznikne v lidské společnosti vřed, nádor, který prorůstá všemi směry a spolehlivě vede ke smrti. Podle křesťanského práva se jedná o krádež a nakradené materielní statky se podílely a podílejí   na zániku kultur kde se používají. Svět nízkých daní byl mnohem účinnější a je možné s plnou zodpovědností konstatovat, že čím víc peněz dostanou politici na hraní, tím nebezpečnější bude jejich působiště . Zdražování není způsobeno činností spikleneckých skupin, nějakých finančníků nebo jim podobných, nýbrž chamtivostí a rozumovou omezeností lidí kteří vládnou společnosti a momentálně si říkají politici. Vymíráme, to mluví za všechno

Řešení je jediné, je potřeba zavřít  penězovod, nebo zvolit politiky kteří budou upřednostňovat malé daně. Peníze můžeme dát jen tomu, komu se  můžeme podívat do očí a on nám zodpovědně doloží nač je spotřeboval. Jinak jsme sami do určité míry spoluodpovědní  za to hloupé neštěstí, tedy zdražování, když se neválčí, nestihlo nás zemětřesení, tsunami, ani sucho v polích.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
1 komentář
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.