header-915122_960_720
8.1.2017
Kategorie: Společnost

Proč se inteligentním lidem často nedaří býti šťastnými

Sdílejte článek:

ANNA LEMIND

Všimli jste si, že některým z nejinteligentnějších a hluboce smýšlejících lidí se nedaří být šťastnými? Mohou mít milujícího partnera, rodinu a být úspěšní ve své práci, zatímco se cítí být sami, smutní a znechuceni. Jak řekl Ernest Hamingway: „Štěstí inteligentních lidí je nejcennější věcí, o které vím.“ Zde je 6 důvodů, proč je štěstí u inteligentních lidí takový vzácný jev:

1. Inteligentní lidé potřebují vše analyzovat

Mnozí lidé s vysokým IQ často přemýšlejí, neustále vše analyzují, co se děje v jejich životě i mimo ně. Může to být velmi vyčerpávající, zvláště v případě, kdy se jejich myšlenkové pochody stanou nežádoucími a frustrujícími.

Už jste slyšeli o přísloví, které říká: „Nevědomost je dokonalé štěstí.“ Je to přesné. Čím méně budete přemýšlet, tím více budete bezstarostní a budete se tak těšit ze života. Být schopni pochopit skryté úmysly lidí je dost na to, abyste se cítili zklamaní z celého světa. Natož zmiňovat se o pocitech, které přicházejí spolu s úvahou o filozofických otázkách, globálních problémech, nadčasových tématech, které nemají řešení.

2. Inteligentní lidé mají vysoké standardy

Inteligentní lidé vědí, co chtějí a nespokojí se s ničím jiným. To znamená, že je pro ně těžké být spokojeni se svými výkony, vztahy a doslova se vším, co má místo v jejich životě. Navíc, mnozí lidé s brilantním teoretickým myšlením mají špatnou praktickou inteligenci a idealistický pohled na svět. Takže, když jejich očekávání čelí surové realitě života a jiným lidem, vede je to ke zklamání.

3. Inteligentní lidé jsou na sebe příliš tvrdí

Dalším důvodem, proč inteligentní lidé nedokážou být šťastní je, že mají tendenci být na sebe příliš přísní. A nemluvíme jen o úspěších a neúspěších. Inteligentní, hluboce smýšlející lidé analyzují sebe a své vlastní chování takovým rigorózním způsobem, až záměrně vyhledávají skutečnosti, za které se obviňují.

Někdy prostě leží v posteli a začnou přemýšlet nad tím, proč se nedochovaly tak, jak by měly. A mohlo se to stát i před několika měsíci, či lety. Je to dost na to, aby jim to narušilo spánek a pokazilo náladu. Inteligentní lidé často zažívají takové situace, kdy se vracejí ke svým chybám. To vše znásobuje jejich vinu, nespokojenost a další negativní emoce, které mohou zničit jejich štěstí.

4. Skutečnost jim nestačí

Lidé s vysokým IQ se neustále usilují o něco větší – vzor, smysl a účel. Jejich hloubavost a snění nekončí – jejich neklidná mysl a představivost jim nedovoluje odpočívat a užívat si „dobré věci“ v životě. Myslíme si, že realita je pro ně nudná. Tito lidé touží po něčem fantastickém, idealistickým a věčném – a, samozřejmě, nikdy to ve skutečném světě nenajdou.

Už jste někdy zažili pocit, že sem nepatříte a měli byste žít v jiné době, nebo možná na jiné planetě? Velmi inteligentní a hluboce smýšlející lidé se cítí takto. Jak můžete být šťastný, když se cítíte jako cizinec ve světě, ve kterém žijete?

5. Nedostatek hluboké komunikace a porozumění

Někoho pochopit je největším zážitkem. Je velmi uklidňující sedět někde na klidném místě, se stejně smýšlejícím člověkem a mít smysluplnou konverzaci. Je smutné, že inteligentní lidé mají málokdy toto potěšení. Mnozí z nich se cítí sami a nepochopeni, jako kdyby nikdo nedokázal ocenit hloubku jejich myšlení.

Je vědecky potvrzeno, že lidé s vysokým IQ potřebují být méně s lidmi, aby byli šťastní jako lidé s průměrnou inteligencí. Nicméně to neznamená, že chytří lidé netouží po společnosti a dobré konverzace. Raději mluví o smysluplných a zajímavých tématech, než diskutují o potravinách, počasí a plánech o víkendu. V dnešní době, kdy není třeba mluvit, je těžké najít člověka, se kterým bychom vedli hlubokou konverzaci. Děkujeme za to dnešní materialistické a konzumní společnosti.

6. Mnozí lidé s vysokým IQ trpí duševními poruchami

Existují mnohé studie, které souvisí s psychickými problémy, jako je sociální úzkost. Je možné, že takové stavy jsou nějakým vedlejším účinkem tvůrčího génia a brilantní mysli? Kdoví, věda dosud nerozluštila záhady lidské mysli. Ve stejné době, lidé, kteří netrpí duševními poruchami, jsou náchylní na tzv. existenční deprese, které jsou výsledkem jejich nadměrného přemýšlení.

Pokud celou dobu uvažujeme a analyzujeme vše do hloubky, v určitém okamžiku začnete přemýšlet o životě, smrti a smyslu vaší existence. Někdy je to dost na to, abyste přehodnotili svůj vlastní život a nezůstaly smutní bez zjevného důvodu.

 

ZDROJ: learning-mind.com

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...
36 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.