zemandrahosksc

Proč (ne)volit prezidenta

Sdílejte článek:

JIŘÍ KINKOR

Politické názory prezidentských kandidátů Zemana i Drahoše jsou iracionální.

Ani jeden z nich netuší, co jsou individuální práva člověka (na život, majetek a svobodu), a ani jeden z nich netuší, že jedinou morální funkcí státu je ochrana individuálních práv. O tom, že Zeman je výrazný a přesvědčený socialista, jistě nikdo nepochybuje. O Drahošovi toho moc nevíme, ale kdyby navrhoval zrušit všechny sociální programy, plně deregulovat všechna odvětví ekonomiky a kompletně privatizovat školství a zdravotnictví, jistě bychom si toho všimli. Nic podobného od něj neslyšíme, tudíž je velmi pravděpodobně stejným kolektivistou, jako 95% obyvatel České republiky. Takže nepochybně bude přispívat k pošlapávání svobody, stejně jako Zeman.

Prezident má však v našem ústavním systému, jak známo, velmi omezenou roli, nejvýznamnější z jeho funkcí je reprezentace republiky vůči zahraničí. (Pomíjím jeho funkci vrchního velitele ozbrojených sil, kde nejedná samostatně, a která se stejně netýká těch nejpodstatnějších otázek, kde a jakým způsobem naše ozbrojené síly nasadit, ani jakou strukturu má naše armáda mít, a součástí jaké mezinárodní aliance má naše země být). Všechny jeho funkce týkající se jmenování osob do těch či oněch státních funkcí (vláda, soudy, armáda, ČNB apod..), jsou víceméně formální, žádný zásadní vliv na roli státu v lidském životě nemají.

Reprezentační funkce prezidenta není jen o tom, jaké názory prezident prezentuje, ale také o tom, JAK je prezentuje. Tedy jak se prezident obecně chová, jak vystupuje a jak vypadá. Svými projevy má nemalou možnost ovlivňovat veřejné mínění, jak doma tak v zahraničí. Člověka, který vypadá nemocně (i když třeba není), unaveně a stařecky, a mluví, jako kdyby měl za chvíli usnout nebo zkolabovat, málokdo respektuje, ať prezentuje jakékoli názory. A právě toto Zemana do velké míry diskvalifikuje. Nehledě na to, že neustále promlouvá ironicky, v bonmotech, a bohužel někdy i vulgárně. A to je nepřijatelné. Zeman má nepochybně některé důležité názory relativně rozumné, a to zejména na Izrael a Palestinu, migrační krizi, a také vůči EU není zdaleka tak tolerantní (či dokonce nekriticky loajální, ne-li servilní) jako jeho soupeř Drahoš. Mnoho takových světlých stránek ale Zeman nemá.

Drahoš sice vypadá reprezentativně, ale chybí mu razance, a především myšlenková vyhraněnost. Jeho heslo „Hádkami a okopáváním kotníků se nedostaneme nikam“ ho řadí k těm všem iracionálním intelektuálům (asi tak 99% ze všech), kteří tvrdí, že „svět není černobílý“. O této hanebné a nesmyslné frázi jsem kdysi psal v knize Trh a stát, která je stále aktuální a ještě dlouho bude. 

Podle Drahoše a jemu podobných nic neplatí absolutně, je třeba vše tak nějak respektovat a tolerovat, hlavně ne příliš kritizovat, abychom se náhodou nedostali do extrému a neizolovali se od hlavního proudu evropské politiky (tj. rozuměj od proudu iracionality). Kromě Drahošova silně prounijního (tj. velmi iracionálního) postoje vůči EU a jeho environmentalistického pochopení v podstatě moc nevíme, jaké názory by ve své funkci zastával. Jeho postoj k NATO není příliš směrodatný. EU je pro Drahoše jasnou kotvou. Drahoš si neuvědomuje, že EU je iracionálním a zločinným, svobodu systematicky ničícím, spolkem, a proto kamkoli půjde EU, tam půjde Drahoš. A pro Českou republiku je postoj vůči EU zdaleka a s velkým odstupem NEJDŮLEŽITĚJŠÍ politickou otázkou.

Oba výše zmínění kandidáti jsou zlem. Poprvé v životě neumím při politické volbě rozlišit, které z nich je menší. Proto ani jednoho z nich volit nebudu.

Autor: Jiri Kinkor

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 3,21 out of 5)
Loading...
82 komentářů
      • Helena Novotná
    • Helena Novotná
  1. Helena Novotná

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.