drahos2

Proč budu volit Jiřího Drahoše

Sdílejte článek:

PAVEL MISES

První kolo prezidentských voleb je za námi a do druhého kola se dostali s výrazným odstupem oba favorité. Kandidát, jemuž jsem dal hlas v prvním kole, nepostoupil. Mám tedy na výběr ze tří možností: dát hlas stávajícímu prezidentovi Miloši Zemanovi, jeho protikandidátovi Jiřímu Drahošovi, nebo nechat za sebe rozhodovat ostatní. Před pěti roky jsem si nedokázal vybrat mezi eurofederalistou Zemanem a eurohujerem Schwarzenbergem, jak je tenkrát trefně nazvala Jana Bobošíková, a vhodil jsem neplatný hlas. Letos vidím v Jiřím Drahošovi, i přes všechna jeho negativa, výrazně lepšího kandidáta na prezidenta.

Předně, ani jeden z kandidátů nezastává mé politické názory. Kupříkladu v otázce vztahu k Evropské unii. Eurooptimista nebo eurofederalista, mně to vychází prašť jako uhoď. Hlavní rozdíl mezi těmito pohledy spočívá v tom, jak mají být rozloženy pravomoci mezi jednotlivé řídící orgány. Slovy Miloše Zemana: „EU má nesmírný demokratický deficit, ale řešením není ji rozpustit, nebo redukovat na zónu volného obchodu. Řešením je překonat tento demokratický deficit například rozšířením pravomocí Evropského parlamentu.“ Z mého pohledu vyjde nastejno, zdali do našich životů budou zasahovat nařízení a směrnice Evropské unie či nařízení a směrnice Evropské federace. Mně nevyhovuje ani jedno, já si přeji, abychom se zapojili do Evropského sdružení volného obchodu.

Stejně tak jsou oba zastánci přijetí eura, přičemž Miloš Zeman svůj postoj obhajuje za pomocí kuriózních argumentů. Dle něj euro zaručuje ochranu před spekulanty a snaží se to doložit příkladem spekulace na libru v 90. letech. Neuvádí však, že k této události došlo v důsledku navázání libry na euro v rámci zapojení do Evropského mechanismu směnných kurzů. Takže naopak nepovedené koketování se zapojením se do eurozóny bylo viníkem té spekulace. Obdobně nedává smysl jeho přirovnání, že přijetí eura je podobné změně teplotní stupnice. Totiž tím, že splníme závazek přijmout euro, ztratíme kontrolu nad měnovou politikou a Česká národní banka bude degradována na pouhou pobočku Evropské centrální banky ve Frankfurtu. Není to žádná „změna stupnice“, je to obrovský rozdíl.

Pozitivní vztah současného prezidenta k EU se naplno projevil v prvních měsících jeho mandátu, když vyvěsil eurovlajku a podepsal smlouvu o Evropském stabilizačním mechanismu, čímž nás zavázal po vstupu do eurozóny poskytnout Řecku a dalším zadluženým státům až v přepočtu 350 miliard korun.

Ve volbě prezidenta však nejde ani tak o názory, jako o zásadovost, čestnost a vystupování. Přece jenom naše republika není prezidentská, ale parlamentní, takže výkonnou moc nemá prezident, ale vláda. Prezident má vést příkladem, dávat lidem naději v těžké době a reprezentovat zemi v zahraničí. Miloš Zeman ve všech těchto ohledech selhal. Všechny jeho veřejně známé přešlapy, intriky, mezinárodní ostudy a porušení Ústavy dokumentuje série článků na webu Noviny.cz.

A není to žádný exces posledních let. Když se ponoříme se hlouběji do minulosti, kdy byl Miloš Zeman premiérem, vidíme namátkou opoziční smlouvulegislativní smršťhumanitární bombardováníprivatizaci Mostecké uhelnénepovedenou stavbu dálnice D47nechvalně známý kufříkspor o Lidový důmněkolikanásobné usvědčení soudem ze lží, aféry BambergOlovo a Štiřín. Miloš Zeman není žádný protisystémový politik, on tento systém pomáhal aktivně tvořit.

Oproti tomu Jiří Drahoš své kvality ukázal jako úspěšný vědec a schopný vedoucí Akademie věd. Znám ho z jeho veřejných vystoupení už nějakých deset let. Jeho sebeprezentace je na vysoké úrovni, domluví se plynně několika jazyky (žádný „bablbam“ ani „pasy“ nehrozí) a podle všeho je ve výborné kondici. Do svého poradního týmu nabral skutečné osobnosti, včetně známého ekonoma Lukáše Kovandy. Existuje šance, že někoho takového jmenuje do rady České národní banky. Je to kandidát politického středu, jenž se snaží rozdělenou společnost skutečně spojovat. A to by byla oproti předchozím pěti letem osvěžující změna.

Navíc pokud bude Miloš Zeman podruhé zvolen, nebude ho omezovat nic, snad vyjma jeho zdravotního stavu. Nebude se muset mírnit, aby byl opětovně zvolen. Můžeme se tak dočkat dalších nepříjemných překvapení.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, přeji vám 26. a 27. ledna šťastnou ruku u voleb.

Autor: Pavel Mises

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč

***** Celkem za měsíc: 5 246,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (83 votes, average: 4,19 out of 5)
Loading...
47 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.