Povinné ručení přesně na míru
24.7.2017
Kategorie: Kultura a tipy

Povinné ručení přesně na míru

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, nebo-li také známěji povinné ručení je základní pojištění, kterým by mělo být pojištěno každé motorové vozidlo. Cílem povinného ručení je zabezpečit pojištění ochrany zdraví a majetku třetích osob, kterým byla způsobena škoda provozováním daného vozidla.

Zákonné povinné ručení

V České republice je pojištění odpovědnosti z provozu vozidla povinné pro každé vozidlo, které je provozováno nebo ponecháno na pozemní komunikaci a vychází ze zákona č. 168/1999 Sb., zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

Povinné ručení vzniká na základě podepsání pojistné smlouvy, která je vytvořena mezi pojistníkem (fyzická nebo právnická osoba, OSVČ) a pojistitelem (např. pojišťovna). Ve smlouvě jsou vždy uvedeny tyto údaje:

 • pojistitel, pojistník a údaje o vozidle,

 • doba trvání pojištění

 • limit pojistného plnění

 • výši pojistného, jeho splatnost a způsob jeho placení a

 • forma a místo oznámení škodné události.

Povinné rušení se uzavírá tak, aby byla zabezpečena platnost i na území členských států (včetně dalších států stanovených vyhlášekou ministerstva). Jediný platný doklad o řádném pojištění je tzv. zelená karta, kde jsou uvedeny veškeré důležité informace a je ideální ji mít stále uloženou ve vozidle.

Povinné ručení v základu hradí:

 • škody vzniklé na zdraví nebo usmrcením, včetně nákladů na léčení zraněných,

 • věcné škody,

 • škody, které mají povahu ušlého zisku a

 • účelně vynaložené náklady na právní zastoupení poškozeného.

Faktory ovlivňující výši pojistného ručení

Výši pojistného ručení ovlivňuje několik faktorů. Lze je rozdělit do dvou kategorií. Z pohledu vozidla hrají roli tytu faktory:

 • druh vozidla,

 • objem a výkon motoru – čím vyšší hodnoty, tím vyšší sazba,

 • hmotnost vozidla – čím těžší, tím vyšší pojistka,

 • stáří vozu – čím starší, tím vyšší sazba a

 • užití vozidla – při podnikání vyjde pojistka vyšší než při běžném provozu.

Do druhé kategorie spadají tyto údaje:

 • věk vlastníka – mladší mívají vyšší sazbu,

 • jak dlouho má vlastník řidičské opravánění,

 • bydliště – různé sazby pro různé okresy (Praha je obecně nejdražší),

 • četnost splátek – nejlépe vychází roční platba,

 • zda-li získal již dříve nějaké bonusy z povinného ručení a

 • kolik zavinil pojistných událostí a kolik měsíců jezdil bez nehod,

 • jaké jsou v danou chvíli nabídky a akce,

 • volba produktu – existuje více variant.

Online pojištění a srovnání

Budocí pojistník si může vozidlo pojistit téměř kdekoli, nicméně je vždy vhodné se před konečným rozhodnutím nejprve podívat po více možnostech a nabídkách. Velkou výhodou dnešní doby je internet, kde jsou dostupné mnohdy často dostačující informace pro sjednání pojištění. Povinné ručení je možné také sjednat online, kdy cena bývá levnější a výhodnější.

K výběru optimální volby mohou posloužit tzv. Kalkulačky povinného ručení, kde se zadají veškeré potřebné informace a kalkulačka vyhodnotí cenua, která se bude platit. Povinné ručení online a jejich srovnání mezi jednotlivými konkurenty je dostupné na mnoha stránkách.

Postup zadávání ve srovnávači

Zadávání je rozděleno do tři částí a většina polí, která jsou potřeba vyplnit pro nabídku, jsou doplněna nápovědou při najetí myší na dané pole – kde je na technickém průkazu najít, popřípadě z čeho vybírat.

V první části vybíráte druh vozidla, užití vozidla, rok výroby a výrobce, následně model (obrázek 1). Všude jsou předem definovány odpovědi a je potřeba vybrat tu odpovídající. Jestliže není vozidlo automobil, motocykl nebo nákladní auta, je zapotřebí zvolit možnost jiné, kde si lze pak vybrat z rozšířené nabídky. Další kolonky jsou potřeba doplnit „ručně“. Jedná se o objem, výkon motoru a celkovou hmotnost vozidla. Zároveň si v této části můžete zvolit srovnání havarijního pojištění, kde po zaškrtnutí se objeví navíc 2 kolonky – odhadovaná cena a zabezpečení vozidla.

pojisteniVe druhé části (obrázek 2) vybíráte možnosti z již předepsaných a poslední otázka je možné zaškrtnout i více odpovědí, kde lze vybrat z varianty pro svobodné, lékaře nebo ZTP.

pojisteni1V poslední části (obrázek 3) je potřeba vyplnit veškeré údaje, které jsou označeny hvězdičkou a zvolení typu pojistitele. Je zde i prostor pro vyjádření připomínek, které nejsou nutné. Naopak nutné je zaškrnout po přečtení podmínek pole k tomu určené. Po kompletním vyplnění stačí kliknout na tlačítko Porovnat nejvýhodnější nabídky a vyčkat, než srovnávač vyhledá zajímavé nabídky. Pak už zbývá si jen vybrat tu, která je optimální.

pojisteni2Konečně rozhodnutí

Při konečném rozhodování, kterou z pojišťoven si vybrat, je dobré brát v úvahu více faktorů než jen konečnou cenu. Rozdíly by bylo vhodné hledat především v asistenčních službách, které spadají do daného pojištění. Dále můžou být velmi rozhodujícím faktorem stanovené pojistné limity, kde rozdíly bývají velké a záleží tedy jen na tom, kdo co vyžaduje. Bonusy a slevy mohou ovlivnit prvotní cenu, nicméně velkou roli hrají i při dalším pojištění jiných aut nebo opakovaně stávajích. Posledním okruhem, který je vhodné sledovat jsou doplňková pojištění, které lze k danému povinnému ručení sjednat. Nejčastěji se bude například jednat o havarijní pojištění.

Pravidlo, které není od věci a je dobré se jej držet: „Dvakrát měř a jednou řež!“

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2018: *****

Jan Bezděk 2000,- Kč, Vít Fortelka 500,- Kč, Václav Červninka 50,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ivan Turnovec 300,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Tomáš Foldyna 740,04 Kč (30 eur)

***** Celkem za měsíc: 4 440,04 Kč *****Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.